Volkswagen_vsadil_svoju_buducnost_na_elektromobily

Volkswagen už predtým mal ambiciózne plány v oblasti elektromobilov. Aktuálne však naozaj šliapne na plyn.

Nemecká automobilka navyšuje počet nových elektrických modelov, ktoré plánuje vybudovať v nasledujúcom desaťročí z 50 na 70.

Skupina predtým oznámila masívne investície do elektrickej a batériovej technológie, čo signalizuje svoj úmysel postaviť sa proti vzostupu automobiliek, ako je Tesla, ktoré sa ujali vedenia na rozvíjajúcom sa trhu s elektrickými vozidlami.

Skupina Volkswagen vo vyhlásení uviedla, že do roku 2028 plánuje vyprodukovať 22 miliónov elektromobilov naprieč svojimi značkami, čo je prudký nárast oproti predchádzajúcemu odhadu 15 miliónov. Uviedla, že v Európe pravdepodobne zasiahne aj do výroby batérií.

Existujú však náznaky, že zvýšené investície do nových technológií začínajú poškodzovať zisky Volkswagenu.

Spoločnosť uviedla, že zisk skupiny v roku 2018 dosiahol hodnotu 13,9 miliardy eur (15,7 miliardy dolárov), čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o 0,7%. Náklady na výskum a vývoj sa však zvýšili o 3,8% a investície do elektrickej mobility zasiahli zisky u základnej značky Volkswagen.

Výrobcovia automobilov po celom svete považujú zánik spaľovacieho motora len za otázku času a mnohí si stanovili ambiciózne ciele v oblasti predajov elektrických automobilov a hybridov. Vychádzajú však z veľmi malej základne.

Skupina Volkswagen, ktorá zahŕňa značky ako Audi, Porsche a Škoda, v roku 2018 predala rekordných 10,8 milióna automobilov. Ale len 40 000 z nich boli elektrickými vozidlami a iba 60 000 z nich bolo takzvaných hybridov typu plug-in.

Mnohí svetoví výrobcovia automobilov sa v súčasnosti snažia zdieľať náklady súvisiace s vývojom automobilov budúcnosti. BMW a vlastník značky Mercedes-Benz – Daimler vytvorili strategické partnerstvo zamerané na vysoko automatizované a autonómne riadenie.

Automobilky Ford a Volkswagen v januári oznámili plán na výstavbu automobilov. Spoločnosti sa tiež dohodli, že budú skúmať, ako môžu spolupracovať na vývoji vozidiel novej generácie.

Súvisiace:
VW chce byť najziskovejšou elektromobilovou spoločnosťou sveta
VW spustí službu zdieľania elektromobilov na podporu rady

V priebehu minulého týždňa automobilka Volkswagen uviedla, že otvára svoju súpravu modulárneho elektrického pohonu alebo MEB aj iným výrobcom automobilov. Spoločnosť opisuje platformu, ktorá bola vyvinutá špeciálne pre elektrické vozidlá, ako “srdce” jej “elektrickej ofenzívy”.

Nemecká automobilka v utorok zviazala svoje ciele v oblasti výroby elektrickej energie s úsilím ohľadom zníženia emisií CO2 vrámci svojho vozového parku o 30% do roku 2025. Chce, aby do roku 2030 až 40% vozidiel, ktoré predáva boli s elektrickým pohonom.

Jej dve elektrické automobily, ktoré by mohli zohrať kľúčovú úlohu pri konkurencií spoločnosti Tesla na luxusnom trhu – Audi e-tron a Porsche Taycan – pôjdu do výroby už v tomto roku. Volkswagen poznamenala, že na každý z modelov má už viac ako 20 000 záväzných objednávok.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár