Miliardar_a_dizajner_James_Dyson_planuje_zachranit_svet_rovnako_ako_Elon_Musk_2017

Zameraný na klimatické zmeny.

Dizajnér James Dyson počas tohto týždňa vyhlásil, že jeho firma do roku 2020 investuje takmer $3 miliardy na konštrukciu plne elektrického auta. Britský miliardár je dobre známy svojimi revolučnými návrhmi moderných vysávačov a sušičov rúk na toaletách.

Vstupom na trh s elektrickými autami Dyson uzavrel de facto spojenectvo s generálnym riaditeľom spoločnosti Tesla, Elonom Muskom. Ani jedného z miliardárov nemotivuje túžba predávať autá. Namiesto toho vnímajú automobil ako veľký problém v dizajne, ktorý je súčasťou omnoho väčších problémov – znečistenia životného prostredia a klimatických zmien.

Dyson bol v roku 2007 pasovaný za rytiera. V e-maile zamestnancom svojej rovnomennej spoločnosti napísal, že záujem na vývoji radikálne odlišného elektrického vozidla má už od konca osemdesiatych rokov minulého storočia. Táto myšlienka ho údajne oslovila v čase, keď bol frustrovaný kvôli neschopnosti vyriešiť úplne inú záležitosť.

Dyson napísal: „V roku 1988 som čítal článok uverejnený Americkým národným inštitútom pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, ktorý spájal výfukové plyny dieselových motorov s predčasnými úmrtiami laboratórnych myší a potkanov. V roku 1990 začal tím odborníkov v spoločnosti Dyson pracovať na vývoji cyklónového filtra, ktorý by bolo možné umiestniť na výfuk auta a zachytávať tak pevné emisné častice.“

Technológiu nikto nechcel

Miliardár tvrdí, že prototypy filtrov boli hotové v roku 1993, ale nikto sa o túto technológiu nezaujímal. Toto ho vraj zarazilo a nechcel uveriť, že výrobcovia automobilov a vlády namiesto toho propagovali takzvaný čistý diesel, zatiaľ čo spoločnosti ako Volkswagen falšovali výsledky emisných testov.

Dyson napísal: „Po celú dobu bolo mojou ambíciou nájsť riešenie globálneho problému znečistenia ovzdušia. Pred niekoľkými rokmi som si uvedomil, že automobilové podniky nemienia zmeniť svoj prístup. Okamžite som svoju spoločnosť zasvätil vývoju nových batériových technológií.“

Dodáva: „Dnes máme konečne možnosť spojiť všetky naše technológie do jedného produktu. Namiesto filtrovania výfukových splodín máme možnosť vyriešiť tento problém priamo pri zdroji jeho vzniku. Chcem, aby ste to počuli z mojich úst: spoločnosť Dyson začala pracovať na vývoji elektrického vozidla, ktoré uvedieme na trh do roku 2020.“

Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla.

Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla.

Aliancia Dyson-Musk

Dysonova motivácia je podobná tej, ktorú má Elon Musk so spoločnosťou Tesla. Obaja muži si uvedomujú, že v moderných kapitalistických ekonomikách predstavujú spotrebiteľské výdavky až 70% hrubého domáceho produktu krajiny. Pochopili, že potrebnú zmenu dosiahnu jedine vtedy, keď sa im podarí zmeniť produkty, ktoré ľudia kupujú.

Automobily sú biliónovým trhom. 99% trhu je však založených na benzíne a emisie sú jedným z najväčších prispievateľov ku klimatickým zmenám. Ak Tesla či Dyson dokážu zmeniť túto situáciu pomocou elektrických vozidiel z veľkej časti poháňaných obnoviteľnou energiou, samotní spotrebitelia by mohli prispieť k obmedzeniu klimatických zmien.

Ale títo spotrebitelia potrebujú presvedčivé produkty. Spoločnosť Tesla poskytla svetu atraktívny elektrický automobil a bola odmenená trhovou kapitalizáciou vo výške $60 miliárd. Sedan Modelu 3 si predobjednalo 500 000 zákazníkov.

Ak sa Dysonovi podarí ponúknuť niečo podobné, alebo dokonca lepšie, svet sa priblíži k vytvoreniu vzrušujúceho ekosystému elektrických vozidiel. Toto prostredie nebude podporované vládami, ktoré nútia automobilky dodržiavať emisné a palivové regulačné predpisy. Namiesto toho bude poháňané misiou za záchranu sveta, s ktorou sa dokážu stotožniť všetci ľudia.

 

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár