Cena_akcii_spolocnosti_Snap_sa_zdvojnasobila_Analytici_su_optimisticki

Po náročnom roku 2018 pre firmu Snap, niektorí analytici začali byť optimistickými, že spoločnosť sa vracia späť na scénu.

V priebehu minulého roka Snap čelil kontroverznému redizajnu svojej aplikácie Snapchat, jej prvým poklesom denných aktívnych užívateľov, odchodom vrcholových manažérov a zvýšenej konkurencie od Instagramu.

Zdá sa, že v tomto roku sa veci stabilizujú. Snapchat prestala strácať používateľov a analytici vidia nádej so zameraním na zlepšujúce sa vyhliadky materskej skupiny Snap. To prichádza najmä po vôbec prvom samit tejto spoločnosti v Los Angeles, konanom v priebehu minulého týždňa, kde predstavila nové produkty a čísla ohľadom jej podnikania.

Analytik spoločnosti Barclays – Ross Sandler v nedávnom oznámení pre investorov uviedol: “Máme za sebou prvý veľký samit spoločnosti Snap, ktorý bol o niečo pozitívnejší ako predchádzajúce oznámenia z minulosti, v súvislosti s inováciou a celkovou trajektóriou podnikania v roku 2019.”

Tento stav odráža aj vývoj akcií spoločnosti. Od začiatku roka sa viac ako zdvojnásobili, aj keď sa stále obchodujú pod svojou IPO (počiatočnou verejnou ponukou akcií) cenou v hodnote 17 dolárov.

Ron Josey, analytik spoločnosti JMP Securities poznamenal: “Rok 2018 bol rokom prechodu,” … “Snap sa tento rok nachádza v omnoho lepšej pozícií, ako pred rokom.”

Na svojom podujatí v priebehu minulého týždňa, skupina Snap oznámila niekoľko nových funkcií, na základe ktorých dúfa, že zvýši čas, ktorý používatelia strávia vrámci aplikácie Snapchat. Spoločnosť spustila novú hernú platformu s titulmi, ktoré sú k dispozícii len vrámci aplikácií Snapchat, širšiu produkciu k jej pôvodným predstaveniam a spôsobe, ako posielať príbehy umiestnené na Snapchate aj do iných platforiem, ako napríklad Tinder.

Snap tiež načrtla nové možnosti speňaženia a reklamy, vrátane 6-sekundových reklám v hrách a spôsobov, ako môžu inzerenti prvýkrát zacieliť používateľov mimo aplikácie Snapchat.

Josey z JPM poznamenal, že je ohromený dosahom Snapu a pokračujúcimi inováciami vrámci rozšírenej reality a direct messagingu. Na podujatí spoločnosť uviedla, že v súčasnosti vrámci dosahuje 90% podiel užívateľov medzi 13 až 34 rokov.

Analytici sa tiež domnievajú, že Snap bude čeliť „vyším úrovniam rastu“. Po návšteve nového sídla spoločnosti v Santa Monike analytici skupiny Jefferies v marci uviedli, že „vnímali, že Snap vyrástol zo startupu na zrelšiu spoločnosť.“ Firma tiež uviedla, že “vo všeobecnosti” zaujala “súdržnosť a pozitívne kroky spoločnosti na ceste k oživeniu”.

V poslednom štvrťroku Snap prestal strácať denných aktívnych užívateľov, po dvoch priamych stratách za sebou. Tržby spoločnosti dosiahli úroveň rekordných 390 miliónov dolárov, čo je o 36% viac ako v rovnakom období pred rokom a výrazne predstihli očakávania investorov.

Medzi pozitívne správy spoločnosti Snap patrí aj údajne rýchlejšia aplikácia pre opračný systém Android, ktorej podnikanie sa ešte len rozbieha, čo by mohlo pomôcť prilákať viac používateľov. V minulosti sa používatelia Androidu sťažovali, že aplikácia často padala a mala nižšiu kvalitu fotoaparátu ako vrámci systému iOS.

Nie každý je však tak optimistickým. Prieskumná firma eMarketer v stredu znížila svoje odhady pre používateľov Snapchatu, pričom označili túto za nepopulárnu. Firma očakáva, že Snapchat pre rok 2019 v USA dosiahne 77,5 milióna mesačných užívateľov, čo je o 2,8% menej ako v minulom roku. (Snapchat zdieľa iba denné štatistiky používateľov, nie mesačné).

Analytička spoločnosti eMarketer – Jasmine Enberg uviedla: “Nemyslím si, že by pre Snapchat bolo všetko stratené,” … “Je ťažké povedať, hneď na začiatku roka, ale všetky tieto [oznámenia] predstavujú pozitívne vyjadrenia pre zvýšenie angažovanosti vrámci využitia aplikácie a možno dokonca povedú aj k navýšeniu nových užívateľov, ak jej aplikácia pre Android dopadne dobre.”

Podľa Joseyho, prioritou spoločnosti Snap by v tomto roku mala byť o zvýšení angažovanosti a pridaní používateľov.

Nakoniec poznamenal: “Situácia sa určite zlepšila v porovnaní zpred šiestimi až deviatimi mesiacmi, alebo dokonca pred tromi až šiestimi mesiacmi,” … “Aktuálne je to záležitosť toho či sa im to aj podarí zrealizovať a udržať hybnosť.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár