Bugatti Chiron neostane osamotené. Koncern VW tvorí pre slávnu francúzsku značku strategický plán. Príde limuzína, SUV a možno aj lacnejšie kupé.

Koncept 16C Galibier sa svetu prvýkrát predstavil už v roku 2009. Od tej doby sa o príchode luxusnej bugatky niekoľkokrát špekulovalo, vozidla sme sa však zatiaľ nedočkali.

Bugatti od svojho oživenia pod krídlami VW Group vyrába len jediný model. Najprv v roku 2005 prišiel Veyron, ktorý tento rok nahradil Chiron. Už niekoľkokrát sa špekulovalo o tom, že by ponuku mohol rozšíriť ďalší model. Teraz sa tieto špekulácie vracajú.

Možnosť príchodu ďalšieho modelu totiž priznal sám generálny riaditeľ automobilky Wolfgang Dürheimer. Dürheimer uviedol: “V súčasnosti zvažujem štyri strategické nápady. Galibier je jeden z nich. O ostatných nemôžem hovoriť.” To je zmena oproti minulému roku, kedy generálny riaditeľ firmy vyhlasoval, že Bugatti zostane u jedného modelu.

Luxusný automobil vychádzajúci z konceptu Galibier predstaveného už pred siedmimi rokmi by v prípade vzniku stál na vrchole ponuky koncernu VW Group. Stal by sa tak ešte luxusnejším vozidlom, ako je terajší Bentley Mulsanne.

Techniku ​​by pre takéto vozidlo automobilka mala, ako základ by mohla poslúžiť upravená platforma MSB, ktorú používa aktuálna Porsche Panamera. To by znamenalo motor uložený vpredu a pohon zadných kolies (s možnosťou systému 4×4). Variantom je pritom využitie elektrinou poháňaného ústrojenstva. To koncept Galibier stavil na osemlitrový W16 preplňovaný dvojicou kompresorov.

Luxus aj v interiéri

Vyzerá to teda tak, že Galibier je už takmer istý. No nebude sám. Podľa Dürheimer má Bugatti rozpracované okrem limuzíny aj tri ďalšie možné smery o ktorých nesmie zatiaľ informovať. Šušká sa však o SUV, ktoré by mohlo spočívať práve na platforme Galibieru. Ten by si zas pre zmenu požičal základy z nového Porsche Panamera. Novinka by tak mohla konkurovať pripravovanému Rolls-Royce Cullinan. V hre je ale podľa neoficiálnych informácií aj elektromobil a navyše menšie a lacnejšie kupé ako Chiron.

Všetko teda nasvedčuje tomu, že Bugatti ostane pevnou súčasťou koncernu VW aj po škandále Dieselgate, ktorý robí wolfsburským účtovníkom vrásky na čele. Podmienkou ale je, aby bola slávna značka zisková. Astronomické straty len kvôli imidžu koncernu jednoducho nepripadajú do úvahy. Aj preto stojí nový 1 500-koňový Chiron 2,4 milióna eur, čo je takmer 2,5 násobok ceny predošlého Veyronu. A v podobných intenciách sa budú nepochybne niesť aj cenovky ďalších nových modelov.

Zdroj: MotorTrend, Carscoops

Facebook komentár