Nemecko_pokutuje_Volkswagen_v_hodnote_1_miliardy_eur

Prokurátori v Nemecku uložili spoločnosti Volkswagen pokutu vo výške 1,2 miliardy dolárov za podvádzanie okolo údajov ohľadom emisií dieselových motorov, realizovaných po celom svete.

Sankcia vo výške 1 miliardy eur bola oznámená v stredu prokuratúrami a spoločnosťou, ktorá dúfa, že sa vplyv škandálu už začne meniť, keďže túto spoločnosť vo veľkom zasiahol a obmedzil predaj dieselových automobilov v priemysle.

Prokurátor vo vyhlásení uviedol: “Je to jedna z najvyšších pokút, ktorá bola v Nemecku uložená jednej spoločnosti.”

Súvisiace: Volkwagen po škandále odkúpil 300 000 vozidiel. Kde sú?

Volkswagen poznamenala, že pokutu prijala, čo súvisí s nedostatočným dohľadom v oddelení, ktoré vyvíjalo pohonné jednotky – motory a prenosové sústavy.

Spoločnosti Volkswagen vo vyhlásení uviedla: “Prokurátor zistil, že nedostatky viedli k tomu, že zákazníci v Spojených štátoch, Kanade a po celom svete predali 10,7 milióna vozidiel s neprípustnou softvérovou funkciou, v období od polovice roka 2007 do roku 2015.”

Dodala: “Volkswagen prijala pokutu a nebude proti nej podávať odvolanie,” … “Volkswagen tak priznáva svoju zodpovednosť za krízu okolo naftových motorov a považuje to za ďalší dôležitý krok smerom k prekonaniu problémov.”

Spoločnosť Volkswagen najprv pripustila, že v roku 2015 zmanipovala milióny dieselových motorov, aby pri emisných testoch podvádzala.

Dieselové vozidlá značky Volkswagen a jej dcérska spoločnosť Audi obišli pravidlá týkajúce sa čistého ovzdušia so softvérom, ktorý spôsobil, že emisie vyzerajú menej toxické než v skutočnosti boli.

Škandál zasiahol jej cenu akcií a zasiahol dôveru v dieselovej technológii u spotrebiteľov ako aj regulátorov. Táto epizóda už stála Volkswagen v spätných opravách, právnych sankciách a vyrovnaniach viac ako 30 miliárd dolárov.

Rozhodnutie v stredu neovplyvňuje občianskoprávne konania prebiehajúce pred súdmi, ako napríklad sťažnosti, ktoré podali kupujúci automobilov, a prebiehajúce trestné vyšetrovania nemeckých prokurátorov proti celkovým 49 osobám.

Napriek tomu spoločnosť uviedla, že dúfa, že jej v jej prípadoch okolo pokút príde k omilosteniam.

Vo vyhlásení ďalej uviedla: “Volkswagen predpokladá, že takéto ukončenie konania taktiež povedie k pozitívnym účinkom na ďalšie aktívne správne konania v Európe.”

Súvisiace: VW sa v zmene loga pripravuje na éru elektrických automobilov

Martin Winterkorn, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Volkswagen, bol v minulom mesiaci dokonca americkými prokurátormi obvinený. Bol obvinený z podvodu, zrady a sprisahania, čím podviedol amerických zákazníkov a porušil zákon o ochrane ovzdušia.

Winterkorn bol deviatou osobou, ktorá bola americkou vládou obvinená za podvádzanie okolo emisného škandálu. Dva bývalí inžinieri s obvineniami súhlasili.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Independent

Facebook komentár