IPO_ropneho_gigantu_Aramco_sa_zrealizuje_zaciatkom_roka_2021

Jeden z najvyšších predstaviteľov Saudskej Arábie očakáva, že primárna emisia (IPO) ropného gigantu Aramco na akciovom trhu bude pokračovať po začiatku roka 2021.

Korunný princ Mohammed bin Salman poskytol aktualizáciu počiatočnej verejnej ponuky v rozhovore s agentúrou Bloomberg, teda mesiac po tom, ako agentúra Reuters uviedla, že Saudská Arábia zrušila plány na emisiu akcií spoločnosti. Minister pre energetiku Saudskej Arábie, Chalid al-Falih spochybnil túto správu, hovoriac, že kráľovstvo chce vykonať verejnú emisiu akcií Aramco, keď nastane správny čas.

V súčasnosti sa zdá, že tento termín je zhruba za dva roky, teda podľa korunného princa – Mohammeda bin Salmana. Člen kráľovskej rodiny taktiež zopakoval svoj názor, že Aramco má hodnotu 2 biliónov dolárov, hoci analytici uviedli, že ohodnotenie v rozsahu 1 bilióna až 1,5 bilióna dolárov je pravdepodobnejšie.

Mohammed bin Salman pre agentúru Bloomberg poznamenal: “Verím, že sa tak stane v roku 2020, alebo začiatkom roka 2021,” … “Investor rozhodne o cene v aktuálny čas, avšak verím, že sa bude jednať o viac ako 2 bilióny dolárov, pretože sa jedná o niečo obrovské.”

Plán Kráľovstva ohľadom IPO Saudi Aramco bol pôvodne zameraný na rok 2018, ale Falih skôr v tomto roku povedal, že rok 2019 vyzerá byť viac pravdepodobným.

Súvisiace: Čo je Saudi Aramco?

Amin Nasser, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Saudi Aramco, minulý mesiac pre spoločnosť CNBC poznamenal, že IPO bude odložené na dobu neurčitú, keďže vykonali aj ponuku spoločnosti pre nákup väčšinového podielu v petrochemickej spoločnosti Saudi Basic Industries Corporation alebo SABIC.

Napriek omeškaniu Nasser uviedol, že vláda je naďalej odhodlaná prevziať časť IPO Aramco.

Spoločnosť Aramco okamžite neodpovedala na pripomienky bin Salmana okolo IPO.

Mohammed bin Salman prvýkrát oznámila plán na emisiu akcií spoločnosti Aramco v roku 2016. IPO je centrom strategického plánu Saudskej Arábie – Vision 2030, čo predstavuje ambiciózne úsilie korunného princa ohľadom diverzifikácie ekonomiky Saudskej Arábie a zníženiu závislosti na sektore ropy.

Plán bol na to, aby príjmy z IPO – plánované na približne 100 miliárd dolárov – sa dostali do štátneho fondu známom ako Public Investment Fund. Bin Salman pre agentúru Bloomberg povedal, že tento plán je stále aktívnym a že PIF taktiež získal neočakávaných 70 miliónov dolárov. predajom 70-percentného podielu spoločnosti Aramco vo firme SABIC.

Mohammed bin Salman očakáva, že dohoda SABIC sa uzavrie v roku 2019, po čom bude Aramco čakať na realizáciu IPO.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár