Brexit_uz_znizil_bohatstvo_Britov_o_1_2_biliona_2016

Hlasovanie za opustenie Európskej únie už v strate bohatstva stálo Veľkú Britániu okolo 1,5 bilióna amerických dolárov (1,2 biliónov libier) a 400 000 jednotlivcov stratilo svoje postavenie v dolárových milionároch. To všetko vyplynulo z Celosvetovej správy Bohatstva (Global Wealth Report) od Credit Suisse Research Institute.

Ročná správa “Global Wealth Report”, ktorá sleduje rozdelenie bohatstva po celom svete, rovnako ako aj ukázal že jedna z najbohatších krajín sveta “pri bohatstve domácností vo Veľkej Británií klesla o 1,5 bilióna amerických dolárov, ako priamy dôsledok hlasovania o Brexite.”

Súvisiace: Severná Amerika vytvorí miliardára každých 6 dní

Potom, čo Británia v júni zahlasovala za opustenie Európskej únie, hodnota libry voči americkému doláru narazila na 31-ročné minimum a rýchlo sa stala jednou z najhorších hlavných mien (z pohľadu výkonu) celého sveta. Sterling (libra) sa aktuálne nachádza od výsledkov hlasovania v strate zhruba 15%, na úrovni okolo $1,24

Všeobecne platí, že celosvetový majetok sa oceňuje v amerických dolároch, čo znamená, že keď mena oslabí voči doláru, bohatstvo národa prepadá. To v skutočnosti odráža fakt, že žiadna významná globálna ekonomika nestratila v roku 2016 viac bohatstva ako Veľká Británia.

Jediný národ, ktorý prišiel k jej blízkosti je Čína, ktorá stratil veľkú časť bohatstva, z dôvodu pokračujúcej devalvácii juanu. Bohatstvo Číny kleslo zhruba len polovicu sumy, ktorej čelila Veľká Británia.

Tu je graf, ktorý to znázorňuje:

Brexit_uz_znizil_bohatstvo_Britov_o_1_2_biliona_2016_graf

Prepad britskej libry voči americkému doláru taktiež znamená, že zhruba 406 tisíc ľudí, ktorí boli pred referendom EÚ, milionári (v dolárovom vyjadrení), už za nich nemožno považovať.

Michael O’Sullivan, ktorý je investičným riaditeľom v divízií správy majetku v Credit Suisse pre The Guardian poznamenal: “Vplyv hlasovania o Brexite má jednoznačný vplyv na HDP, ale dopad na bohatstvo domácností bolo taktiež vidno.”

Súvisiace: 10 krajín s najvyšším priemerným bohatstvom

O’Sullivan dodal: “Vzhľadom k tomu, že nastalo hlasovanie o Brexite, bohatstvo domácností Veľkej Británie pokleslo o 1,5 bilióna dolárov. Bohatstvo jednotlivcov od konca júna už stratilo 33 000 dolárov na 289 000 dolárov. V skutočnosti, v dolárovom vyjadrení, 406 000 ľudí vo Veľkej Británii už nie sú milionármi.”

Bez ohľadu na pokles bohatstva domácností spôsobeným Brexitom, Veľká Británia zostáva celkovo v celosvetovom meradle tretia, pokiaľ ide o bohatstvo jednotlivcov v hlavných ekonomikách. Priemerný Britský dospelý občan má celkové bohatstvo na úrovni 288 800 dolárov, čím je pod Švajčiarskom a USA.

Celkové bohatstvo sa meria tým, že kombinuje finančný majetok, skutočné aktíva ako majetok, po odpočítaní dlhov. Môžete vidieť rozpis britského bohatstva nižšie:

Brexit_uz_znizil_bohatstvo_Britov_o_1_2_biliona_2016_graf_1

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Credit Suisse Research Institute

Facebook komentár