Naspers_vytvorila_najvacsiu_europsku_skupinu_spotrebnych_technologii

Európa má nový technologický gigant.

Juhoafrická mediálna spoločnosť Naspers, ktorá dosiahla jackpot včasnou investíciou do spoločnosti Tencent, rozdeľuje svoj 31% podiel v čínskej internetovej skupine prostredníctvom kótovania novej spoločnosti na amsterdamskej burze.

Spoločnosť s názvom Prosus, ktorá začala byť počas včerajšieho obchodného dňa kótovaná na burze, mala hodnotu 95 miliárd eur (105 miliárd dolárov), čím sa stala najväčšou akciovou spoločnosťou v oblasti spotrebných technológií v Európe a druhou najväčšou technologickou spoločnosťou v regióne, za nemeckou softvérovou skupinou SAP.

Akcie spoločnosti Prosus na začiatku obchodovania vyskočili o 27%, čím zvýšila svoju trhovú hodnotu na približne 121 miliárd eur (136 miliárd dolárov). Na Amsterdamskej burze Euronext majú podobnú hodnotu len giganti Royal Dutch Shell a Unilever.

Prečo sú akcie kótované v Amsterdame?

Naspers v roku 2001 za svoj podiel v spoločnosti Tencent zaplatil iba 32 miliónov dolárov. Táto investícia má tak aktuálne hodnotu 118 miliárd eur (130 miliárd dolárov). Jedná sa o výnos, ktorý v roku 2000 konkuroval 20 miliónov dolárov, ktorý SoftBank investovala do spoločnosti Alibaba, čím si zabezpečila v japonskej spoločnosti podiel v hodnote 132 miliárd dolárov.

Avšak neočakávané zisky firme Naspers spôsobili naozaj veľké problémy. Kombinovaná hodnota firiem predstavovala 25% podiel u 40 najväčších spoločností na burze v Johannesburgu – oproti 5% len pred piatimi rokmi. To núti investorov predávať akcie spoločnosti Naspers, aby neboli príliš vystavené len jednej akcii. Jean Pierre Verster, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Protea Capital Management poznamenal: “Výsledkom je, že spoločnosť Naspers sa obchoduje so zľavou okolo 30% až 35% z hodnoty svojich aktív.”

Tomu celému by mal pomôcť presun do Amsterdamu. Verster ďalej uviedol, že po uvedení akcií firmy Prosus by sa váha spoločnosti Naspers v top 40 firmách obchodovaných v Johannesburgu mala znížiť na približne 18% až 19%.

Súvisiace: Investovanie $1000 do akcií Alibaba by Vám zarobilo…

Tencent, ktorý vlastní platformu na zasielanie správ WeChat a množstvo platobných aplikácií a mobilných hier, je jednou z najväčších technologických skupín v Číne. Spoločnosť Naspers bude naďalej vlastniť najmenej 73% spoločnosti Prosus, ktorá vlastní aj ďalšie technologické aktíva, ako sú podiely aplikácií dodania jedál – Hero, online inzercie OLX Group a ruskú internetovú spoločnosť Mail.ru.

Naspers odhaduje, že dopyt zo strany pasívnych investorov po akciách v spoločnosti Prosus by mohol po zahrnutí akcií do mnohých veľkých globálnych indexov dosiahnuť až 3 miliardy dolárov. Generálny riaditeľ spoločnosti Naspers – Bob van Dijk vo videu uverejnenom pred týmto uvedením akcií uviedol: “Očakáva sa, že investície z aktívne spravovaných európskych, rastových a technologických fondov povedú k rastu.”

Nájde Naspers ďalší Tencent?

Dohoda pre spoločnosť Naspers tiež prináša určité riziká. Investorom sa tak ukáže ako fungujú ostatné stávky, čo by mohlo určiť, či zľava z akcií má ďalej znížiť.

Ruan Stander, manažér portfólia v správcovi aktív v Kapskom Meste, Allan Gray, uviedol: “Aj keď je spoločnosť Tencent vylúčená, spoločnosť Naspers dosiahla ročné výnosy na hodnote viac ako 20% ročne, čo výrazne prevyšuje výkon väčšiny akciových trhov.” Firma vlastní 2,2% spoločnosti Naspers.

Naspers predtým predával podiely v indickej spoločnosti elektronického obchodu Flipkart a poľskej online platforme – Allegro Group, so značným ziskom.

Van Dijk dodal, že aktuálne sa zameriavajú na rastúce globálne podniky v oblasti onlinu, dodávok potravín, platieb a fintech.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár