Akciove-trhy-maju-za-sebou-najhorsi-den-v-roku

Wall Street na Čierny piatok (Black Friday) čelili šialenstvu, keď sa akcie po celom svete prepadli, tvárou v tvár novému variantu Covid-19.

Americké akcie čelili prepadu a pokračovali v klesajúcej ceste, čo malo za následok hrozný deň pre akciový trh a najhorší deň pre populárny akciový index Dow Jones za viac ako rok. Výrazne boli zasiahnuté aj ceny ropy.

Nový variant ochorenia COVID-19 bol zistený v Južnej Afrike, Botswane, Hong Kongu a Izraeli, čo prinútilo niektoré krajiny zaviesť zákazy letov práve z týchto krajín.

Variant Delta počas leta vystrašil spotrebiteľov a zaťažil sektory ako voľno-časové aktivity a reštaurácie. V súčasnosti investori a ekonómovia majú veľké obavy, že tento nový variant by mohol urobiť to isté.

Akciový index Dow zaznamenal najhorší výkon od októbra 2020, keď klesol o 905 bodov alebo 2,5 %. Všeobecný index S&P 500 zaznamenal najhorší deň od februára, keď uzavrel pokles o 2,3 %. Index Nasdaq Composite dosiahol najhorší deň od septembra. Index zakončil deň poklesom o 2,2 %.

Jednalo sa dnes o skrátený obchodný deň, ktorý sa skončil o 13:00 ET po tom, čo boli trhy vo štvrtok zatvorené pre sviatok Dňa vďakyvzdania. Tradične, počas tohto poldňového obchodného dňa bol nižší objem obchodov, čo môže zhoršiť výkyvy na trhu.

Keith Lerner, hlavný investičný riaditeľ a hlavný analytik trhov v spoločnosti Truist Advisory Services, v poznámke pre klientov, uviedol: „Varianty ochorenia COVID a pandémie zostávajú jedným z najväčších rizík pre trhy a je pravdepodobné, že v budúcom roku budú aj naďalej spôsobovať volatilitu,“ … “V tejto chvíli je ťažké povedať, aký trvalý alebo vplyvný bude tento najnovší variant pre trhy.”

Súvisiace: Čo sa vie o novom zmutovanom variante z Južnej Afriky?

Sam Stovall, ktorý je hlavným investičným analytikom v spoločnosti CFRA Research, poznamenal, že posúdenie závažnosti nového variantu môže trvať dni alebo týždne, takže piatkový výpredaj nemusí byť okamžitou príležitosťou pre lacný nákup akcií.

Graf: Podiel na všetkých sekvenovaných prípadoch – Africký variant vs. Delta vs. Beta:

Akciove-trhy-maju-za-sebou-najhorsi-den-v-roku-graf

Nie všetky akcie však čelili rozsiahlym prepadom. V rámci indexu S&P 500 vzrástli akcie v zdravotníckeho sektoru na čele s výrobcami vakcín proti ochoreniu Covid – Moderna a Pfizer. Akcie spoločnosti Moderna uzatvorili v zisku viac ako 20 %, zatiaľ čo akcie spoločnosti Pfizer vzrástli o viac ako 6 %.

Okrem akcií, v piatok mali problémy aj iné triedy aktív.

Napríklad prepadli aj ceny ropy. Americké futures na cenu ropy klesli o viac ako 12 %, čiže takmer o 10 dolárov, na 68,82 dolárov za barel v čase uzavretia akciového trhu. Ropa Brent odpísala viac ako 10 % na 73,66 dolárov za barel.

Americký dolár, meraný indexom ICE US Dollar Index, ktorý ho spája voči hlavným menám, klesol o 0,6 %.

Kryptomeny taktiež pocítili nepríjemný vplyv, ktorý ich poslal cez palubu. Podľa údajov burzy CoinDesk, vo večerných hodinách Bitcoin prepadal o viac ako 8 %.

Medzitým investori sa snažili dostávať do bezpečných investícií. V čase uzavretia akciového trhu, 10-ročný americký štátny dlhopis zdražel a výnosy klesli o viac ako 0,1 percentuálneho bodu na 1,51 %. Poskočili aj ceny zlata.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, FT

Facebook komentár