Po všemožných špekuláciách Bugatti predstavila doteraz najrýchlejší automobil planéty. K maximálnej udávanej rýchlosti 420 km/h mu pomáha motor s výkonom 1 500 konských síl. Vyrobených bude len 500 kusov tohto superstroja.

Meno Chiron pozná každý, kto sa zaujíma o históriu automobilového športu. Monacký pretekár Louis Chiron slávil úspechy najmä pred vojnou, avšak za svoj život ešte stihol aj preteky Formuly 1. Možno ste niekedy počuli porekadlo “jazdí ako Chiron”. Chiron svoj prvý závod absolvoval na slávnom pretekárskom vozidle Bugatti 35. Možno aj preto si súčasná značka Bugatti, akokoľvek nemá s tou pôvodnou spoločného vôbec nič okrem mena, vybrala tohto slávneho pretekára pre označenie svojho doteraz najúžasnejšieho stroja.

Súvisiace: Bugatti vyrobila reálny športový automobil z hry Gran Turismo

Vyššie, ďalej a rýchlejšie

K Bugatti Chiron, Wolfgang Dürheimer, ktorý je prezidentom spoločnosti Bugatti poznamenal: “Je to sčasti ľudská prirodzenosť posúvať hranice možného, neustále ďalej, vyššie a všeobecne k vyšším métam. A je jedno či hovoríme o šprinte na 100 m, hlbšieho prenikania ľudstva do vesmíru či všeobecne do nových sfér čohokoľvek.” Automobiles S. A. dodáva:” Chiron je výsledkom našej snahy prekonať seba samého. “

Sám Dürheimer sa nechal počuť, že s novým Chironom Bugatti predstavuje taktiež novú dimenziu možností cestného automobilu. Skutočne nič tak rýchleho žiadna automobilka nikdy nevyrábala. Dürheimer hrdo dodáva: “S Chironom sme si zároveň otestovali svoje vlastné limity. V túto chvíľu už asi vážne nie je priestor na ďalšie zlepšovanie.” A my mu dávame za pravdu.

16 valcov a štyri turbodúchadla

Bugatti Chiron je prvým superšportovým automobilom na svete, ktorý je schopný preniesť výkon motora 1500 koní (cca 1102 kW – tento údaj automobilka neuvádza) na cesty. Snáď ešte impozantnejšie je maximum krútiaceho momentu 1.600 N.m, ktoré je dostupné v neuveriteľnom rozsahu otáčok od 2000 do 6000 za minútu. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá podľa údajov z továrne len 2,5 sekundy.

Navyše automobil bol navrhnutý tak, aby sa tieto úplne výnimočné parametre dali využiť. Je teda zároveň bezpečným a technicky mimoriadne prepracovaným strojom. Opísané parametre pochádzajú od známeho štvorradového 16 válcu (W16) o objeme ôsmich litrov. Preplňovaný je štvoricou turbodúchadiel, ktoré motor zaplňujú v dvoch stupňoch.

Súvisiace: Na trh príde luxusná loď Bugatti od $ 2 miliónov

Takéto jazdné výkony ale žiadajú tiež patrične prispôsobené časti. Karoséria vozidla je tvorená “monokokom”, vyrobeným z kompozitných materiálov, podvozok využíva adaptívne odpruženie a pre tento voz sú taktiež vyvinuté špeciálne pneumatiky.

Dürheimer poznamenáva: “Chiron je pravým zástupcom triedy superšportových vozidiel. Je ultra moderné, neobyčajne rýchlym, agilným a výkonným. Navyše jeho tvary jasne odkazujú na značku, čo je tiež dôležité.” Chiron zaujme iste mnohých rozprávkovo bohaté zberateľov automobilov, rovnako ako predchádzajúci model Veyron. Už ten bol vo svojej dobe najrýchlejším autom planéty. Do príchodu Chirona …

Aby sme boli úplní, tak musíme dodať, že kto bude chcieť tento vpravde výnimočný stroj osedlať, bude musieť zo svojho účtu odpísať 2,4 miliónov euro. Vozidlo sa začne predávať na jeseň tohto roka.

Zdroj: MotorTrend, Bloomberg

Facebook komentár