Vysoka_skola_na_firme_Snap_zarobila_miliony_2017

Súkromná vysoká škola v Kalifornii z verejnej ponuky akcií spoločnosti Snap získala milióny dolárov, keďže pred piatimi rokmi dvaja jej študenti povedali svojmu otcovi o popularite aplikácie Snapchat.

Vysoká škola Saint Francis, v Mountain View, v štáte Kalifornia v kole financovania do tvorcu aplikácie Snapchat investovala 15 000 dolárov. To všetko vďaka otcovi, menom Barry Eggersom, ktorý je partnerom v spoločnosti Lightspeed, keďže školu pozval podieľať sa na tejto tejto investícií, spolu s jeho investičnou firmou. Dnes je vidno, že táto investícia sa vyplatila, pretože akcie spoločnosti Snap sa počas včerajšieho dňa začali obchodovať a uzavreli v 44% zisku (nad cenou emisie).

Súvisiace: Mobilní užívatelia trávia na Snapchate 8,5 minúty denne

Vysoka_skola_na_firme_Snap_zarobila_miliony_2017_graf

Akcie spoločnosti Snap v piatok ráno získali ďalších 19%, aj keď americký akciový index sa nachádzal v strate menej ako 0,2%.

Podľa správ z médií, škola Saint Francis predala dve tretiny svojich (2,1 milióna) akcií v hodnote dolárov 17 dolárov, čo jej prinieslo ziska na úrovni okolo 24 milióna dolárov.

Spoločnosť Lightspeed v kole financovania investovala 485 000 dolárov. Firma predala najmenej 4 632 890 akcií, čím zarobila zhruba 78,8 milióna dolárov. Lightspeed podľa prospektu ešte vlastní 81 996 629 akcií a má hlasovacie práva spojené s akciami.

Škola investovala do tohto startupu, v rámci svojho investičného fondu, ktorý pre školu vytvorili rodičia študentov a bývalý prezident školy.

Škola uviedla, že investovanie a správu výnosov riešia cez ich nadáciu. Jej cieľom je použiť peniaze k strategickému plánu školy, v rámci ktorého sa medzi ostatnými aktivitami snaží “vytvárať katolíckej vzdelávanie cenovo dostupnejšie a prístupnejšie” a prilákať tím zaujímavých jednotlivcov.

Simon Chiu, ktorý je prezident školy v tlačovej správe uviedol: “Tento neuveriteľný prínos nebude sám o sebe úplne stačiť na ciele financovania, okolo strategického plánu, ale pomôže položiť potrebné základy a poskytne Nám pozoruhodný náskok.”

Táto katolícka vysoká škola v minulom roku mala 1 700 študentov a výučba za bežný školský rok stojí 17 370 dolárov.

Eggers na svojom blogu priblížil aj realizáciu svojej investície, keďže raz videl svoju dcéru a jej priateľov ako sedia okolo kuchynského stola a niečo vo svojich telefónoch robili. Ona aj jej syn potvrdili, že túto aplikáciu posielania správ používali denne a hneď niekoľkokrát.

Súvisiace: Úžasný život najmladšieho miliardára na svete – Evan Spiegel (Snapchat)

Eggers potom s členmi Stanford University išli na stretnutie so spoluzakladateľmi spoločnosti Snap – Evanom Spieglom a Bobbym Murphym. O desať dní neskôr vykonali investíciu aj za účasti vysokoškolského fondu.

Investičná spoločnosť Lightspeed taktiež investoval do firmy App Dynamics, ktorá bola v januári predaná skupine Cisco Systems za 3,7 miliardy dolárov. Investovala však aj do ďalšieho startupu – Nutanix, ktorý verejnosti ponúkol akcie v septembri roka 2016 a v ten deň ich akcie uzavreli v 130% zisku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Facebook komentár