Akcie_automobilky_Volkswagen_rastli_kedze_zisk_prekonal_ocakavania

Nemecká automobilka Volkswagen v treťom štvrťroku tohto roka zaznamenala vyšší čistý zisk, než sa očakávalo, ale hlavný finančný riaditeľ spoločnosti uviedol, že výzvy sa budú len zintenzívňovať, keďže trh vyžaduje viac inovácií.

Frank Witter tak poznamenal: “Je vidno, že celé odvetvie čelí výzvam ohľadom veľmi náročného prechodu a my sme toho taktiež súčasťou, čo znamená, že musíme splniť ešte ambicióznejšie ciele v oblasti CO2, samozrejme sa však budeme do určitej miery snažiť elektrifikovať svoj vozový park.”

Súvisiace: VW spustí službu zdieľania elektromobilov na podporu rady

Likvidita spoločnosti Volkswagen bola ovplyvnená najnovšími číslami, pretože náklady na výskum a vývoj (R&D) predstavovali 9,9 miliardy eur (11,25 miliardy dolárov). Finančný riaditeľ zdôraznil, že sa jednalo o rozhodujúcu oblasť, keďže sa spoločnosť snažila konkurovať rýchlo sa rozvíjajúcemu automobilovému trhu.

“Už dlhšiu dobu sme správne kritizovaní za prekročenie výdavkov,” uviedol Witter, ktorý potvrdil usmernenie pre kapitálové výdavky, výskum a vývoj, jednotlivo do rozmedzia 6,5 až 7 percent. “Realizujeme tú najvhodnejšiu stratégiu pre tento rok, aby sme boli pripravení na dosiahnutie súladu s emisiami CO2 do roku 2020, ale aj pokračujeme v elektrifikácií a digitalizácií našej ponuky, ktorá je pre splnenie týchto cieľov rozhodujúca.”

Európska únia stanovila záväzné emisné ciele, ako súčasť svojej stratégie pre zlepšenie spotreby paliva pri automobiloch predávaných na európskom trhu s novými limitmi spotreby paliva, ktoré nadobudnú účinnosť v roku 2020. Automobilka Volkswagen v septembri oznámila svoje plány investovať 6 miliárd eur v produkcií elektrických automobilov a jej cieľom je vybudovať 10 miliónov elektrických automobilov na základe svojej novej modulárnej platformy pre elektrifikačnú súpravu, keďže sa zameriava na spustenie celosvetovej sériovej výroby do konca roka 2022.

Výsledky automobilkyVolkswagen prekonali očakávania

Spoločnosť v treťom štvrťroku roku 2018 zaznamenala čistý zisk vo výške 2,7 miliardy eur. Analytici očakávali čistý zisk vo výške 2,29 miliardy eur (podľa Refinitiv).

“Jedná sa o rušné obdobie,” poznamenal Witter vyjadrujúci spokojnosť s číslami. “Je to o tvrdej práci, o pláne a prísnej realizácií. Je to náš program a sme veľmi spokojní s výsledkami počas prvých deviatich mesiacov.”

Súvisiace: VW sa v zmene loga pripravuje na éru elektrických automobilov

V rovnakom období minulého roka automobilový gigant zaznamenal čistý zisk vo výške 1,1 miliardy eur.

Tu sú ďalšie kľúčové výsledky tretieho štvrťroka:

  • Tržby skupiny vzrástli o 2,7 percenta
  • Prevádzkový zisk zostal na úrovni 13,3 miliárd eur – na rovnakej úrovni ako v minulom roku.
  • Dodávky vozidiel VW v Q3 poklesli o 3,6%

Začiatkom tohto roka spoločnosť Volkswagen zaznamenala zisk vo výške 1 miliardu eur, pokiaľ ide o predpisy týkajúce sa emisií nafty a ďalšieho zásahu o objeme 600 miliónov eur na právne výdavky. Po naftovom škandále s emisiami ktorý prepukol v roku 2015, nemecká firma predstavila ambiciózny plán ako sa stať svetovým lídrom v oblasti zelenej prepravy.

Akcie spoločnosti Volkswagen v rannom obchodovaní po výsledkoch vo Frankfurte vzrástli o 3,8 percenta, čo ich zaradilo medzi najziskovejšie firmy spomedzi nemeckého akciového indexu DAX.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár