Jack Ma.

Jack Ma.

Spoločnosť čínskeho miliardára Jack Ma – Ant Group práve ukončila najväčší predaj akcií v histórii, čo predstavuje obrovské víťazstvo pre čínskeho technologického šampióna a akciový trh v krajine.

Podľa správ zverejnených od regulátora, táto technologická spoločnosť, ktorá stojí za najväčšou čínskou platformou pre online platby, ocenila duálne obchodovanie v rámci hongkonskej burzy cenných papierov na 80 hongkonských dolárov (10,32 amerických dolárov) a na trhu v Šanghaji akcie za 68,8 juanov (10,26 amerických dolárov) na akciu.

To znamená, že cez počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO) sa jej podarilo získať zhruba 34,4 miliárd dolárov a hodnotí spoločnosť na viac ako 310 miliárd dolárov. Predchádzajúci rekord v rámci IPO držala saudskoarabská štátna ropná spoločnosť Aramco, ktorá pri vydaní akcií na burze v Rijáde vlani v decembri získala 29,4 miliárd dolárov.

Emisia akcií je pre Peking požehnaním, čo povzbudzuje špičkové technologické spoločnosti v krajine, aby realizovali emisiu akcií na domácom trhu a nie na burzách v USA, kde v období dlhotrvajúcej obchodnej vojny stúpa kontrola čínskych spoločností.

Peking dúfa, že rozhodnutie spoločnosti predať 1,67 miliárd akcií v Hongkongu a Šanghaji (čo je spolu asi 11% spoločnosti) priláka skúsených inštitucionálnych investorov, ktorým mali už dlhší záujem o túto spoločnosť. Zdá sa, že táto stratégia funguje.

Zdroj oboznámený s touto záležitosťou uviedol, že skupina Ant uzatvorila svoju hongkonskú inštitucionálnu knihu v stredu, teda o deň skôr, ako bolo plánované, najmä kvôli razantnému dopytu globálnych inštitucionálnych investorov. Hongkonské akcie boli predplatené v priebehu prvej hodiny stanovovania cien.

Výkonný technologický gigant

Ant je spoločnosť zaoberajúca sa finančnými technológiami, pridružená k čínskej skupine pre elektronický obchod Alibaba, ktorá vykonala IPO na burze v New Yorku v roku 2014 a zároveň predstavovala svetový rekord v IPO. Miliardár Ma má konečnú kontrolu nad skupinou Ant, čo je výsledkom aj jeho veľkého zisku z predaja akcií.

Zrkadlenie úspechu Jacka Ma s firmou Alibaba, sa Ant rýchlo podarilo prerásť do najsilnejších technologických spoločností na svete. Presadila sa vo všetkých aspektoch finančného života v Číne, od investičných účtov a mikro-sporiteľských produktov až po poistenie, kreditné skóre a dokonca aj zoznamovacie profily.

Skupina Ant v regulačných správach uviedla, že aplikácia pre platby spoločnosti Alipay mala k septembru 731 miliónov aktívnych používateľov mesačne. Platforma v priebehu 12 mesiacov do júna vykonala platby vo výške 118 biliónov juanov (17,7 bilióna dolárov).

Spoločnosť uviedla, že tržby za deväť mesiacov končiacich sa septembrom v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástli zhruba o 43% na 118,2 miliárd juanov (17,7 miliárd dolárov). Hrubý zisk za toto obdobie stúpol o 74% na 69,5 miliárd juanov (10,4 miliárd dolárov).

Xiaomeng Lu, hlavná analytička geotechnológií v spoločnosti Eurasia Group, uviedla, že Ant má v úmysle ťažiť aj z najnovších plánov hospodárskeho rozvoja čínskej vlády, ktoré sa vypracúvajú tento týždeň.

Lu uviedla: „Spoločnosť Ant sa považuje za národného technologického šampióna – dokonca investuje do umelej inteligencie, investuje do blockchainu.“ Dodala, že toto sú priority čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

Otázka, či Ant dokáže ďalej rásť, je však otvorenou otázkou. Lu poznamenala, že skupina Ant v Číne čelí tvrdej konkurencii od konkurenčnej skupiny Tencent, kým potenciálne regulačné tlaky z krajín, ako sú Spojené štáty by mohli obmedzovať príležitosti v zahraničí.

Spor medzi USA a Čínou

Geopolitické riziká už mali hlavný vplyv na pozadie pri IPO spoločnosti Ant.

Podľa Brocka Silversa, investičného riaditeľa spoločnosti Kaiyuan Capital a bývalého investičného riaditeľa spoločnosti Adamas Asset Management, rastúci počet čínskych spoločností hľadá útočisko na burzách v okolí, keď sa zvyšuje napätie medzi Washingtonom a Pekingom a úspech spoločnosti Ant by mohol povzbudiť ďalšie firmy, aby ich nasledovali.

Hrozby a obmedzenia USA voči čínskym technologickým spoločnostiam ako Huawei, TikTok a WeChat vyslali jasné varovanie, zatiaľ čo kontrola čínskych firiem na Wall Street rastie.

Spoločnosť Luckin Coffee po začatí svojej pôsobnosti na Nasdaq-u odštartovala prešetrovanie veľkých účtovných nezrovnalostí. Americkí zákonodarcovia, vládne agentúry a burzy odvtedy podnikli kroky zamerané na obmedzenie prístupu čínskych firiem na rozsiahle americké kapitálové trhy.

Tieto obavy sú tak pravdepodobne hlavným dôvodom, pre ktorý sa Ant rozhodla pre emisiu akcií na burzách v Šanghaji a Hongkongu, namiesto aby nasledovala spoločnosť Alibaba na Wall Street. Z dlhodobého hľadiska by to mohlo byť pre Čínu prospešné, pretože nasmeruje peniaze na jej trhy, keď sa investori ponáhľajú získať akcie skupiny Ant.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár