Cinsky_miliardar_sa_stal_najvacsim_akcionarom_Daimleru_2018

Jeden z najbohatších mužov v Číne vykonal veľkú stávku na ikonu európskeho automobilového priemyslu.

Li Shufu, miliardár a predseda čínskej automobilky Geely investoval približne 9 miliárd dolárov do nákupu takmer 10% podielu v spoločnosti Daimler, čím sa stal najväčším jednotlivým akcionárom majiteľa značky Mercedes Benz.

Li, ktorého majetok sa odhaduje na približne 18 miliárd dolárov, povedal, že nemá záujem o prevzatie spoločnosti Daimler. Nie je jasné, čo potom s takou veľkou investíciou plánuje urobiť, ale poskytol jeden veľký náznak, kedy uviedol že technika nemeckej spoločnosti predstavuje ústredný bod jeho vízie.

Súvisiace: Mercedes odhalil plány na dobytie trhu s elektrickými automobilmi

Li vo vyhlásení povedal: “Aby sme uspeli a využili technologické danosti, musíme mať priateľov, partnerov a aliancie a je k tomu potreba prispôsobiť aj nový spôsob myslenia, pokiaľ ide o zdieľanie a spoločné sily.”

Niektorí analytici naznačujú, že Li sa takto chce dostať k technológiám okolo čistej energie, pochádzajúcej od spoločnosti Daimler. To by mohlo pomôcť zvýšiť konkurenčnú pozíciu spoločnosti Geely na čínskom trhu elektrických vozidiel, ktorý je už aktuálne najväčším na svete.

Bill Russo, ktorý je zakladateľom a generálnym riaditeľom šanghajskej investičnej a poradenskej spoločnosti Automobility uviedol: “Daimler má vyspelé technológie, ktoré by mohli byť vhodnou pre spoločnosť Geely, najmä v oblasti elektrických vozidiel.”

Skupina Daimler predtým uviedla, že do vývoja vozidiel s čistou energiou chce investovať 10 miliárd eur (12,3 miliardy dolárov) . Russo poznamenal, že komponenty ako elektrické batérie a systémy, ktoré ich riadia, sú pre Li-ho a spoločnosť Geely obzvlášť zaujímavé.

Investori boli s tejto správy optimistickí, keďže užšie vzťahy s Daimlerom by pre spoločnosť Geely mohli priniesť výhody. Akcie čínskej spoločnosti počas dnešného dňa v Hongkongu získali 6,5%.

Prevzatie technológie medzi západnými spoločnosťami a ich čínskymi partnermi je citlivou záležitosťou. Správna rada Trumpa v súčasnosti skúma otázku prevodov, okolo duševného vlastníctva.

Ale Russo si myslí, že Daimler by mohla byť s firmou Geely ochotná spolupracovať najmä na technológii elektrických vozidiel, kedy by na oplátku mohla získať väčší prístup na obrovský trh Číny.

To by však mohlo byť komplikované, najmä za účasti súčasných vzťahov spoločnosti Daimler s inými spoločnosťami v Číne.

Zahraničné spoločnosti musia pre podnikanie v krajine založiť spoločné podniky s čínskymi firmami. Daimler už ich má hneď niekoľko, vrátane jednej so štátnou BAIC Motor a ďalšiu s výrobcom elektrických vozidiel a batérií – BYD, medzi ktorej podporovateľov patrí aj Warren Buffett.

Spoločnosť BAIC na konci minulého týždňa uviedla, že Daimler plánuje investovať takmer 2 miliardy dolárov na vybudovanie novej továrne pre výrobu elektrických vozidiel. Daimler po investícií od spoločnosti Geely povedal, že BAIC v Číne zostáva jej “silným partnerom”.

Vo vyhlásení ďalej uviedla: “Daimler vie a oceňuje pána Li Shufu ako obzvlášť kvalifikovaného čínskeho podnikateľa s jasnou víziou do budúcnosti, s ktorým sa dá konštruktívne diskutovať o zmene v priemysle.”

Súvisiace: Čína si zaisťuje kontrolu nad poisťovateľom, ktorý vlastní Waldorf Astoria

Spoločnosť Geely v európskom automobilovom priemysle podnikla niekoľko ďalších krokov.

V roku 2010 si od skupiny Ford kúpila automobilku Volvo Cars za približne 1,8 miliardy dolárov, čo označovalo jej príchod na medzinárodnú scénu. V minulom roku prevzala kontrolu nad kultovým britským výrobcom športových automobilov – automobilkou Lotus.

Geely vytvára nový plug-in automobil Polestar, ktorý bude pochádzať od spoločnosti Volvo.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár