cinsky_trh_s_nehnutelnostami_prosperuje_a_miliardari_bohatnu_2017

Čínsky trh s nehnuteľnosťami zaznamenáva v poslednej dobe nevídaný nárast bohatstva. Celková hodnota majetku najbohatších developerov v krajine sa od začiatku tohto roku závratne zvýšila. Sedem najväčších magnátov na čínskom trhu s nehnuteľnosťami si tak na účet pripísalo dokopy $44,3 miliardy.

Čínske regulačné orgány sa postupne snažia skrotiť vyčíňajúci trh s nehnuteľnosťami. Investori preto predpokladajú, že najväčšie developerské spoločnosti eliminujú svojich menších konkurentov a upevnia svoju pozíciu v tomto konsolidujúcom sa sektore.

Alan Jin, ktorý je realitným analytikom spoločnosti Mizuho Securities Asia, tvrdí: „Je to ako začarovaný kruh. Čím vyššie sa vyšplhajú ceny akcií developerských spoločností, tým väčšiu dôveru budú investori vkladať do konsolidácie, ktorá hrá do karát najväčším hráčom na trhu.“

Súvisiace: Najbohatší muž Číny zarábal aj napriek narastajúcemu dlhu

Lee Wee Liat, ktorý je analytikom hongkonskej spoločnosti BNP Paribas vraví: „Zahraničné fondy zlepšujú vyhliadky niektorých spoločností, ktoré sme už považovali za stratené. V súčasnosti však vyplácajú svojim investorom rekordne vysoké dividendy. Celá situácia sa stáva veľmi zaujímavou.“

Je známe, že najväčší hráči na čínskom trhu s nehnuteľnosťami medzi sebou vykonávajú vzájomné investície a v minulosti medzi sebou obchodovali s istými aktívami. Investori sa preto domnievajú, že aj naďalej budú zväčšovať svoj trhový podiel na úkor menších spoločností.

Explózia na akciovom trhu

Bezkonkurenčne najväčším čínskym developerom je hongkonská spoločnosť Evergrande Group, ktorej generálnym riaditeľom je Hui Ka Yan. Cena akcií tejto spoločnosti narástla počas tohto roku o 534% a spoločnosť uvádza, že jej príjmy sa do júna takmer zdvojnásobili. Sun Hongbin je generálnym riaditeľom spoločnosti Sunac China Holdings, ktorá sídli v meste Tianjin a zaoberá sa výstavbou obytných a komerčných komplexov. Jej príjmy sa v tomto roku zvýšili o 25,9% a cena akcií spoločnosti narástla o 501%. Hui Ka Yan a Sun Hongbin sú teda zodpovední za väčšinu ziskov sektora v tomto roku, pričom spolu zhromaždili dokopy $42,5 miliardy.

Spoločnosť Kaisa Group Holdings spravuje projekty vo viac než 50 mestách. V nedávnej minulosti čelila korupčným škandálom a hrozilo, že bude musieť vyhlásiť bankrot. Medzi aprílom roku 2015 a marcom tohto roku dokonca pozastavila obchodovanie zo svojimi akciami. Dnes však vykazujú akcie tejto spoločnosti nárast o 222%. Jej predsedom je 52-ročný Kwok Ying Shing, ktorý v podniku vlastní 24% podiel. Rebríček miliardárov Bloomberg Billionaires Index uvádza, že obnovený úspech spoločnosti mu priniesol zisk vo výške $648 miliónov a celková výška jeho majetku dnes dosahuje hodnotu $948 miliónov. Kwok tiež vlastní 8% podiel v spoločnostiach Hengdeli Holdings, ktorá sa venuje predaju luxusných hodiniek, a Mega Medical Technology. Tá je producentom elektronických súčiastok. Jeho brat Kwok Ying Chi je bývalým riaditeľom spoločnosti Kaisa Group Holdings a v súčasnosti v nej vlastní 14% podiel v hodnote $756 miliónov.

Hovorca spoločnosti Kaisa sa odmietol vyjadriť ohľadom celkovej výšky majetku Kwokovho brata.

Vysoké ohodnotenie spoločností pramení najmä z toho, že iba obmedzený počet ich akcií sa nachádza vo vlastníctve verejných investorov. K cene akcií navyše prispievajú aj vzájomné obchody medzi jednotlivými magnátmi. Ceny akcií spoločnosti Kaisa narástli v septembri takmer štvornásobne a dosiahli tak svoje historické maximum. Udialo sa tak hneď na druhý deň po tom, čo manželka realitného magnáta Josepha Laua odkúpila od spoločnosti Kaisa dlhopisy v celkovej hodnote $600 miliónov. V rámci tohto roka je to už jej druhá investícia do tejto spoločnosti. Rodina Lauovcov vlastní 7% podiel aj v spoločnosti China Evergrande.

Komplikovaná sieť miliardárov na čínskom trhu s nehnuteľnosťami. Sedem magnátov zo šiestich spoločností zarobilo celkom $44,3 miliardy.

Komplikovaná sieť miliardárov na čínskom trhu s nehnuteľnosťami. Sedem magnátov zo šiestich spoločností zarobilo celkom $44,3 miliardy.

Hui Ka Yan zarobil v tomto roku $33,4 miliardy a zaostáva tak už iba o $5,2 miliardy za Jackom Ma, ktorý je zakladateľom spoločnosti Alibaba Group Holding. Ten je v súčasnosti najbohatším mužom Ázie. Denne aktualizovaný rebríček 500 najbohatších ľudí na svete, ktorý spravuje portál Bloomberg, tvrdí, že celková výška jeho majetku predstavuje $46 miliárd. Lau si polepšil o $908 miliónov a zvýšil tak svoj majetok na úroveň $8,9 miliardy.

Philip Tse, ktorý je viceprezidentom čínskej banky Bank of Communication International, vraví: „Jedným z dôvodov explózie cien akcií je ich obmedzená likvidita. Ale spoločnostiam na čínskom trhu s nehnuteľnosťami sa darí v oblasti predajov aj ziskov.“

Súvisiace: Prečo má Čína tak málo starých rodinných podnikov

Oddelenie manažmentu bohatstva investičnej banky UBS vydalo v októbri správu, na základe ktorej očakáva, že príjmy najväčších čínskych developerov narastú v najbližších 12-18 mesiacoch o dodatočných 20%. Napriek tomu sa však na trhu s nehnuteľnosťami objavuje mierne spomalenie. Predstavitelia čínskej vlády si totiž zaumienili podniknúť kroky, ktoré by mali zabrániť vzniku finančných bublín v tomto sektore. Prezident Xi Jinping tiež vyhlásil, že byty sú určené na bývanie a „nie na špekuláciu“.

Portál Bloomberg spravuje štatistický index s názvom „China Real Estate Owners and Developers Valuation Peers index“, ktorý sleduje výšku celkového majetku 22 popredných čínskych developerov. Tento index dosiahol 21. septembra svoje historické maximum. Odvtedy klesol o 9,6%. Napriek tomu však od začiatku roka 2017 vykazuje nárast o 106%.

Lee zo spoločnosti BNP vraví: „Nie všetky úspechy na akciovom trhu sú dlhodobo udržateľné. V najbližšom období sa bude dariť iba vybraným hráčom. Predovšetkým tým, ktorí budú schopní efektívne zvýšiť svoj podiel na trhu.“

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár