Saudi_Aramco_bola_v_roku_2018_najziskovejsou_spolocnostou_sveta

Saudská spoločnosť Aramco bola v roku 2018 najziskovejšou spoločnosťou na svete, keďže ľahko prekonala amerických gigantov, vrátane spoločností Apple a Exxon Mobil. Tieto informácie sa zverejňujú v období, kedy ratingové agentúry prišli s hodnotením účtovných výsledkov pred debutom firmy na medzinárodnom trhu s dlhopismi.

Vplyv Saudského kráľovstva na štátneho producenta ropy, prostredníctvom vysokého zdanenia poškodzuje jeho ziskovosť a úverovú bonitu, pričom peniaze generované za barel nachádzajúce sa pod úrovňou spoločností najväčších ropných skupín sveta, ako napríklad Royal Dutch Shel. To je spôsob, akým Aramco dosahuje oveľa vyšší úverový rating.

Ratingová agentúra Moody Investors Service poznamenala: “Čistý príjem spoločnosti Aramco za rok 2018 dosiahol hodnotu 111,1 miliárd dolárov”, potom ako Fitch Ratings uviedla, že spoločnosť za minulý rok dosiahla zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi na hodnote 224 miliárd dolárov – čo je výrazne nad výsledkami spoločností Apple a Exxon Mobil. Obe agentúry zhodnotili dlh Saudskej firmy svojou piatou najvyššou úrovňou investičného stupňa.

Graf: Najvýnosnejšie spoločnosti roka 2018
Saudi_Aramco_bola_v_roku_2018_najziskovejsou_spolocnostou_sveta_graf

Prvé úverové ratingy pre Saudi Aramco, ponúkajú pohľad na účtovníctvo spoločnosti, ktoré zostalo väčšinou utajené od jeho znárodnenia koncom 70. rokov. Tieto informácie pomôžu investorom posúdiť možnú hodnotu obchodu, ktorú poskytujú finančné trhy len 1 krát za celú generáciu: jedná sa o navrhovanú počiatočnú verejnú ponuku spoločnosti, pôvodne určenú na rok 2018, ale v minulom roku bola presunutou až do roku 2021.

Súvisiace: Čo je Saudi Aramco?

Spoločnosť sa aktuálne pripravuje na zvýšenie dlhu, ktorý čiastočne použije na zaplatenie akvizície vo forme väčšinového podielu v domácej petro-chemickej skupine Sabic, v hodnote približne 69 miliárd dolárov. Táto dohoda je plánom B na generovanie peňazí pre ekonomickú agendu Saudskej Arábie po odložení IPO (primárnej verejnej ponuky akcií). V skutočnosti, korunný princ Mohammed bin Salman na financovanie svojich ambícií používa firmy s nedotknutými bilanciami.

Rozsiahle zaťaženie

Závislosť spoločnosti od financovania sociálnych a vojenských výdavkov, ako aj od bohatého životného štýlu stoviek princov, kladie veľkú záťaž na jej cash flow. Aramco platí 50% podiel svojho zisku vo forme dane z príjmu, plus pohyblivé licenčné sadzby, ktoré začínajú na hodnote 20%, ktorá je účtovanou na vyvezenú ropu a rafinované výrobky.

Aramco informovala aj o peňažných tokoch z operácií vo výške 121 miliárd dolárov a 35,1 miliárd dolárov vo forme kapitálových výdavkoch a podľa ratingovej agentúry Moody’s saudskej vláde v roku 2018 vyplatili dividendy vo výške 58,2 miliardy dolárov. Spoločnosť mala na konci minulého roka hotovosť vo výške 48,8 miliárd dolárov v pomere k 27 miliardám dolárov vo forme dlhopisov, ktoré boli podľa tejto agentúry ohodnotené investičným ratingom A1.

Fitch uviedla, že hodnotenie A + odráža „silné väzby“ medzi spoločnosťou a kráľovstvom a vplyv štátu na spoločnosť Aramco prostredníctvom regulácie ohľadom úrovne výroby, daní a dividend.

