Miliardár a investor Warren Buffett.

Miliardár a investor Warren Buffett.

Warren Buffett počas americkej krízy štátneho dlhu v roku 2011 investoval do Bank of America 5 miliárd dolárov, čím upevnil dôveru v angažovaného veriteľa a uzavrel jednu z najlukratívnejších transakcií svojej kariéry.

Prinášame vám tak príbeh o tom, ako miliardársky investor a generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway vstúpili do pomoci jednej z najväčších amerických bánk a na tomto procese slušne zarobil.

Financie, call centrum a miliardová dohoda

Časopis Fortune informoval, že Buffett koncom augusta 2011 držal rozsiahle objemy finančnej hotovosti a premýšľal o svojich investíciách do spoločností American Express a Geico v zložitých obdobiach, avšak uprostred toho dostal nápad staviť na Bank of America.

Investor sa pokúsil dostať k generálnemu riaditeľovi banky Brianovi Moynihanovi, pôvodne ho však blokoval pracovník call centra.

Moynihan v rozhovore pre agentúru Bloomberg minulý rok poznamenal: „Warren žiadal o rozhovor so mnou a samozrejme, že neprepoja všetkých, ktorí volajú do call centra, na linku generálneho riaditeľa.“

Buffett sa nakoniec k Moynihanovi dostal a navrhol investíciu do jeho spoločnosti. Moynihan odpovedal, že Bank of America kapitál nepotrebuje.

„Viem, preto volám,“ reagoval Buffett a dodal, že prijatie jeho peňazí by poskytlo stabilitu, renomovanú podporu a vankúš finančných prostriedkov.

Moynihan súhlasil a dvojica podpísala dohodu necelých 24 hodín po prvotnom rozhovore. Buffettova hotovosť prišla na účet Bank of America o pár dní neskôr.

Warren získal opcie

Buffett a Moynihan sa dohodli, že Berkshire odovzdá Bank of America hotovosť v hodnote 5 miliárd dolárov výmenou za prioritné akcie v hodnote 5 miliárd dolárov, splatné za 5% prémiu a vyplatenie 5% ročnej dividendy.

Berkshire tiež dostala opcie, ktoré mu dávali právo kúpiť 700 miliónov kmeňových akcií banky za cenu 7,14 dolárov za akciu. Tieto opcie by mohli uplatniť kedykoľvek v priebehu nasledujúcich 10 rokov.

Podmienky dohody odrážali Buffettove záchranné akcie spoločností Goldman Sachs a General Electric počas finančnej krízy v roku 2008. Investor v týchto prípadoch taktiež požadoval preferované akcie a opcie.

Buffett vo svojom liste pre akcionárov z roku 2011 načrtol svoje dôvody pre stávku na Bank of America.

Uviedol: „Predchádzajúce vedenie urobilo niekoľko obrovských chýb,“ … „Brian Moynihan urobil pri ich vyriešení vynikajúci pokrok.“

Vedúci predstaviteľ banky „živil obrovský a atraktívny základný obchod, ktorý vydrží dlho potom, ako sa na problémy zabudne,“ pokračoval Buffett a dodal, že opcie spoločnosti Berkshire „budú mať pravdepodobne veľkú hodnotu pred uplynutím ich platnosti“.

Investor čakal na použitie opčných listov, kým dividendy zo 700 miliónov kmeňových akcií banky nepresiahnu ročný príjem z preferovaných akcií vo výške 300 miliónov dolárov.

Všetky z nich uplatnil v auguste 2017 a náklady spojené s týmto krokom dosiahli 5 miliárd dolárov tým, že sa Berkshire vzdala prakticky všetkých prioritných akcií spoločnosti.

Kmeňové akcie spoločnosti Berkshire na konci roka 2017 dosiahli hodnotu viac ako 20 miliárd dolárov – čo je viac ako trojnásobok nákladov na jeho počiatočnú investíciu, a to ešte predtým, ako sa zohľadnia prijaté dividendy.

Buffett odvtedy posilnil pozíciu na viac ako 1 miliardu akcií. Berkshire je najväčším akcionárom banky, zatiaľ čo Bank of America je po spoločnosti Apple druhou najväčšou investíciou v portfóliu investičného konglomerátu Berkshire.

Investor odvtedy neprišiel na ďalší okamih „heuréky“.

Na výročnom stretnutí akcionárov spoločnosti Berkshire v roku 2017 uviedol: „Odvtedy som strávil veľa času vo vani a nič mi nenapadlo,“ … „Je zrejmé, že buď potrebujem novú vaňu, alebo sa musíme dostať na iný trh.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár