Bugatti_odhalila_6_milionovy_superautomobil_Divo

Nový automobil spoločnosti Bugatti – Divo stojí takmer dvakrát toľko ako súčasný model francúzskej spoločnosti – Chiron, ale tak rýchlym nie je.

“Nie tak rýchlym”, v tomto prípade znamená maximálnu rýchlosť 380 kilometrov za hodinu namiesto 420 kilometrov v hodine. Stále však nie je isté, ako bude väčšina majiteľov spokojná keďže nie je isté či nebudú ľutovať že si nevybrali radšej automobil v cene 3 miliónov dolárov, čo je cena pre Chiron ale radšej 6 miliónov dolárov ktorá ohodnocuje model Divo. V každom prípade, nový modelu Divo nedosahuje najvyššiu rýchlosť, ale podľa tvrdení automobilky Bugatti je naozaj ostrým v riadení a majiteľom poskytne veľké dávky vzrušenia.

Generálny riaditeľ spoločnosti Bugatti – Stephan Winkelmann pri predstavení automobilu na akcií klasických automobilov “The Quail v Carmel” v Kalifornii vyhlásil: “Bugatti Chiron je automobil, ktoré je známym pre svoju výnimočnú výkonnosť za účasti luxusu a komfortu,” … “Chceli sme vytvoriť niečo naozaj odlišné.”

Súvisiace: Porsche, Lamborghini a Bugatti. Za $ 125 miliárd

Divo je o 35 kilogramov ľahší ako Chiron, ktorého celková hmotnosť dosahuje 2 000 kilogramov. To však stále neznamená, že je to mimoriadne ľahké auto, ale jeho motor stále produkuje rovnaký počet 1500 koní ako Chiron. Jazdné vlastnosti a aerodynamický dizajn sú však odlišné, čím sa tento automobil stane ohybnejším a bude tak vhodnejším pre trate a kľukaté cesty.

Je zrejmé, že dizajnéri chcú, aby sa Divo postavil mimo Chironu, ale aby bol okamžite rozpoznateľný ako Bugatti.

Dizajnéri chceli, aby sa Bugatti Divo výrazne líšil od svojho bratského automobilu – Chironu, zatiaľ čo si zachoval kľúčové funkcie modelov značky Bugatti.

Achim Anscheidt, ktorý je hlavným návrhárom spoločnosti Bugatti poznamenal: “Pre našich dizajnérov to znamenalo, že tri kľúčové prvky automobilov Bugatti museli zostať na mieste: predná mriežka v tvare podkovy, typický znak Bugatti pod vlajkou vozidla a charakteristická plutva, ktorá definuje pozdĺžnu os automobilu pri pohľade zhora, čo bolo odvodené od modelu Type 57 Atlantic.”

Type 57 Atlantic zo sedemdesiatych rokov, mal charakteristické prvky zaoblenej strechy a cez stred mu prechádzal “hrebeň”, ktorý bol súčasnou takmer celej dĺžky tela. Cena modelu Type 57 Atlantic dnes sa dnes pohybuje okolo niekoľkých desiatok miliónov dolárov.

Bugatti divo zo strany.

Bugatti divo zo strany.

Aerodynamika je stále kľúčovým faktorom pre tvar super-automobilu Bugatti Divo.

Pre Model Divo bude vyrobených len 40 kusov. Ako je to zvyčajné v prípade tohto typu extrémne limitovaného vydania, všetky boli už predané predtým, ako bolo prvé vozidlo odhalené verejnosti. Bugatti bude pokračovať vo výrobe Chironu, čo bude prvýkrát v modernej histórii kedy spoločnosť Bugatti ponúkne naraz dva rôzne modely.

Rovnako ako ostatné nedávne automobily značky Bugatti – Veyron a Chiron, je Divo pomenovaný po bývalom pretekárovi stajne Bugatti. Albert Divo v dvadsiatych rokoch minulého storočia 2-krát vyhral závod Targa Florio v horách na Sicílii. Jazdil na Bugatti Type 35.

Pohľad na interiér Bugatti Divo.

Pohľad na interiér Bugatti Divo.

Interiér modelu Bugatti Divo skôr ponúka veľmi technický, než hrejivý a luxusný vzhľad.

Automobily Bugatti nie sú vyrábané cez tradičnú výrobnú linku, tak ako väčšina vozidiel. Namiesto toho sa niekoľkokrát za rok zhromaždia konštruktéri vo veľmi malom výrobnom stredisku. Keď opúšťajú výrobné zariadenie, každé jedno vozidlo je testované na cestách okolo mesta Molsheim a na letisku v neďalekom mestečku Colmar.

Súvisiace: Bugatti práve odhalila Chiron Sport za $ 3,3 milióna

Spoločnosť bola pôvodne založená Ettorem Bugattim v roku 1909 a dlhé roky čelila niekoľkoročným pretekárskym úspechom, najmä v dvadsiatych a tridsiatych rokoch. V minulosti taktiež stavali extrémne drahé cestné automobily pre veľmi bohatých klientov, tak ako to robia v súčasnosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Motor1

Facebook komentár