Čínsky miliardár - Jack Ma.

Čínsky miliardár – Jack Ma.

Čínsky miliardár a spoluzakladateľ spoločnosti Alibaba Jack Ma povedal, že USA daruje 500 000 súprav na testovanie koronavírusov a milión masiek na tvár.

V piatok na sociálnej sieti Twitter a čínskej mikroblogovej platformy Weibo, uviedol: “Súpravy a masky boli získané zo zdrojov a sú pripravené na dodanie.”

Jack Ma vo vyhlásení poznamenal: „Čerpanie zo skúseností z mojej krajiny – rýchle a presné testovanie a primerané osobné ochranné vybavenie pre lekárov sú pri prevencii šírenia vírusu najúčinnejšie,“ … „Dúfame, že náš dar pomôže Američanom bojovať proti pandémii!“

Ponuka miliardára Jack Ma prišla len niekoľko hodín po tom, ako prezident USA Donald Trump vyhlásil národný stav núdze, aby uvoľnil 50 miliárd dolárov z federálnych zdrojov na boj proti koronavírusu, pretože orgány boli kritizované, že boli príliš pomalé na to, aby mohli testovať a reagovať, keďže choroba sa šírila z Ázie aj na americké pobrežie.

Od 2. marca Ma daroval Japonsku 1 milión masiek a od 6. marca sa pokúšal dodať 1 milión masiek do Iránu. V príspevku z 11. marca napísal, že do Európy pôjde 1,8 milióna masiek a 100 000 testovacích súprav, pričom prvá šarža príde tento týždeň do Belgicka. Zároveň zdieľal plány na darovanie do Talianska a Španielska, ktoré sú ďalšími dvoma krajinami s ťažkým zasiahnutím vírusu.

Súvisiace:
Koronavírus ničí čínske hospodárstvo a „nočná mora“ ešte neskončila
Firmy v Dánsku zasiahnuté koronavírusom dostávajú štátnu pomoc na vyplatenie 75% platov

Čína je najväčším dodávateľom tvárových masiek vo svete. Keď sa v januári začala v Číne rozširovať kríza okolo koronavírusu, krajina znížila vývoz masiek do zvyšku sveta a zároveň skúpila väčšinu svetovej ponuky.

Niektorí pozorovatelia naznačili, že dary Jacka Ma možno interpretovať ako prejav moci.

Christina Xu, etnografka, ktorá študuje kultúru v USA a Číne, v piatkovom tweete uviedla: „Jedná sa o pasívny agresívny krok Číny, ktorý odteraz bude pripomínaní v rámci každej diskusie so strýkom Samom, ale je potreba vziať všetko čo sa ponúka!“

Čínska komunistická strana sa od nedávna vyjadruje naozaj jednoznačne, keďže prípady sa dramaticky spomaľujú a uvádzajú, že by mali byť vďační za to, ako občania vypuknutie zvládli.

Wang Zhonglin, ktorý je vedúcim predstaviteľom strany pre Wuhan, ktoré predstavuje hlavné mesto vírusom postihnutej provincie Hubei, v piatok povedal, že je potrebné „vyjadrovať vďačnosť medzi občanmi celého mesta, aby sa im poďakovali (prezident Xi Jinping)“.

Čína bola kritizovaná zdravotníckymi a vládnymi predstaviteľmi vrátane amerického ministra zahraničných vecí – Mika Pompea za jej počiatočnú reakciu na vírus, počas ktorých čínski úradníci podľa všetkého znižovali informácie o jej závažnosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár