Čerpacie stanice v Británií čelia veľkým radám, alebo nedostatku paliva.

Čerpacie stanice v Británií čelia veľkým radám, alebo nedostatku paliva.

Britskí vodiči v posledných dňoch prepadajú panike pri nákupe pohonných hmôt, čo vedie k zdĺhavým radám, zatváraniu čerpacích staníc a obavám, že lekári a učitelia sa nebudú môcť dostať do práce .

Ministri vlády nepretržite tvrdili, že Británia nedostatku paliva nečelí, ale oznámenia o zavretí čerpacích staníc a radách sú už od konca minulého týždňa bežné.

Nárast dopytu viedol k tomu, že cena motorového bezolovnatého plynu od piatku vzrástla podľa organizácie RAC až o jeden celý cent. Medzitým britský maloobchodný predajca Halfords uviedol, že predaj kanistrov, ktoré mnohí motoristi používajú na skladovanie benzínu sa cez víkend zvýšil o 1 656%.

Ropný gigant BP a Exxon Mobil Esso v piatok potvrdili, že dočasne zatvorili niekoľko svojich britských čerpacích staníc z dôvodu nedostatku vodičov v celom odvetví, ktorý ovplyvnil ich dodávateľské reťazce. Tento problém sa tento týždeň rozšíri po ďalších dňoch, kedy spotrebitelia sa aj naďalej snažia o uskladnenie pohonných látok. Podľa britskej asociácie maloobchodných predajcov benzínu, do pondelka niektorí prevádzkovatelia čerpacích staníc uviedli, že 90% ich miest je je bez pohonných látok.

Súvisiace: Energetické firmy prestávajú prijímať nových zákazníkov

V utorok minister dopravy Grant Shapps pre Sky News uviedol, že trh zaznamenal „prvé veľmi predbežné známky stabilizácie skladovania pohonných látok“, hoci uznal, že sa to ešte neodrazí v dlhých radách v rámci čerpacích staníc.

Prečo ľudia panicky nakupujú?

Podľa britskej vlády, Británia dosahuje veľké zásoby pohonných látok. Minister životného prostredia krajiny – George Eustice v pondelok pre agentúru BBC povedal, že benzínovým pumpám dochádza benzín iba kvôli ľuďom, ktorí nakupujú pohonné látky vtedy, keď ho nepotrebujú.

Problém však spôsobuje logistická výzva, ktorá dostáva surovinu k spotrebiteľom. V Británii je podľa odhadov nedostatok 100 000 vodičov nákladných automobilov, čo znamená, že dodávky benzínu a iného tovaru čelia vážnym narušenia. Vláda podnikla určité kroky na stabilizáciu dodávateľského reťazca – vrátane uvedenia armády do pohotovostného režimu, aby pomohla dodávať palivo, avšak spotrebitelia sú zo situácie stále znepokojení.

Podľa Cathrine Jansson-Boydovej, docentky spotrebiteľskej psychológie na britskej Anglia Ruskin University, je v skutočnosti väčšina viny za chaos „v znamení obáv, obáv a ešte raz obáv“.

V rámci včerajšieho rozhovoru poznamenala: “Nákup z dôvodu paniky je zvyčajne podporovaný určitou úrovňou neistoty,” … “Počas pandémie sme vykonali veľa štúdií, ktoré ukázali, že ľudia boli veľmi nervózni – ľudia si to samozrejme neuvedomujú, ale boli veľmi nervózni.” A to znamená, že už existujú základy, aby ľudia mohli mať z niečoho takého tak výrazné obavy. “

Jansson-Boyd dodala, že „strach z chýbajúceho nedostatku“ nastupuje, keď ľudia vidia správy a obrázky ostatných, ktorí stoja v rade za benzín.

Vysvetlila: ″Ľudia si myslia, ‘Bože môj, ak to robia všetci ostatní, mám to urobiť aj ja?’”

“Stále o tom počúvajú, ale nepočujú riešenie.” Ak si myslíte, že príbeh okolo toaletného papiera na začiatku pandémie Covid, bolo to to isté, máte pravdu. Nebolo ponúkané žiadne riešenie. Ľudia cítili, že potrebujú niečo urobiť, a aj keď to nie je racionálne, mali väčšinou pocit, že pokiaľ niečo neurobia, veci sa následne vo veľkej miere zhoršia. Ľudia takže chodia kupovať veci, aj keď ich reálne nepotrebujú.“

Vláda v posledných dňoch oznámila opatrenia zamerané na minimalizáciu napätia v dodávkach, ako napríklad dočasné víza pre vodičov nákladných automobilov a pozastavenie zákonov o hospodárskej súťaži pre sektor pohonných látok. Trojmesačné víza boli však kritizované ako nedostatočné na prilákanie zahraničných vodičov, zatiaľ čo dodávatelia paliva a ministri stále trvajú na tom, že nedostatok sa netýka skutočných problémov v rámci rafinácie a dodávok okolo benzínu.

