Automobilky_Bentley_Aston_Martin_a_McLaren_prepustaju_tisice_zamestnancov

Britskí výrobcovia automobilov Bentley, Aston Martin a McLaren za posledné dva týždne oznámili, že z dôvodu pandémie prepustia takmer 3 000 zamestnancov.

Bentley vo vyhlásení v piatok uviedla, že v Spojenom kráľovstve plánuje odstrániť 1 000 pracovných miest alebo zhruba štvrtinu svojich zamestnancov. Spoločnosť, ktorá bola založená pred 100 rokmi a je vo vlastníctve spoločnosti Volkswagen uviedla, že príchod koronavírusu znamená, že je potrebné „neodkladné zníženie počtu zamestnancov“.

Automobilový výrobca uviedol, že pracovníkom ponúka dobrovoľné balíčky, nemôže však vylúčiť budúce povinné prepúšťanie. Generálny riaditeľ Adrian Hallmark uviedol: „Covid-19 nie je príčinou tohto opatrenia, ale predstavuje urýchlenie.“

Bentley už prestala hľadať nových zamestnancov, prepustila svojich dodávateľov a obmedzila platy svojich pracovníkov. V rámci vrcholu pandémie, takmer 70% jej zamestnancov bolo zaradených do britského vládneho systému.

Správa prišla jeden deň po tom, čo spoločnosť Aston Martin oznámila plány na odstránenie 500 pracovných miest z dôvodu poklesu predaja. Automobilka, známa pre výrobu automobilov fiktívneho špióna Jamesa Bonda, tiež mení svojho generálneho riaditeľa a minulý mesiac najala Tobiasa Moersa zo spoločnosti Mercedes-AMG.

Akcie spoločnosti Aston Martin po IPO (počiatočnej verejnej ponuke akcií) v októbri 2018 sa nachádzajú v prepade. V prvom štvrťroku tohto roka vykázala prevádzkovú stratu na hodnote 76,7 milióna libier (94,4 milióna dolárov) v porovnaní so stratou 3,2 milióna libier (3,9 milióna dolárov) v rovnakom období minulého roka.

Majiteľ tímu Formuly – značka McLaren vo vyhlásení 26. mája uviedla, že prepúšťa 1200 pracovných miest alebo viac ako štvrtinu zo 4 000 zamestnancov. Pandémia prispela k zrušeniu závodných udalostí, zatvoreniu tovární a showroomov po celom svete a zníženému dopytu po technológiách.

Výkonný predseda Paul Walsh uviedol: „Je to postup, ktorému sme sa intenzívne snažili vyhnúť, keď sme už podnikli dramatické opatrenia na zníženie nákladov vo všetkých oblastiach podnikania,“ … „Teraz však nemáme inú možnosť, ako znížiť veľkosť našej pracovnej sily.“

Súvisiace: Automobilka Renault zruší 14 600 pracovných miest

Britskí výrobcovia luxusných automobilov v posledných rokoch zaznamenali slabý dopyt po niektorých svojich modeloch, čo je trend poháňaný celosvetovým spomalením v celom automobilovom priemysle a neistotou voči Brexitu. Pandémia koronavírusov prispieva k problémom sektora, keďže núti továrne a showroomy mať zatvorené a prišlo k odloženiu sezóny Formuly 1.

Mike Hawes, generálny riaditeľ Združenia výrobcov a predajcov automobilov, v piatkovom vyhlásení uviedol: „Pre automobilový sektor Británie to bol čierny týždeň, keď devastujúce zníženia v pracovných miestach maloobchodu a vo výrobe sa dostali svoje skoršie straty navýšili. Zatiaľ čo toto odvetvie je v zásade stabilné a silné, nie je neporaziteľné.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár