Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB a Twitter “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv “práce”)…Čím viac klikov na na FB a Twitter “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “ĎAKUJEME”

Opäť raz počúvame špekulácie o Bernankovom vklade a o tom, ako ceny akcií klesnú ak tento vklad nebude účinný. V prípade, že neviete o čom je reč, tento vklad znamená právo predať akciu v stanovenej cene, čím chráni majiteľa od neskoršej straty. Bernankov vklad predpokladá, že intervencie Federálneho rezervného systému zachránia trh s akciami od strát, a to politikou zvýšenia množstva peňazí v obehu prostredníctvom zníženia úrokových sadzieb.

Ja však rozmýšľam nad tým, kto je skutočne ziskový pri politikách nulových úrokových sadzieb, ktoré sa zdajú byť pri naštartovaní ekonomík neúčinné? Áno, je tu jedna trieda aktív, ktoré dokážu prekonať aj politiku zvýšenia množstva peňazí v obehu prostredníctvom zníženia úrokových sadzieb: mám na mysli trh s dlhopismi. Nastavenie nulovej hodnoty federálnych fondov na dlhodobé obdobie vytvorilo ohromujúci nával do pomyselne bezpečných štátnych dlhopisov. Nasledujúca tabuľka ukazuje hodnotu štátnych dlhopisov (v desaťročiach) v porovnaní s americkým indexom spotrebiteľských cien. Historicky, index cien spotrebiteľov vzrástol na 3,6% ročne. Aj pri nízkej miere inflácie, môže kupujúci 10 ročnej zmenky očakávať stratu nákupnej sily počas trvania jeho alebo jej investície. Inými slovami, pri každom predaji 10 ročnej zmenky je matematicky garantované, že niekto stratí kúpnu silu. A pretože je trh skrátka hlasovací stroj, mnoho investorov s poukážkami špekuluje. Výhody investovania do dlhodobých štátnych dlhopisov mi unikajú. Za dnešné ceny môžu byť aj tie najmenšie šance na dosiahnutie zisku zničené mesiacmi alebo rokmi vyplácania poukážok.

Teraz si vezmime Conoco-Phillips (COP). Od Standard and Poor´s majú rating dôvery A. To znamená, že na podnikateľské trhy môžu požičiavať peniaze za mimoriadne atraktívne ceny. Conoco poukážky v súčasnosti vykazujú 3,86% výnos do ich splatnosti v roku 2038. Ešte aj ich výnos z dividend na trhu tvorí takmer 5%. Ak je výnos z dividend vyšší ako náklady na požičanie, niet divu, že si firmy robia zásoby na dôchodky prostredníctvom podnikových dlhopisov. Koniec koncov prečo si nepožičať za mieru nižšiu ako je výnos z dividend a nezinkasovať rozdiel? Aj dnešné prostredie nízkych rastov má svoje výhody pre investorov do akcií. Ak finančný riaditeľ dokáže ušetriť peniaze vytváraním dôchodkových zásob, je pravdepodobné, že to on alebo ona bude robiť pričom sa bude sústrediť na podiely akcionárov na úkor dlhopisov. Avšak ostatné aspekty trhu nie sú pre týchto investorov priaznivé. Trhy dlhopisov a akcií spolu nepriamo súvisia. Je teda fér priznať, že politiky v prospech trhu dlhopisov skutočne znižujú ceny akcií. Zvrat finančných operácií spôsobil, že investori sa nahrnuli do dlhopisov na úkor akcií. Ako teda môže byť Bernankov vklad pre trh akcií výhodný?

Iróniou je, že QE2 (kvantitatívne uvoľňovanie Fed-u č.2) predchádzalo zvýšenie výnosov z dlhopisov, pretože investori boli posmelení vziať na seba väčšie riziko na trhu. Ani úplná monetizácia cez nové nákupy, ani ďalšie prekrúcanie účtov Fed-u nezabezpečilo vytúžený cieľ v podobe lepšieho využitia. Existuje teda tretia možnosť?

Čo ak bol Bernankov vklad zmenený na Bernankov bluf? Prečo nezdvihnúť sadzby fondov Fed-u na 1% a nechať dvere otvorené pre ďalšie zvýšenie? Bernanke by už ani ďalej nemusel zvyšovať úrokové miery; jednoducho by blufovaním, že budúci rast bude dosiahnutý zabezpečil, že by akcionári boli opatrnejší. Ak sa trh obligácii trochu podhodnotí, dopad na trh s akciami bude tlmený. V tom istom čase si realitní makléri a podniky, ktoré sa dovtedy držali v úzadí uvedomia, že úrokové miery nebudú klesať večne. Potom banky a poskytovatelia pôžičiek poskytnú peniaze, ktoré tak budú fungovať v reálnej ekonomike.

Možno je to iba myšlienka, ale Barnakov bluf je šialený natoľko, aby fungoval. Možno je riskantný, ale pre Bernankea a reálnu ekonomiku je najväčším riskom žiaden nepodstúpiť.

Pôvodný autor: Brendan O’Boyle

Preložil: Jana Petríková

Facebook komentár