Volkswagen-v-roku-2020-aj-napriek-pandemii-zarobil-10-miliard-eur

Volkswagen odchádza z roku 2020 so ziskom viac ako 10 miliárd eur aj napriek pandémii koronavírusov, ktorá zasahovala predaje automobilov ako aj výrobné dodávateľské reťazce.

Najväčší svetový výrobca automobilov v piatkovom vyhlásení uviedol, že za rok 2020 očakáva dosiahnutie prevádzkového zisku vo výške 10 miliárd eur (12,2 miliardy dolárov), z dôvodu rozsiahleho výkonu na konci roka.

Po strate 1,4 miliardy eur (1,7 miliardy dolárov) v prvých šiestich mesiacoch roku 2020 sa výsledky spoločnosti Volkswagen „ukázali byť v druhom polroku dostatočné robustné.“ Dodania vo štvrtom štvrťroku „sa naďalej výrazne zotavovali“ a prekonali výsledok v predchádzajúcich troch mesiacoch.

Spoločnosť Volkswagen v roku 2019 zarobila takmer dvakrát toľko peňazí, keď vykázala zisk na hodnote 19,3 miliárd eur (23,5 miliárd dolárov), za účasti predajov vo výške 252 miliárd eur (306,6 miliárd dolárov). Akcie spoločnosti však v piatok vo Frankfurte vyskočili až o 6%, čo naznačuje, že investori očakávali ešte prudší pokles ziskov.

Automobilky v prvých mesiacoch pandémie utrpeli kolaps predajov a aj v rámci dodávateľských reťazcov čelili prerušeniam. V súčasnosti čelia kritickému nedostatku polovodičov, čo hrozí, že zasiahne výrobu a najmä v časoch kedy sa tento priemysel pokúša o návrat.

Spoločnosť Volkswagen musela v tomto štvrťroku prispôsobiť výrobu v závodoch v Číne, Severnej Amerike a Európe a podľa analytikov UBS v dôsledku nedostatku komponentov mohla prísť o produkciu až 100 000 vozidiel, čo je zhruba 4% celosvetovej štvrťročnej produkcie.

Nemecká automobilka, ktorá vlastní aj značky Audi a Porsche, v priebehu minulého týždňa uviedla, že v roku 2020 „mierne rozšírila“ svoj podiel na svetovom trhu s osobnými automobilmi. Dodala 9,3 milióna vozidiel, čo v porovnaní s rokom 2019 predstavuje pokles o 15,2%. Objemy dodaných automobilov sú v Číne (jej najväčšom trhu) na tom lepšie, s poklesom len o 9% v porovnaní s 20% prepadom v Európe.

Dodávky batériových elektrických vozidiel dosiahli 231 600, čo je viac ako trojnásobok objemu v roku 2019. Plug-in hybridné dodania vzrástli o 175% na 190 500 vozidiel.

V piatok v poznámke pre klientov, hlavný analytik spoločnosti Bernstein – Arndt Ellinghorst, uviedol: “Zdá sa, že tradičné automobilky môžu prechod na elektrickú mobilitu zvládnuť oveľa lepšie, ako sa všeobecne obávalo,“ … „Investori sa musia prebudiť z príliš nízkeho ocenenia tradičných výrobcov automobilov, najmä v súvislosti s oceňovaním všetkých aktivít, ktorým je aj nový druh mobility.“

Napriek tomu, že líder v oblasti elektromobilov -T esla v roku 2020 vyrobila len 500 000 vozidiel, má hodnotu 800 miliárd dolárov, čo je osemnásobok trhovej kapitalizácie spoločnosti Volkswagen.

Generálny riaditeľ spoločnosti Volkswagen – Herbert Diess vo svojom úplne prvom tweete ktorý zverejnil počas tohto týždňa a možno na znak rastúcej dôvery v nemecký priemyselný gigant, spomenul silnejúci tlak spoločnosti na oblasť elektrických vozidiel, pričom označil generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla – Elona Muska.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár