VW_vytvara_elektricku_buducnost_Takto_bude_vyzerat_top

Na autosalóne v Paríži počas roka 2016, Volkswagen predstavila koncept automobilu s názvom ID – malý elektricky poháňaný hatchback s veľkými bielymi kolesami, svietiacimi panelmi okolo karosérie a svietiacim logom VW na maske. Vyzeral čisto, žiarivo a futuristicky.

Automobil bol ukážkou niečoho, čo VW do roku 2020 plánoval priniesť zákazníkom. Spoločnosť na podujatí uviedla, že by mal stáť približne rovnako ako “dobre vybavený naftový Golf” alebo o niečo menej ako 30 000 dolárov. Porovnanie bolo to trochu nepríjemné, pretože automobilka VW v tom čase “naftový Golf” prestala predávať, keďže bol epicentrom jej problémového softvéru dieselových automobilov, ktoré vrámci emisných testov podvádzali.

Keď sa na to pozrieme iným spôsobom, odhalenie bolo veľmi výstižné. Jurgen Stackmann, výkonný riaditeľ zodpovedný za predaj osobných automobilov automobilky VW poznamenal, že sa jednalo o zahanbujúci a nákladný škandál s naftovými emisiami, ktorý pomohol spoločnosti VW agresívne sa zamerať smerom k elektromobilom. Po tomto počiatočnom modely ID nasledovalo päť ďalších, plne elektrických ID konceptov.

VW ID, predstavené v Paríži v roku 2016.

VW ID, predstavené v Paríži v roku 2016.

Stackmann poznamenal: “Boli sme presvedčení, že toto je pre značku Volkswagen jediná cesta vpred, pomocou ktorej budeme vedieť vrátiť silu značke, aby sme sa vlastne ujali vedenia a zaujali pozíciu,” … “Nechceli sme byť ako ostatní, tento rozsiahly počet možností sme využili.”

Modely ID sú súčasťou stratégie materskej spoločnosti značky VW, Volkswagen Group, aby sa výrazne zamerala na oblasť elektrických vozidiel. Počas nasledujúceho desaťročia chce VW Group, materská spoločnosť značky Volkswagen, ponúknuť 70 rôznych elektrických modelov vrátane Audi E-Tron a Porsche Taycan.

Súvisiace: Stránky Volkswagenu pri objednávkach elektromobilov padajú

Plán spoločnosti VW, ohľadom jednoznačného zamerania sa na oblasť elektrických vozidiel, je v protiklade s inými výrobcami automobilov, ktorí pristupujú k vozidlám s alternatívnymi palivami vyváženejšie. Toyota napríklad s elektromobilmi plánuje radu vozidiel s vodíkovými palivovými článkami a hybridmi. BMW plánuje produkovať vozidlá tak, aby mohli byť vyrábané ako tie benzínové, hybridné alebo plug-in hybridné, ako plne elektrické a to všetko v závislosti od požiadaviek trhu.

Čisto elektrické vozidlá umožňujú dizajnérom VW plne využívať výhody ponuky elektrickej energie s flexibilitou. Elektrické motory sú malé a môžu byť umiestnené v blízkosti kolies, zatiaľ čo veľké a ťažké akumulátory môžu byť tvarované tak, aby sa zmestili do podlahy. To umožňuje, aby vozidlo ID malo vnútorný priestor stredne veľkého modelu VW Passat v rámci vonkajších rozmerov kompaktného Golfu.

Technológia elektrického pohonu tiež uľahčuje vytváranie rôznych štýlov karosérií s použitím rovnakej základnej techniky. Táto prax, nazývaná „zdieľanie platformy“, je v automobilovom priemysle bežná, dokonca aj v automobiloch poháňaných benzínom. Je nákladovo efektívnejšie vyvinúť nové vozidlá, keď je väčšina pracovných procesov zdieľaná vrámci viacerých modelov. Inherentná jednoduchosť elektrického pohonu – len batérie, káble a malé elektromotory so zlomkom pohyblivých častí benzínového automobilu – je tým ešte jednoduchšia.

VW ID Buggy je veľmi nepraktické, ale pripomína 60. roky.

VW ID Buggy je veľmi nepraktické, ale pripomína 60. roky.

 

Rozširovanie možností pre vývoj nových modelov znamená, že je niekedy dobré mať trochu zábavy. Každá koncepcia VW ID je plánovaná – alebo aspoň zvažovaná – pre výrobu. Ale nie všetky z nich sú vozidlami, od ktorých sa očakáva, že sa budú predávať vo veľkých objemoch.

Napríklad VW Buggy ID, je postavený na základe modelu Beetle, založeného na plážových automobiloch 60. rokov minulého storočia. Bol odhaleným na marcovom autosalóne v Ženeve. Na to aby ho vyprodukovali, spoločnosť VW však bude musieť spolupracovať s výrobcom malých automobilov. Automobil má dve sedadlá vpredu a lavicu vzadu, na ktorej môžu sedieť ešte dvaja ľudia. Nemá žiadnu pevnú strechu, ale je možnosť doplnkov pre látkovú markízu, ktorá bude vytvárať tieň pred slnkom.

Klaus Bischoff, vedúci dizajnu spoločnosti VW, bez starostí vysvetlil: “Ak ste v aute a prší, tak zmoknete.”

ID Buggy je však multifunkčným. Jeho funkcie vyzerajú cool. Pomohol ľuďom spomenúť si na staré vozidlá značky VW, keď bola obľúbencom protikladnej kultúry.

VW ID Buzz vyzerá ako mikrobus, ktorý milovala generácia hippies v 60-tych a začiatkoch 70-tych rokov.

VW ID Buzz vyzerá ako mikrobus, ktorý milovala generácia hippies v 60-tych a začiatkoch 70-tych rokov.

 

Potom je tu VW ID Buzz – moderný, batériou poháňaný mikrobus značky VW, známy pre prepravu genrácie hippies koncom 60. a začiatkom 70. rokov. Do predaja má prísť v roku 2022.

VW ID Crozz je elektrickým crossoverom SUV, zameraný na americký trh.

VW ID Crozz je elektrickým crossoverom SUV, zameraný na americký trh.

 

Keď sa pozrieme do budúcnosti, ID Vizzion, ktorý bol predstavený na autosalóne v Ženeve v roku 2018, bol konceptom bez volantu alebo pedálov, pretože bude autonómnym. Vonkajší dizajn auta predstavuje elektrický sedan a je určený na výrobu v roku 2022. VW si však nemyslí, že by autonómna verzia automobilu mohla byť čoskoro pripravenou pre reálne podmienky na skutočný svet. Sedan 2022 tak bude mať volant a aj pedále.

Súvisiace: Volkswagen vsadil svoju budúcnosť na elektromobily

Potom je tu ID Crozz, kompaktný crossover SUV, ktorý sa má začať predávať v roku 2020, krátko po počiatočnom ID, vo veľkosti modelu Golf. Je určený pre americký trh. Nakoniec, na nedávnom Šanghajskom autosalóne spoločnosť VW predstavila ID Roomzz, veľké SUV ktoré príde do predaja v roku 2021.

ID Roomz, predstavený v Šanghaji predstavuje veľké SUV.

ID Roomz, predstavený v Šanghaji predstavuje veľké SUV.

 

Praktickejšie modely ako Vizzion, Crozz a originálny ID hatchback, sú automobilmi, ktoré budú skutočným základom linky VW pod označením ID. Sú to jednoduchými automobilmi, ktoré si ľudia budú chcieť kúpiť z viacerých dôvodov, pre ktoré si ľudia zvyčajne kupujú motorové vozidlá.

Stackmann: „Aktuálne je našou snahou, aby sme z nich urobili úspešných a a práve v tom sa chceme stať lídrami,“ … “To je naša cesta vpred.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, WSJ

Facebook komentár