Analytik spoločnosti Sanford C. Bernstein & Co. so zameraním na energie poznamenal: „Časom by nízke ceny ropy mohli viesť v Saudskej Arábií k trvalému fiškálnemu deficitu, ktorý by mohol viesť k zmenám vo fiškálnom režime spoločnosti Aramco,“ … “Nemôžete oddeliť suverénnu vládu od Aramca vzhľadom na veľmi úzky vzťah a príspevok, ktorý Aramco poskytuje k celkovému financovaniu Saudskej Arábie.”

Spoločnosť Aramco uviedla, že finančné toky z operácií – opatrenie, ktoré investori pozorne sledujú a podobné peňažné toky z operácií – podľa agentúry Fitch v minulom roku dosiahli ekvivalent ropy na cene 26 dolárov za barel. Veľké ropné spoločnosti, ako Shell a Total majú tento ekvivalent na hodnote 38 a 31 dolárov za barel.

Dmitrij Marinchenko, vedúci riaditeľ spoločnosti Fitch v Londýne v rozhovore poznamenal: „Finančné prostriedky z operácií, ktoré predstavujú prevádzkové peňažné toky pred zmenami prevádzkového kapitálu, sú najlepším opatrením na porovnanie ziskovosti ropných spoločností, pretože Ebitda neberie do úvahy zdaňovanie.“

Graf: Príjmy spoločností na barel ropy
Saudi_Aramco_bola_v_roku_2018_najziskovejsou_spolocnostou_sveta_graf_2

Pomocou údajov, ktoré poskytla spoločnosť Fitch o celkovej produkcii ropy a zemného plynu spoločnosti v minulom roku a o peňažných tokoch za barel, agentúra Bloomberg odhaduje, že spoločnosť Aramco minulý rok dosiahla celkový tok prostriedkov z operácií vo výške približne 130 miliárd dolárov. Aj keď je to výrazne vyššie, ako produkujú veľké ropné skupiny sveta, rozdiel nie je tak veľký ako u Ebitda. Napríklad spoločnosť Shell uviedla peňažný tok vo výške 53 miliárd dolárov. Exxon za minulý rok oznámila peňažný tok vo výške 36 miliárd dolárov.

Hodnotenie agentúry Fitch A + pre Aramco je o jednu úroveň nižšie ako AA- pre Shell a Total. Hodnotenie agentúry Moody’s je vysoko za najvyššou úrovňou ratingu Aaa ako u spoločnosti Exxon.

Súvisiace: IPO ropného gigantu Aramco sa zrealizuje začiatkom roka 2021

Plán okolo dlhopisov, úverový rating a zverejnenie prvých výpisov z účtov Aramca sú súčasťou ambícií princa Mohammeda, ktorý ovláda väčšinu pák moci v kráľovstve, ktoré chce v rámci svojich ambícií realizovať pred IPO, keďže chce aby sa jeho krajina odklonila od ropy. Jeho ambícia zabezpečiť ocenenie vo výške 2 biliónov dolárov však čelila tlaku zo strany celosvetových investorov, čo viedlo k oneskoreniu IPO.

Ak tento cieľ dosiahne, predajom 5% podielu získajú rekordných 100 miliárd dolárov, čím prekročí rekordných 25 miliárd dolárov, ktoré získal čínsky internetový predajca Alibaba Group Holding.

Rehan Akbar z Moody’s nakoniec poznamenal: „Saudská spoločnosť Aramco má mnoho charakteristík korporácie s ratingom Aaa, s minimálnym dlhom v porovnaní s peňažnými tokmi, veľkou mierou produkcie, vedúcim postavením na trhu a prístupom v Saudskej Arábii k jednej z najväčších zásob ropy na svete,“ … „Konečné hodnotenie je však obmedzené ratingom vlády Saudskej Arábie z dôvodu úzkych prepojení medzi vládcami a spoločnosťou.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Yahoo

Facebook komentár