Elektricke_automobily_by_Europe_pomohli_usetrit_11_miliard_barelov_ropy

Transformácia vozového parku Európskej únie na elektrické a vodíkové vozidlá z dieselových motorov by mohla znížiť spotrebu ropy až o 11 miliárd barelov do roku 2050.

Prechod na efektívne vozidlá a vozidlá s nulovými emisiami môže v nasledujúcich troch desaťročiach viesť k “konzistentnému” hospodárskemu rastu, pretože podľa údajov Európskej klimatickej nadácie a spoločnosti Cambridge Econometrics sa znížia výdavky na ropu. Vytvorenie tejto správy podporili spoločnosti Tesla, Volvo a Siemens. Európa dováža okolo 89% ropy, z ktorých väčšina sa používa na pohonné látky v doprave.

Súvisiace: Koniec kamionistov? Kamióny úspešne prešli Európou bez vodičov a ušetrili palivo

Komerčná nákladná doprava predstavuje 22% emisií z dopravy v EÚ, hoci tvorí menej ako 5% všetkých vozidiel na cestách. Európska komisia uviedla: “V prípade, že producenti ťažkých nákladných vozidiel (HGV flotila) nezačnú robiť súpravy účinnejšie, emisie do roku 2030 porastú o 10 percent.

Graf: Dlhej cesty k nulovým emisiám. Vplyv nákladných automobilov s nulovými emisiami na znečistenie CO2 v EÚ z celej flotily ťažkých nákladných vozidiel:
Elektricke_automobily_by_Europe_pomohli_usetrit_11_miliard_barelov_ropy_GRAF

Európske združenie výrobcov automobilov uviedlo, že na európskych cestách bolo v roku 2015 okolo 6,2 milióna vozidiel.

Jednoduché zavedenie efektívnejších dieselových motorov z krátkodobého hľadiska by podľa správy do konca roka 2020 mohlo znížiť emisie oxidu uhličitého o 30 percent na kilometer. Použitie flotily ktorá by bola kompletne napájanou z batérií a vodíka, mohlo by potenciálne znížiť emisie z približne 800 ton oxidu uhličitého ročne z roku 2015 na 102 ton v roku 2050.

Čistenie emisií z vozidiel pomôže Európe dosiahnuť svoje emisné ciele stanovené v Parížskej dohode a výrobcovia im k riešeniu môžu pomôcť.

Tesla v novembri odhalila svoj prvý elektrický nákladný automobil – Semi , ktorý môže čeliť maximálnej hmotnosti 36 ton, čo je štandardný rozsah pre diaľkovú dopravu. Na jedno nabitie je jeho dojazd na úrovni 805 kilometrov (500 míľ). Spoločnosť očakáva dodanie výrobných modelov v priebehu budúceho roka.

Zatiaľ čo elektrické a vodíkové bunky určite obmedzia znečistenie, nie je jasné, či priemysel zrealizuje dostatočne rýchlu transformácie svojej flotily. Obavy sa týkajú rozsahu a infraštruktúry.

Paul Allera, technický riaditeľ Britskej asociácie pre cestnú nákladnú dopravu poznamenal: “Plne podporujeme prechod k čistejším nákladným automobilom, ale musí to byť postupné,” … “Musíme o tom ďalej premýšľať, pretože technológia a infraštruktúra nie je správne prispôsobená pre nákladné vozidlá. Príde k tomu, ale nemôžeme povedať, že sa tak udeje za 10 rokov.”

Súvisiace: Elektrické nákladné autá prichádzajú rýchlejšie, ako ste čakali

V scenári, v ktorom EÚ nasadí efektívnejšie vozidlá a kompletne zintegruje elektrickú flotilu, by blok znížil množstvo ropy, ktoré do roku 2030 dováža o jednu miliardu barelov ropného ekvivalentu. Ak by celý nákladný vozový park bola založený na vozidlách s nulovými emisiami., podľa štúdie by sa do roku 2050 tento objem zvýši na 11 miliárd barelov.

Anders Berger, riaditeľ pre verejné záležitosti spoločnosti Volvo Group uviedol: “Elektrifikácia nákladných automobilov v Európe bude pre dosiahnutie dohody z Paríža prvoradá a je ubezpečujúce, že táto zmena prinesie nielen veľké prínosy pre životné prostredie, ale aj nárast pre HDP a pracovné miesta.”

S cieľom dosiahnuť vozový park bez emisií však správa predpovedá, že na realizáciu novej energetickej infraštruktúry bude potrebných 140 miliárd eur (162 miliárd dolárov).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Yahoo

Facebook komentár