Spolieha sa luxusný priemysel až príliš na Čínu?

Nová správa od spoločnosti AT Kearney zistila, že len 2 percentá obyvateľov Číny tvorí zhruba jednu tretinu svetovej spotreby všetkého luxusného tovaru od kozmetiky a súkromných tryskáčov, cez šperky, hodinky a kabelky.

Správa uvádza, že táto krajina má svoj význam pre sektor luxusu a v najbližších troch až piatich rokov by mala pravdepodobne rásť, keďže Čína vytvára bohatšieho spotrebiteľa.

Spoločnosť uviedla, že značky ako Louis Vuitton a Gucci sú v Číne vo vedení a aktuálne od čínskych zákazníkov zarábajú až tretinu svojich celosvetových tržieb. K tomu Číňania vykonávajú svoje nákupy aj v zahraničí, kde kupujú luxusné výrobky – od tašiek Gucci v Paríži a šperkov Bulgari na Manhattane, čím význam Číny rastie ešte viac.

Správa uvádza, že mnoho maloobchodných spoločností zo sektora luxusu aktuálne prijímajú kreditné karty UnionPay a školia ich predajný personál pekinskou čínštinou.

Ale existujú tri dôvody obáv pochádzajúcich z tohto spotrebiteľa v Číne.

Po prvé, Čína nepodporuje vytváranie bohatých spotrebiteľov. Podľa správy Credit Suisse – ekonomický rast spomaľuje, čím populácia milionárov tejto krajiny sa v uplynulom roku zvýšila len o 90 000. To je zhruba len 5 percent z 1,7 miliónov nových milionárov vytvorených počas rovnakého obdobia v USA a oveľa menej, ako vytvorený počet milionárov vo Francúzsku a Nemecku – viac ako 200 000. Čína je v dnešnom svete tzv. globálny oneskorencom, pokiaľ ide o vytváranie bohatých spotrebiteľov.

( Súvisiace: Čína je všeobecne vnímaná, že prekoná USA ako svetovú superveľmoc )

Táto krajina vykonáva zákroky proti korupcii, čo ich taktiež zasahuje. Po mnoho rokov luxusné hodinky, šperky a kabelky, rovnako ako dary politikom boli darované na oplátku za láskavosť. Po veľkom pobúrení, keď sa na čínskych webových stránkach začali objavovať Rolex-ky a iné luxusné hodinky na zápästí straníckych funkcionárov, vláda začala vykonávať zatýkanie podnikateľov a politikov, ktorí zbohatli „vďaka“ korupcii, čím sa ich nákup spomalil.

Nová správa od HSBC uvádza, že zatiaľ čo v predaji luxusných hodiniek v Číne dochádza k stabilizácii, “tieto dary pravdepodobne v blízkej budúcnosti nezažijú comeback.” Dodala, že kúpa zlatých šperkov v Číne počas jari a leta taktiež spomaľuje.

V správe sa píše: “Zlatá horúčka spomalila.” Jednou dobrou správou je že najluxusnejšie drahokamy a súpravy klenotov by sa v nadchádzajúcich mesiacoch mali predávať veľmi dobre.

( Súvisiace: Postavička Hello Kitty vytvorila ďalšieho miliardára )

Správa ďalej uvádza, že sa celkové predaje luxusu sa vo štvrtom štvrťroku  v porovnaní s minulým rokom môžu v Číne “začať zlepšovať”. Ale celosvetové luxusné spoločnosti môžu chcieť, aby spomalili ich veľké vystavenie na jednu krajinu.

Zdroj: CBSNews

Facebook komentár