Jansson-Boyd ďalej uviedla: “Kým vláda hovorí, neprepadajte panike, núdza sa nevytráca, pretože ľudia riešenie nepočujú,” … “To, čo ľudia v tejto situácii potrebujú, aby sa upokojili, je dobre premyslené plány prostredníctvom štruktúr, ktoré ich uistia, že sme tento problém vyriešili, a to sa len tak nestane.” Práve vtedy sa úzkosť rozširuje, čo znamená, že ľudia budú bohužiaľ v tomto druhu iracionálneho panického nákupu bohužiaľ pokračovať. “

Dominik Piehlmaier, lektor marketingu na Obchodnej škole Univerzity v Sussexe, v utorok tiež povedal, že ľudia chodia na čerpacie stanice a hodiny čakajú len preto, že majú obavy.

Piehlmaier počas pandémie uskutočnil experiment s cieľom posúdiť, čo by mohlo ľudí podnietiť k panike pri nákupe, a zistil, že jednoducho stačí ľuďom ukázať obrázky prázdnych regálov supermarketov, čo povedie k rastu ich úzkosti a vnímaného nebezpečenstva.

V telefonáte ďalej uviedol: „Vidieť znamená veriť, takže keď ľudia uvidia tieto obrázky, vyvolá to reakciu a intenzita reakcie závisí od toho, či ste sa niekedy ocitli v podobnej situácii, v ktorej ste sa cítili zraniteľní a bezmocní, alebo kde máte pocit, že rozsah situácie je väčší ako vaša osobná sila na jej prekonanie,“ … “V situácii, keď viete, že v okolí nie je žiadne palivo, prichádzajú ľudia s veľmi silnou reakciou, keďže cítia nutkanie ísť von a vyhľadať čerpaciu stanicu, ktorá zákazníkov stále obsluhuje.” V tomto zmysle teda vláda môže hovoriť, čo chce, pretože pokiaľ sú k dispozícii fotografie a videá, vedie to k vyvolaniu reakcie.“

Obrázky v médiách alebo na platformách sociálnych médií s väčšou pravdepodobnosťou majú väčší vplyv než to, čo im hovorili politici, „pretože to videli na vlastné oči a je ťažké na to zabudnúť“.

Čo spôsobuje nedostatok?

Záťaž na dodávky paliva v skutočnosti tak nie je spôsobená nedostatkom benzínu, ale je spôsobená veľkým nedostatkom vodičov v sektore nákladných automobilov.

Britská asociácia cestnej nákladnej dopravy odhaduje, že Británia čelí nedostatku v objeme 100 000 vodičov nákladných automobilov, čo ešte zhoršilo množstvo faktorov vrátane zmien v oblasti regulácie zamestnanosti a pandémie, ale aj brexitu.

Prepravná spoločnosť Driver Require odhaduje, že počas pandémie Covid-19 Spojené kráľovstvo doteraz opustilo 15 000 vodičov nákladných automobilov z EÚ.

Pandémia taktiež zabránila vstupu nových vodičov, v rámci pracovnej sily. Podľa agentúry RHA bolo v roku 2020 úspešných absolvovať školenie len 15 000 ľudí – to je o 25 000 menej ako v predchádzajúcom roku.

Britská vláda sa pokúsila zmierniť tlak spôsobený odchodom vodičov z EÚ, zavedením tisícov dočasných víz v predvianočnom období. Experti sa však obávajú o trvanie krízy bez získaní požadovaných školení alebo najímania vodičov, ktorí by mohli nedostatok dlhodobo zaplniť.

Súvisiace: Energetická kríza EU znervózňuje trhy. Rekordné ceny by mali pretrvávať

Joe Armitage, ktorý je hlavným analytikom britskej politiky v Global Counsel, na túto tému uviedol: ″Úprimne povedané, krajina nie je pripravená na to, aby ľudia kupovali päťkrát toľko paliva ako v daný týždeň, ale takto dodávateľský reťazec nefunguje.” Je veľmi ťažké napraviť ho, aby sme vo veľmi krátkom čase tento dopyt uspokojili.“

Nakoniec poznamenal: “Nie je to tak, že by sa vláda mohla na niečo také vopred pripraviť.” Stav ekonomiky, do ktorej vstupujeme, je veľmi odlišný od tej, z ktorej sme vystúpili. Niektoré sektory sú oveľa väčšie, ako boli predtým, a sektory, ktoré sú väčšie, sú tie, ktoré vyžadujú vodičov nákladných automobilov. Spoločnosti s vyšším ziskovým rozpätím sú schopné získať zamestnancov z iných odvetví, alebo si udržať svojich vodičov prostredníctvom zvýšených platov, ale spoločnosti s nižším ziskovými rozpätiami – ako napríklad nadväzujúci ropný sektor – si to dovoliť nemôžu, a tak čelia výrazným problémom.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár