Saudska_Arabia_oznamuje_IPO_najziskovejsej_spolocnosti_na_svete

Saudská Arábia napreduje v počiatočnej verejnej ponuke akcií svojho obrovského štátneho producenta ropy, ktoré by mohlo prekonať rekordy a poskytnúť investorom šancu vlastniť tak časť najziskovejšej spoločnosti na svete.

Úrad pre kapitálový trh Saudskej Arábie v nedeľnom vyhlásení uviedol, že schválil žiadosť o kótovanie akcií v Saudskej Arábii. Nehovorilo sa o tom, kedy sa uskutoční vysoko očakávaná emisia akcií (IPO), ani sa neuvádzajú jej podrobnosti ohľadom rozsahu.

Aramco má obrovské zásoby ropy a masívnu dennú produkciu. Zároveň predstavuje monopol v Saudskej Arábii, ktorá je najväčším vývozcom ropy na svete.

Verejná ponuka je súčasťou plánu saudského korunného princa Mohammeda bin Salmana, okolo jeho stratégie odklonu krajiny od ropy a rozvoj ďalších oblastí hospodárstva. Avšak realizácia tejto masívnej počiatočnej ponuky akcií je náročný proces plný nevhodných načasovaní.

Saudská vláda pôvodne zvažovala, že v roku 2018 vykoná odpredaj 5% spoločnosti v rámci dohody, ktorá by mala priniesť až 100 miliárd dolárov. Pozerala sa na medzinárodné trhy, ako je New York alebo Londýn, ako aj Rijád.

Súvisiace:
Čo je Saudi Aramco?
Saudi Aramco bola v roku 2018 najziskovejšou spoločnosťou sveta

Projekt sa však odložil uprostred obáv týkajúcich sa právnych komplikácií v Spojených štátoch a pochybností o ocenení 2 biliónov dolárov, o ktoré sa usiluje bin Salman – ktorý sa mal oživiť začiatkom tohto roku po tom, čo Aramco prerušil vysoko úspešný medzinárodný predaj dlhopisov.

Odhady okolo objemu ponúkanej emisie akcií sa veľmi líšia. Bin Salman údajne chce, aby dohoda ocenila Aramco za 2 bilióny dolárov; analytici uvádzali nie viac ako 1,5 bilióna dolárov. Predajom dokonca 1% spoločnosti na spodnej hranici tohto rozpätia by sa podarilo získať 15 miliárd dolárov, zatiaľ čo predaj 2% v hornej časti by mohol vygenerovať 40 miliárd dolárov, pričom v roku 2014 spoločnosť Alibaba vykonala rekordnú IPO, s hodnotou 25 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár