Buducnost_elektromobilov_spolocnosti_Volkswagen_sa_rychlo_formuje

Spoločnosť Volkswagen zrýchľuje svoje snahy o ovládnutie budúcnosti automobilového priemyslu v oblasti elektromobilov.

Najväčší výrobca automobilov na svete oznámil, že v piatok uzavrel dohodu so švédskou spoločnosťou Northvolt o výstavbe obrovskej továrne na batérie v Nemecku. Potvrdila tiež dátumy výroby dvoch nových modelov, ktoré sú kľúčové pre úspech skupiny.

Nemecká firma uviedla, že výroba lítium-iónových batérií začne koncom roka 2023 alebo na začiatku roka 2024, čo je krok, ktorý bude mať zásadný vplyv na snahy spoločnosti Volkswagen nasadiť to, čo nazýva “na najväčšie elektrický útok v automobilovom priemysle v rámci celého sveta.”

Skupina v najbližšom desaťročí plánuje uviesť na trh takmer 70 nových elektrických modelov a dúfa, že v tomto období vyrobí 22 miliónov elektrických automobilov. V priebehu nasledujúcich štyroch rokov, investuje viac ako 30 miliárd eur (33 miliárd dolárov) do elektrifikácie svojej flotily, čo bolo čiastočne vyvolané tlakom regulačných orgánov a následkom jej emisného škandálu.

Ak bude úspešnou, spoločnosť Volkswagen by v Číne mohla predbehnúť konkurentov, ako Tesla a BYD, medzi ktorej investorov patrí aj Warren-Buffet.

Veľká výhra s továrňou na batérie pre Európu

Fakt, že lítium-iónové batérie, z ktorých sa väčšina v súčasnosti vyrába v Číne, predstavuje kritickú časť stratégie elektrifikácie spoločnosti Volkswagen. Podľa poradenskej firmy Wood Mackenzie batérie predstavujú zhruba tretinu nákladov na elektromobily.

Simone Tagliapietra, člen klimatických a energetických otázok v európskej ekonomickej organizácií – Bruegel, poznamenal, že Čína je domovom 70% celosvetovej kapacity výroby lítia, pričom Spojené štáty sú na druhom mieste s 12%. Podľa Európskej komisie, Európa jednoznačne zaostáva, keďže predstavuje iba okolo 3% svetovej výrobnej kapacity.

Podľa Tagliapietru, dohoda medzi spoločnosťami Volkswagen-Northvolt predstavuje „veľmi významnú investíciu pre budúcnosť výroby batérií v Európe.“

Volkswagen do spoločného podniku s firmou Northvolt investuje 900 miliónov eur (993 miliónov dolárov). Časť finančných prostriedkov poputuje na nemeckú továreň, zvyšok zabezpečí spoločnosti Volkswagen 20% podiel v spoločnosti Northvolt a miesto v jej dozornej rade.

Spoločnosť Volkswagen tiež potvrdila, že výroba novej série elektrických vozidiel ID.3 sa začne už v novembri tohto roka, pričom prvé modely budú zákazníkom dodané v priebehu budúceho roka. Limitovanú edíciu ID.3, ktorá má zažiť svetovú premiéru 9. septembra na autosalóne vo Frankfurte, už vypredali.

Súvisiace:
Volkswagen vsadil svoju budúcnosť na elektromobily
VW vytvára elektrickú budúcnosť. Takto bude vyzerať

Na výstave bude mať premiéru aj elektrická verzia automobilu Volkswagen Beetle. Úprava modelu Beetle sa uskutočňuje prostredníctvom partnerskej spoločnosti eClassics a bude využívať komponenty nového mestského automobilu VW e-up!.

Jedna z prémiových značiek spoločnosti Volkswagen – Porsche v piatok potvrdila, že začne vyrábať svoje prvé úplne elektrické športové vozidlo – Taycan – 9. septembra.

Nový výrobný závod

Popri investovaní do výroby batérií spoločnosť Volkswagen investuje 1,2 miliardy eur do opravy svojho závodu na výrobu vozidiel v meste Zwickau, ktorý predtým vyrábal motory s vnútorným spaľovaním, aby mohol lahšie produkovať elektrické autá.

Tento proces sa začal v roku 2018 a očakáva sa, že bude dokončený do roku 2020. Očakáva sa, že do roku 2021 bude závod vyrábať 330 000 vozidiel ročne, čo podľa Volkswagen predstavuje „najväčšiu a najúčinnejšiu továreň v Európe“.

ID.3 bude prvým vozidlom, ktoré bude vyrobené na tejto novej modulárnej platforme, v rámci výrobu elektrických automobilov alebo MEB. Naprieč značkami celej skupiny, v nasledujúcich troch rokoch sa má na MEB začať výroba až 33 modelov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BBC

Facebook komentár