Blizky_vychod_sa_musi_vyhnut_tomu_aby_urobil_rovnake_investicne_chyby

Generálny riaditeľ (CEO) najväčšieho svetového správcu aktív poznamenal, že Stredný východ musí byť opatrným, aby sa zabezpečilo, že nebude robiť rovnaké investičné chyby ako Európa.

Výkonný riaditeľ spoločnosti BlackRock – Larry Fink, počas panelovej konferencie v Rijáde v Saudskej Arábii v priebehu tohto týždňa poznamenal: „Jediný spôsob, ako získať väčšiu úroveň finančného začlenenia v tomto regióne a v každom regióne, je väčšia účasť na kapitálovom trhu prostredníctvom akcií formou dôchodkových programov.“

Dodal: „Región by nemal robiť chyby, ktoré urobilo toľko iných regiónov (ako napríklad v Európe), kde je tak nízka účasť miestnych obyvateľov na investovaní vrámci vlastných kapitálových trhov.“

Jeho komentáre prichádzajú v čase, keď sa niektorí z popredných svetových finančníkov vracajú späť do Saudskej Arábie potom, čo sa v kráľovstve bohatom na ropu realizovali niektoré z najväčších obchodov s fúziami a dlhopismi v priebehu tohto roka.

Medzinárodní investori sa hrnuli do požičiavania peňazí pre vysoko ziskovú štátnu ropnú spoločnosť Saudskej Arábie, začiatkom tohto mesiaca.

Podľa zdroja, ktorý je oboznámený so situáciou, dopyt po dlhopisoch skupiny Saudi Aramco vzrástol nad 100 miliárd dolárov, čo je viac ako 10-násobok z očakávaných 10 miliárd dolárov.

Fink z investičnej spoločnosti BlackRock však poznamenal, že pre vlády Blízkeho východu by malo byť „nevyhnutné“, aby vykonali podporu aj domáceho investovania.

Súvisiace: Saudi Aramco bola v roku 2018 najziskovejšou spoločnosťou sveta

Fink ďalej poznamenal: „Myslím si, že to bude jedna z kritických charakteristík budovania a BlackRock bude zohrávať významnú úlohu pri práci s domácimi sporiteľmi a pri budovaní ich odchodu do dôchodku, ako aj v medzinárodných investíciách, aby investovali bok po boku.“

Významná reforma

Otázka dlhopisov spoločnosti Aramco prichádza zhruba šesť mesiacov po vražde Jamala Khashoggiho vrámci saudského konzulátu v Istanbule. Spravodajské agentúry v USA od tej doby prišli s informáciami, že saudský korunný princ nariadil vraždu Khashoggiho. Rijád popiera, že by sa na vražde podieľal saudský korunný princ Mohammed bin Salman.

Khashoggiho smrť vyvolala obavy, takže medzinárodní investori sa Kráľovstvu nejaký čas vyhýbali, ale nezdá sa že by kupci dlhopisov boli pripravení prehliadať investičné príležitosti v Saudskej Arábii – najväčšom svetovom vývozcovi ropy.

Saudský minister financií Mohammed Al-Jadaan počas tej istej konferencie s ohľadom na finančný sektor poznamenal: “Nie je to len Saudská Arábia, ale celý región prechádza významnou reformou.”

Dodal: “Sú vlády, ktoré sú odhodlané prísť z rozsiahlymi reformami a poskytnúť svoje finančné prostriedky tam, kde je potreba a významne investovať do infraštruktúrnych služieb a technológií pre nadchádzajúce roky – a to poskytuje významné príležitosti aj pre súkromný sektor.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár