Volkswagen sa vo veľko začína dostávať do oblasti elektromobilov.

Volkswagen sa vo veľko začína dostávať do oblasti elektromobilov.

Za týždeň sa môže veľa zmeniť. Stačí sa opýtať spoločnosti Volkswagen.

Najväčší európsky výrobca automobilov pred týždňom nenapadol nikomu na myseľ, čo sa týka trendov. Následne generálny riaditeľ Herbert Diess v pondelok predstavil plány na otvorenie šiestich „giga-tovární“ na výrobu batérií v Európe do roku 2030.

Skupina Volkswagen v utorok zašla ešte ďalej a uviedla, že do roku 2025 predá viac ako 2 milióny elektrických vozidiel, v priebehu nasledujúcich piatich rokov najme 6500 odborníkov na kódovanie, zavedie vlastný operačný systém a stane sa druhou najväčšou európskou softvérovou spoločnosťou za spoločnosťou SAP.

Jedná sa o sériu veľkých oznámení a rezonovala medzi investormi: akcie spoločnosti Volkswagen vo Frankfurte sa za posledný týždeň dosiahli rast o takmer 20%, čím jej zisky vzrástli v roku 2021 na 45%. Medzitým jej menej likvidné bežné akcie vzrástli o 65%, a to aj v piatok s výrazným poklesom.

Do akcie sa zapojili aj americkí maloobchodníci, ktorí dramaticky navýšili hodnotu slabo obchodovateľného amerického depozitného certifikátu (ADR). ADR umožňujú investorom nakupovať a predávať zahraničné akcie na amerických burzách.

Spoločnosť Volkswagen má jasno v obrovskom rozsahu svojich elektrických ambícií – investuje do tejto technológie 35 miliárd eur (42 miliárd dolárov) – čo sťažuje úplné vysvetlenie načasovania prudkého nárastu cien akcií.

Môžete to nazvať efekt automobilky Tesla: automobilka vyrábajúca elektromobily vedená Elonom Muskom dosahuje trhovú hodnotu zhruba 625 miliárd dolárov, v porovnaní so 170 miliardami dolárov u skupiny Volkswagen. Tesla v minulom roku predala okolo 500 000 automobilov, zatiaľ čo Volkswagen dodala 9,3 milióna.

Avšak Volkswagen sa v súčasnosti viac podobá na Teslu v spôsoboch, na ktorých investorom záleží najviac. Podľa analytikov banky UBS, ktorí by predpovedali, že vlastník značiek ako Audi a Porsche bude v roku 2025 predávať o 300 000 viac elektrických vozidiel ako Tesla, čím by spoločnosť Tesla mohla byť skupinou Volkswagen porovnávaná čo sa týka predajov už v roku 2022.

Na technologických ambíciách automobilke Volkswagen záleží ešte viac. Usiluje sa o zdokonalenie svojich softvérových schopností a tento mesiac oznámila, že prvé bezdrôtové aktualizácie prídu do modelu ID.3 už toto leto.

Diess sa dokonca začína podobať správaním ako Elon Musk. Nemecký generálny riaditeľ sa pripojil k sociálnej sieti Twitter a jeho prezentácie pre investorov a médiá začínajú vyzerať ako „technologický startup“ s úhľadne navrhnutými balíčkami.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár