„Príbehy sú také silné prenášače emocionálnej hodnoty, že ich dopad na subjektívnu hodnotu akéhokoľvek daného predmetu sa vlastne dá zmerať objektívne,“ tvrdia Joshua Glenn a Rob Walker na svojej internetovej stránke Significantobjects.com. Celá stránka zastrešuje experiment, ktorý má toto tvrdenie dokázať.

Glenn je autorom knihy “Berme veci vážne: 75 neočakávane významných vecí” (Taking Things Seriously: 75 Objects with Unexpected Significance). Walker je autorom knihy Nakupovanie: Čo kupujeme a kto sme (Buying In: What We Buy and Who We Are) a dlho pôsobil v New York Times Magazine, kde písal stĺpec o správaní sa konzumenta „Consumed“. Glenn a Walker svoj pokus orientovali na otázku, ako sa zvýši hodnota produktu, ak k nemu pridáme príbeh. Ako sa ukázalo, odpoveď bola o 2706%.

( Súvisiace: 18 tipů pro úspěch v podnikání od Richarda Bransona )

Pokus vyzeral takto:

Glenn a Walker za babku, nanajvýš za pár dolárov, nakúpili vo výpredajoch lacné predmety na vyhodenie. Tvorca príbehov potom o premete napísal fiktívny príbeh v akomkoľvek štýle.

Kedysi ničím nevýznamné predmety (teraz pretransformované pomocou fiktívneho pozadia a informácií s nimi spojenými na predmety „dôležité“), ponúkli na predaj na stránke eBay. Najlepší dražiteľ dostal predmet a výtlačok príbehu.

Rozdiel medzi pôvodnou predajnou cenou a cenou zvýšenou pomocou príbehu zaznamenali ako hodnotu, ktorú predmetu pridal príbeh.

Napríklad: Párik plastových žralokov a tesniace pero pôvodne stáli $1,99. Cena po tom, čo Susanna a Daniel pridali príbeh bola $35, čo je nárast o 1 659%. Jojo s logom Amoco (americká naftová a chemická spoločnosť) pôvodne stálo 25 centov. Po tom, čo mu Mark Sarvas pridal príbeh, bola cena $40, čo je nárast o 16 000%.

Celkové výsledky prvých sto položiek kúpených, obohatených o príbeh a znovu predaných na eBay: priemerná predajná cena predmetu: $1,29. Priemerná cena po tom, čo bol pridaný príbeh: $36,12. Priemerný nárast hodnoty: 2 706%.

Glenn a Walker zopakovali tento pokus s ďalšími skupinami predmetov a zistili, že priemerná cena vzrástla dokonca ešte viac.

( Súvisiace: 9 vecí, ktoré robia úspešní ľudia pred spaním )

Aké je ponaučenie, okrem toho zjavného (dobré príbehy od dobrých autorov urobia z bezcenných vecí veci hodnotné)? Glenn a Walker mlčia, hoci vypracúvajú presvedčivú a zároveň nedokonalú analýzu, ktorej sa oplatí venovať pozornosť.

Len ťažko prehliadneme nasledovný poznatok: Nech už predávame čokoľvek, záleží na význame. Zjavne aj vtedy, ak je vymyslený.

Preložila: Monika Hanzlikova

Zdroj: Marketingzeus

Facebook komentár