Baidu-po-Google-oznamuje-dalsiu-umelu-inteligenciu-v-style-ChatGPT

Akcie spoločnosti Baidu v utorok prudko vzrástli po tom, čo čínsky vyhľadávač oznámil, že spustí vlastnú službu typu ChatGPT.

Jej chatbot s umelou inteligenciou s názvom “Wenxin Yiyan” v čínštine alebo “ERNIE Bot” v angličtine bude spustený v mesiaci marec, ako poznamenal v dnešnom dni hovorca skupiny a dodal, že projekt sa v súčasnosti interne testuje.

Ďalej poznamenal, že ERNIE, čo je skratka pre “Enhanced Representation through Knowledge Integration”, je založený na jazykovom modeli, ktorý spoločnosť Baidu prvýkrát vyvinula v roku 2019.

Odvtedy sa projekt ERNIE vyvinul a podľa hovorcu umožňuje používateľom písať básne a dokumenty alebo používať textové výzvy na automatické generovanie obrázkov. V súčasnosti sa nachádza v tretej fáze.

Jazykové modely sa trénujú na obrovských množstvách údajov z onlinu, s cieľom generovať presvedčivé odpovede na podnety používateľov.

Hovorca spoločnosti Baidu uviedol, že výskumníci “neustále pracujú” na modernizácii technológie, aby sa mohla učiť viaceré úlohy ako ľudia.

Spoločnosť neposkytla podrobnosti o tom, ako bude tento nástroj vyzerať a či sa objaví ako funkcia v rámci jej obľúbeného vyhľadávača.

Akcie spoločnosti Baidu kótované na burze v Hongkongu po tejto správe poskočili až o 16 %.

Investície spoločnosti do umelej inteligencie možno považovať za “ofenzívny aj defenzívny strategický krok v Číne”, ako poznamenal Daniel Ives, výkonný riaditeľ investičnej spoločnosti Wedbush Securities. Ďalej uviedol: “Veľké technologické spoločnosti Číny sa snažia byť konkurencieschopné v týchto pretekoch v rámci umelej inteligencie (AI), pričom Baidu je kľúčovým hráčom.”

Google oznámil vlastné predstavenie služby ChatGPT

Tieto správy nasledujú po pondelkovom oznámení spoločnosti Google, že predstaví nový chatbotový nástroj s názvom “Bard” v zjavnej snahe konkurovať virálnemu úspechu ChatGPT.

Generálny riaditeľ spoločnosti Google – Sundar Pichai v príspevku na svojom blogu uviedol, že Bard bol od pondelka sprístupnený “dôveryhodným testerom”, pričom ho plánujú sprístupniť verejnosti už “v najbližších týždňoch”.

Podobne ako ChatGPT, ktorý koncom novembra verejne sprístupnila výskumná spoločnosť z oblasti umelej inteligencie – OpenAI, aj Bard je postavený na rozsiahlom jazykovom modeli.

Za dva mesiace od svojho spustenia sa ChatGPT používal na generovanie esejí, príbehov a textov piesní a na zodpovedanie niektorých otázok, ktoré by ste predtým hľadali v dominantnom vyhľadávači Google.

Súvisiace: Microsoft oznamuje novú multimiliardovú investíciu do OpenAI (ChatGPT)

Aj spoločnosť Microsoft investuje miliardy dolárov do stratupu OpenAI. Podrobnosti o investícii budú oznámené neskôr, pričom podľa Ivesa sa odhaduje, že spojenie sa bude pohybovať v rozmedzí 10 miliárd dolárov.

Dohoda “podľa nášho názoru mení pravidlá hry pre Nadellu a spol., keďže bot ChatGPT je jednou z najinovatívnejších technológií umelej inteligencie na svete v súčasnosti,” ako v pondelok napísal v poznámke s odkazom na generálneho riaditeľa spoločnosti Microsoft – Satyu Nadellu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár