Porsche_Lamborghini_a_Bugatti_Za_125_miliard_2018

Ktorý sebavedomý miliardár by nechcel vlastniť Porsche 918 Spyder, Bugatti Chiron a Lamborghini Centenario v ich portfóliu aktív (zhruba tak za približne 6 miliónov dolárov)?

Kombinácia týchto značiek by mohla byť rovnako neodolateľná pre menej bohatých investorov, najmä keď nový generálny riaditeľ spoločnosti Volkswagen AG – Herbert Diess je odvážnym na to, aby využil príležitosť – a rodinám Porsche a Piechovým, ktoré riadia VW, sa môže zdať tento návrh ako presvedčivý.

Ako súčasť rozsiahlej generálnej prehliadky v piatok oznámil, že VW nakoniec spojí Porsche, Bugatti, Bentley a pravdepodobne aj Lamborghini do novej vnútornej skupiny výrobkov s názvom “Super Premium”. Cieľom je posilniť rozhodovanie a podporiť spoluprácu medzi značkami s podobnými cenovými hodnotami. Hromadný trh VW, Seat a Škoda sú spolu taktiež zoskupené.

Neexistuje žiadny náznak toho, že VW plánuje požiadať samostatný výpis na burze cenných papierov pre Super Premium, na rozdiel od aktív bežných vozidiel – VW. Ale bolo by hlúpe, aby sme nad tým aspoň nepovažovali. Pozrite sa napríklad na Ferrari.

Talianska spoločnosť v roku 2015 vyhlásila, že investori sú ochotní zaplatiť veľkú prémiu za automobilku, ktorá prichádza s drahými cenovkami, bohatým rodokmeňom a množstvom koňských síl. Akcie sa obchodujú približne na 32-násobku odhadovaných ziskov, čo je neďaleko skupiny Prada a na míle vzdialené pred spoločnosťami BMW a Mercedes, ktorú vlastní Daimler.

Graf: Luxusné štítky. IPO (počiatočná verejná ponuka akcií) spoločnosti Ferrari jej pomohla k oceneniu na úrovni dodávateľa luxusného tovaru, čím je mimo ocenenia charakteristickom pre automobilového výrobcu.
Porsche_Lamborghini_a_Bugatti_Za_125_miliard_2018_graf

Vďaka získaným návykom bývalého predsedu Ferdinanda Piecha – človeku s “benzínom v krvi”, sa zdá, že VW má v porfóliu veľkém nožstvo luxusných značiek. Hovorilo sa, že Piech chcel kúpiť aj Ferrari (investori skupiny VW si to pravdepodobne neželajú).

Takže aké ocenie môže byť charakteristické pre “Super Premium AG”? Áno, zhruba 100 miliárd eur (123 miliárd dolárov), ber alebo nechaj tak.

Po prvé, sú tu však niektoré námietky. VW nezverejňuje údaje o zárobkoch pre Lamborghini alebo Bugatti, pravdepodobne preto, že ani v minulosti neboli príliš ziskovými. Bernstein Research raz odhadla, že na každý vyrobený hyperautomobil Veyron – spoločnosť Bugatti stratila 6 miliónov dolárov. Situácia sa však pravdepodobne zmenila. Lamborghini, ktorá má približne 1 miliardu eur vo forme ročných tržieb, počas tohto roka začala predal SUV model – Urus a SUV majú tendenciu byť naozaj ziskovými. Automobilka Bugatti prinajmenšom sľúbila, že Chiron ziskový bude.

VW čiastočne začala odhaľovať to, čo robí Bentley a nie je to až tak negatívne. Jeho prevádzková marža bola v minulom roku na úrovni okolo 3 percent. Znova by sa to malo zlepšiť vďaka novému SUV Bentayga.

Napriek tomu, aj keby ste predpokladali, že tieto značky prinášajú pôvab, ale len veľmi málo prispejú k zárobkom kombinovanej spoločnosti “Super Premium“, mohla by mať hodnotu desaťmiestneho čísla – čo je viac ako trhová kapitalizácia spoločnosti VW.

Je to preto, že ziskové marže spoločnosti Porsche AG nie sú príliš vzdialené od spoločnosti Ferrari. Preto by podľa výpočtu Bloomberg Intelligence mohla mať hodnota podniku úroveň približne 109 miliárd eur, teda jedine ak by investori boli ochotní zaplatiť podobný násobok zárobku.

Rodinní vlastníci spoločnosti VW nemajú taký záujem o cenu akcií, ako by ste mohli očakávať. Jedná sa o exkluzívne časti automobilového priemyslu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár