Toto_je_buducnost_cestnej_premavky_2017_5

Viaceré krajiny sveta sa v súčasnosti snažia nahradiť automobily so spaľovacím motorom. India, Francúzsko, Británia a Nórsko sa plánujú zbaviť benzínových a dieselových motorov a zaviesť čistejšie technológie. Rovnaké vyjadrenia odzneli aj od nemeckých politikov. A to sa pritom jedná o krajinu, v ktorej bol spaľovací motor vynájdený.

To však neznamená, že zvuk spaľovacích motorov sa z ciest stratí zo dňa na deň. Pravdepodobne sa to nestane ani v najbližšom desaťročí. Prechod k elektrickým autám bude trvať mnoho rokov a bude to veľmi pomalý proces.

Výrobcovia automobilov však už dnes upierajú svoj pohľad do ďalekej budúcnosti bez spaľovacích motorov. Elektrické vozidlá so systémom plug-in boli obrovským hitom tohtoročného autosalónu Frankfurt Motor Show.

Súvisiace: Boom elektromobilov sa približuje

Mercedes-AMG Project One

Mercedes-AMG Project One.

Mercedes-AMG Project One.

Model Mercedes-AMG Project One predstavuje plug-in hybrid, ktorý má v zálohe malý 1,6-litrový 6-valcový motor. Pýši sa pôsobivým výkonom. Možno práve preto sa na nákup tohto modelu prihlásilo už 275 ľudí. Napriek predajnej cene 2,7 milióna dolárov si ani jeden z nich nerobí ťažkú hlavu z nákladov na pohonné hmoty. Celkový výkon vozidla dosahuje viac ako 1 000 konských síl. Zodpovedajú za to 3 elektromotory poháňajúce kolesá a jeden elektrický motor, ktorý poháňa turbodúchadlo. Takouto výbavou sa model Mercedes-AMG Project One snaží dobehnúť športové autá značiek Ferrari, Lamborghini a McLaren.

Mercedes Concept EQa

Mercedes Concept EQa.

Mercedes Concept EQa.

Ak sa hodnota Vášho majetku nepočíta na miliardy, kompaktné elektrické auto Mercedes Concept EQa môže byť určené práve pre Vás. Z fotografie je zrejmé, že sa zatiaľ jedná iba o koncept. Nárazníky sa nezdajú byť prispôsobené sa svoju úlohu, kolesá až podozrivo dobre zapadajú do podbehu a vozidlo má príliš málo dvier na to, aby bolo praktické. Keď však zažmúrite jedno oko, uvidíte kompaktný elektrický hatchback, ktorý sa môže zaradiť do plánovanej série elektrických vozidiel značky Mercedes ohlásenej na minuloročnom autosalóne v Paríži.

Honda

Toto_je_buducnost_cestnej_premavky_2017_2

Honda EV concept.

Aj milé elektrické autíčko od spoločnosti Honda vyzerá ako koncept. Výrobca však sľubuje, že na európsky trh sa dostane v už najbližších rokoch. Koncept elektromobilu Honda je asi o 10 cm kratší ako model Honda Fit a pripomína model Civic zo sedemdesiatych rokov. Pomocou obrazovky medzi prednými svetlami môžete zobrazovať odkazy napríklad pre chodcov.

Súvisiace: 14 korporácií ovláda všetky značky automobilového priemyslu

Smart

Smart EQ fortwo.

Smart EQ fortwo.

Rovnakým displejom je vybavený aj koncept elektromobilu značky Smart, ktorá je dcérskou značkou spoločnosti Mercedes. Možno práve takýto doplnok je odpoveďou na otázku, ako budú samoriadiace autá budúcnosti komunikovať s pešími účastníkmi cestnej premávky. Keď totiž vodič nebude venovať pozornosť riadeniu auta, nebude môcť chodcom zakývať, keď bude mať v úmysle napríklad pustiť ich cez prechod. Smart Vision EQ concept je plne autonómnym vozidlom, ktoré by bolo ideálnou súčasťou siete zdieľanej dopravy. Vďaka systému „kolektívnej inteligencie“ dokáže toto auto predpovedať, kde budú potrebné jeho služby.

Volkswagen

Toto_je_buducnost_cestnej_premavky_2017_4

Spoločnosť Volkswagen vytvorila osobitú značku elektrických vozidiel s názvom ID. Prvý automobil značky ID bol predstavený na autosalóne v Paríži už takmer pred rokom. Na neskoršom autosalóne v Detroite sme spoznali model ID Buzz. Jedná sa o minibus, ktorý sa má podľa nedávnych vyhlásení dostať do výroby už o niekoľko rokov.

Model Volkswagen ID Crozz bol po prvýkrát ohlásený na autosalóne Shanghai Motor Show. Vo Frankfurte sa predstavil v mierne zmenenej podobe a stalo sa z neho kompaktné crossoverové SUV. Crossovery sú oblasťou, v ktorej sa dnes potrebuje presadiť každá automobilka.

Súvisiace: VW plánuje elektrický “hippie“ mikrobus

BMW

BMW i Vision Dynamics.

BMW i Vision Dynamics.

Spoločnosť BMW tiež vlastní značku elektromobilov, ktorá má názov BMW i. V súčasnosti sem patrí model BMW i3 a luxusné vozidlo BMW i8. BMW i Vision Dynamics je zatiaľ iba konceptom, ale dokonale by zapadl do série elektrických vozidiel tohto výrobcu. Spoločnosť tvrdí, že ide o praktické vozidlo s dojazdom 600 km. Z 0 na 100 km/h zrýchli za necelé 4 sekundy. Inými slovami, tento model predstavuje vážnu konkurenciu vozidlám z dielne spoločnosti Tesla.

Mercedes GLC F-cell

Mercedes-Benz GLC F-cell.

Mercedes-Benz GLC F-cell.

Elektrická batéria nie je jediným systémom, ktorý môže poháňať auto bez spaľovacieho motora. Svedčí o tom model Mercedes-Benz GLC F-cell, ktorý je plug-in hybridom využívajúcim vodíkový pohon. Je vybavený vodíkovými palivovými článkami, ktoré pomocou plynného vodíka a vzdušného kyslíka generujú elektrickú energiu. Pomocou vodíkových článkov dokáže prekonať vzdialenosť 692 km. Dojazd ďalších 50 km zabezpečí samotná elektrická batéria. Tento model by sa do predaja v Spojených štátoch mal dostať na konci roku 2019.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, CNN

Facebook komentár