Cina_po_tyzdni_zacina_obnovovat_vztahy_s_NBA

Čínsky gigant Tencent v tichosti pokračuje v online vysielaní, ako Čínska národná basketbalová asociácia po konfliktoch v priebehu minulého týždňa vyzvala oficiálnych čínskych partnerov americkej ligy, aby s ňou prerušili vzťahy.

Čínsky technologický gigant v pondelok naživo odvysielal dva zápasy – jeden medzi klubmi Toronto Raptors a Chicago Bulls v Toronte a ďalšiu medzi izraelským tímom Maccabi Haifa a Minnesota Timberwolves v Minneapolise – týždeň po tom, čo poznamenal, že neodvysiela dve zápasy pred riadnou sezónou, ktoré sa odohrali minulý týždeň v Číne.

Tencent má výhradné práva na vysielanie zápasov ligy NBA v Číne a bola jednou z niekoľkých spoločností, ktorá zasiahla proti lige po tom, čo generálny manažér Houston Rockets – Daryl Morey vyslovil podporu demokratických protestov v Hongkongu.

Na otázku o obnovení streamovania, hovorca spoločnosti Tencent zopakoval vyhlásenie spoločnosti z minulého týždňa, v ktorom uviedol, že mali v plánoch iba pozastavenie vysielania “zápasov v Číne“.

Jej rozhodnutie ohľadom obnovenia živého vysielania bolo v pondelok populárnou témou na čínskej platforme sociálnych médií Weibo. Mnoho používateľov obviňovalo spoločnosť, že používa medzeru, aby pokračovala vo svojich vzťahoch s NBA aj napriek odporu.

Jeden užívateľ na čínskej sociálnej sieti Weibo poznamenal: „Práve som si uvedomil, že spoločnosť Tencent Sports (vo svojom predchádzajúcom oznámení) skutočne vysielanie zápasov v Číne zablokovala. Je to ako hovoriť niečo a robiť úplne niečo iné.“

Prezident franšízingovej spoločnosti NBA – Golden State Warriors – Rick Welts minulý týždeň pre CNBC poznamenal, že je optimistický ohľadom upokojenia napätia „v priebehu šiestich mesiacov.“

Postoj spoločnosti Tencent zdôrazňuje dôležitosť NBA pre Čínu a čínske podniky. Basketbalová liga je v Číne nesmierne populárna, keďže zápasy NBA minulú sezónu sledovalo takmer 500 miliónov ľudí a to iba v rámci platformy Tencent. Podnikanie NBA v Číne má hodnotu približne 4 miliardy dolárov a liga dokonca investovala do budovania basketbalových ihrísk v celej krajine.

Vyjadrenia Daryla Moreya, vyvolalo v Číne obrovskú nevôľu, ktorá sa zintenzívnila po tom, čo komisár NBA Adam Silver vyjadril svoju podporu „Moreyovmu prejavu“.

Štátna televízna spoločnosť oznámila, že na jej športovom kanáli nebude vysielať zápasy NBA, ktoré sa konajú v Číne a označila vyjadrenia Silvera a Moreya za „výzvu pre suverenitu a sociálnu stabilitu Číny“.

Súvisiace: NBA čelí rozsiahlym problémom kvôli Číne

Vysielateľ tiež uviedol, že „okamžite preskúma kompletnosť svojej spolupráce s basketbalovou ligou NBA“. Od tej doby sa k situácií verejne nevyjadril.

CCTV nebolo možné v pondelok okamžite kontaktovať.

Skupina Tencent je vysielacím partnerom ligy NBA od roku 2015 a v júli tohto roku predĺžila svoje partnerstvo o ďalších päť rokov. Na základe tejto dohody spoločnosť Tencent bude vysielať živé prenosy a obsah počas celej sezóny NBA na svojich platformách, pričom bude spoločne riadiť aktivity NBA v Číne.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia odmietol komentovať rozhodnutie spoločnosti Tencent, ohľadom vysielania pondelkových zápasov a presmeroval položenie týchto otázok na spoločnosť.

Hovorca Geng Shuang, počas tlačovej konferencie agentúry CNN poznamenal: „Športové zápasy vždy zohrávali pozitívnu úlohu pri posilňovaní priateľstva medzi Čínou a USA a pri podpore dvojstranných vzťahov,“ … „Dôležitým predpokladom pre takéto partnerstvá a spolupráce, či už je to v Číne, USA alebo kdekoľvek na svete, je potrebný vzájomný rešpekt.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár