BlackRock_stavia_klimu_do_centra_strategie_7_bilionov_dolarov

Jeden z najväčších správcov finančných prostriedkov na svete – BlackRock, ktorý spravuje 7 biliónov amerických dolárov, odstráni investície, ktoré považuje za riziko k trvalej udržateľnosti vrátane výrobcov tepelného uhlia, čo predstavuje súčasť úsilia o to, aby sa udržateľnosť stala stredobodom jej prístupu k investovaniu.

Generálny riaditeľ gigantu Blackrock – Larry Fink vo svojom liste k ostatným generálnym riaditeľom, ktorý bol zverejnený v dnešnom dni uviedol: “Povedomie sa rýchlo mení a verím, že sme na pokraji zásadného preformovania čo sa týka sveta financií.”

Fink predpovedal, že nastanú významné zmeny v spôsobe prideľovania kapitálu po celom svete a to dokonca „skôr, ako sa očakávalo“.

Ďalšie prísľuby

BlackRock klientom uviedla, že má v úmysle zdvojnásobiť svoju ponuku fondov obchodovaných na burze, sledujúcich spoločnosti, ktoré spĺňajú určité environmentálne metriky. Žiada tiež spoločnosti, do ktorých investuje, aby zverejnili plány pôsobenia vo svete, v ktorom je naplnený cieľ Parížskej dohody, čo predstavuje snahu obmedziť globálne otepľovanie na menej ako 2 stupne Celzia.“

Fink ďalej uviedol: „Budeme mať čoraz väčšiu vôľu hlasovať proti členom správnej rady a predstavenstva, keď spoločnosti nebudú dosahovať pokrok v zverejňovaní informácií o obchodných záležitostiach a obchodných praktikách a plánoch, na ktorých sa zakladajú.“

Spoločnosť BlackRock čelila rastúcemu tlaku, aby urobila viac pre podporu udržateľnosti vzhľadom na jej vplyv. Bývalý viceprezident USA – Al Gore pre Financial Times v decembri poznamenal: „Myslím si, že veľkí pasívni správcovia aktív majú skutočné ťažké rozhodnutie,“ … „Chcú aj naďalej financovať ničenie ľudskej civilizácie?“

Začiatkom tohto mesiaca sa spoločnosť BlackRock pripojila ku Climate Action 100+, čo predstavuje skupinu zhruba 370 svetových investorov, ktorí v súčasnosti spravujú aktíva o objeme viac ako 41 biliónov dolárov v aktívach. Jej členovia lobujú za znižovanie emisií uhlíka v súlade s Parížskou dohodou.

Súvisiace:
Veľkí investori zvyšujú tlak na spoločností v dôsledku zmeny klímy
Varovanie pre banky: Je treba riešiť aj klimatické zmeny

Klimatickí aktivisti v minulom roku zorganizovali niekoľko protestov okolo kancelárií spoločnosti BlackRock a samotný pán Fink dostal listy od členov Kongresu, kde vyzývali na ďalšie kroky v súvislosti s investovaním do klímy. Podľa Ceres a FundVotes (jednotiek spoločnosti Morningstar), BlackRock patrila medzi najhoršie firmy, čo sa týkalo hlasovaní o klimatických otázkach.

V posledných rokoch sa mnoho spoločností a investorov zaviazalo zamerať sa na environmentálne vplyvy podnikania, ale žiadny z najväčších investorov v krajine nebol ochotný urobiť z neho ústrednú súčasť svojej investičnej stratégie.

Čo to znamená?

Plány a stratégie spoločnosti BlackRock ako lídra v tomto odvetví zvyšujú výkon ďalších veľkých správcov aktív. Finkov list z roku 2018, v ktorom sa uvádza, že spoločnosti musia „slúžiť sociálnemu účelu“ dokázal široko rezonovať v celom sektore.

Spoločnosť BlackRock v stredu oznámi výsledky za posledné tri mesiace roku 2019.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, CNBC

Facebook komentár