USA_ma_Apple_Saudska_Arabia_bude_mat_Aramco_JP_Morgan

Počiatočná verejná ponuka akcií (IPO) skupiny Saudi Aramco poskytne ropnému kráľovstvu odpoveď na firmu Apple v USA, tvrdí vedúci pre sektor ropy a zemného plynu pre Európu, Stredný východ a Afriku (EMEA) v banke JP Morgan.

Saudi Aramco oznámilo plány na kotáciu akcií v nedeľu. Štátna ropná skupina je pripravená určiť svoju konečnú štartovaciu cenu v nasledujúcich týždňoch.

V rámci toho, čo by mohlo predstavovať najväčšiu emisiu v rámci akciového trhu v histórii, je IPO Aramco navrhnuté tak, aby splnilo plány korunného princa Mohammeda bin Salmana pre diverzifikáciu ekonomiky mimo ropného sektora.

Na otázku, prečo musí Saudská Arábia zrealizovať emisiu Aramco, Christyan Malek z JP Morgan odpovedal, že existuje odpoveď ohľadom podpory pre uľahčenie energetického prechodu: „Pamätajte, že hlavný dôvod plánu transformácie s označením Vision 2030 v podstate bolo transformovať kráľovstvo, aby získalo investície.“

Dodal: “V podstate USA majú Apple, Saudská Arábia bude mať Aramco.”

‘Haló efekt’

Začiatkom októbra Apple prekonal spoločnosť Microsoft s trhovou kapitalizáciou, aby získal titul ako najcennejšia spoločnosť na svete.

Ak však Saudi Aramco, ktorá je mimochodom najziskovejšou spoločnosťou na svete, dosiahne v priebehu budúceho mesiaca ocenenie na úrovni 1,5 bilióna dolárov, výrazne prekročí trhovú kapitalizáciu kalifornského technologického monštra.

Saudi Aramco v nedeľu oznámila, že plánuje v decembri vykonať kótovanie akcií v rámci svojho miestneho akciového trhu – Tadawul.

V nedávnom v rozhovore pre agentúru CNBC, Malek vyzval investorov na trhoch s energiou, aby premýšľali o tom, čo IPO skupiny Aramco bude znamenať, pokiaľ ide o pokus vedúceho člena organizácie OPEC, prilákať priame zahraničné investície (FDI).

„Existuje určitý halo efekt, ktorý je podľa môjho názoru do istej miery podceňovaný v kontexte toho, čo sa snažia v rámci týchto dlhodobých plánov vykonať.“

Malek ďalej poznamenal: „Nezabudnite, že diverzifikácia od ropy znamená, že iné odvetvia sa budú taktiež musieť odkloniť od ropy, či už ide o rafináciu, výrobu (alebo) finančné služby.“

Aramco si údajne najala až deväť bánk ako spoločných celosvetových koordinátorov pre realizáciu kótovania na akciovom trhu, vrátane JP Morgan, Morgan Stanley a saudsko-arabskej banky National Commercial.

„Udalosť definujúca odvetvie“

Malek ďalej poznamenal: „Kráľovstvo sa na to pozerá ako na spôsob, ktorým si zaistí efektívnu diverzifikáciu mimo sektora ropy. Je dôležité, aby sa kráľovstvo v podstate zviditeľnilo, dostalo priame zahraničné investície do krajiny a toto IPO je pravdepodobne celej tejto stratégie len začiatkom.“

„Teoreticky je teda táto stratégia do veľkej miery spojená s názorom kráľovstva, že chcú otvoriť krajinu.“

Aramco uviedla, že jej prospekt IPO bude zverejnený 9. novembra.

Počiatočná realizácia kótovania na akciovom trhu spoločnosti Aramco sa v posledných rokoch netrpezlivo očakávala, a to aj napriek opakovaným oneskoreniam v dôsledku volatility cien ropy, neistoty pri oceňovaní, umiestnení kótovania akcií a geopolitických udalostí – napríklad septembrových útokov dronov.

Analytici v pondelok zverejnenej výskumnej správe spoločnosti Bernstein uviedli: “Sme presvedčení, že IPO Aramco bude udalosťou určujúcou priemysel.”

Súvisiace:
Čo je Saudi Aramco?
Saudská Arábia oznamuje IPO najziskovejšej spoločnosti na svete

Oswald Clint a Neil Beveridge, obaja zo spoločnosti Bernstein, v správe uviedli, že by investori o takéto obrie spoločnosti, ako je Aramco mali prejaviť záujem, kvôli jej rozsahu, ziskovosti a dividendám slúžiacich akcionárov.

Uvádzajú skutočnosť, že Aramco je najziskovejšia spoločnosť na svete so životnosťou ropných rezerv na 52 rokov. Okrem toho je produkcia zo zásob ropy Aramco najlacnejšia.

„Existujú však aj riziká a Aramco určite nebude vhodnou pre každého investora.“

Analytici v spoločnosti Bernstein uviedli: „Posledné útoky na ropnú rafinériu nachádzajúcu sa v oblasti Abqaiq zdôraznili potenciálnu zraniteľnosť voči geopolitickému riziku. Fiškálnu stabilitu a zosúladenie s vládou nemožno donekonečna predpokladať. Najdôležitejšie je, že politiky, ktoré sa snažia obmedziť znečistenie, môžu mať negatívny vplyv na dlhodobý dopyt po rope a tvorbu cien.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár