Najbohatsi_muz_Ciny_vybera_svojho_nastupcu_2017

Wang Jianlin môže byť svojmu nástupcovi pripravený odovzdať opraty svojho obchodného impéria v hodnote 6,34 miliárd čínskych juanov (712 miliárd honkongských dolárov), ktoré sa skladá z nákupných centier, zábavných parkov, športových klubov a kín, avšak jeho syn pravdepodobne nemusí byť ten pravý nástupca.

Zakladateľ a predseda skupiny Dalian Wanda Group na summite podnikateľov poznamenal, že s najväčšou pravdepodobnosťou chce prevádzkovanie svojho podniku skôr prenechať profesionálnym manažérom.

Wang, podľa prepisu svojho prejavu na internetových stránkach skupiny Wanda poznamenal: “Požiadal som svojho syna ohľadom prevzatia vedenia Našej skupiny a on povedal, že nechce žiť ako ja.”

“Možno, že mladí ľudia majú svoje vlastné úlohy a priority. Pravdepodobne bude nakoniec lepšie odovzdať moju skupinu profesionálnych manažérov a budem sedieť v predstavenstve kde uvidím, ako spoločnosť riadia.”

Súvisiace: Druhý najbohatší Číňan varuje pred “najväčšou bublinou v histórii”

Potomkovia čínskych miliardárov a podnikateľov majú stále výrazné odlišné ciele svojich životných ciest, keďže viac ako tri desaťročia šialeného ekonomického rastu a vzdelania v zámorí im (v porovnaní s ich rodičmi) poskytli odlišné zážitky, svetové názory a túžby.

Viac ako 80 percent čínskych dedičov nemá záujem o prevzatie oťaží podnikov ich rodičov. S týmto výsledkom prišiel prieskum Shanghai Jiaotong University, ktorý v tejto krajine pokryl 182 špičkových rodinných podnikov.

Ďalšia štúdia ukázala, že niektorí sa stiahli kvôli neustálemu tlaku, zatiaľ čo iní jednoducho nasledovali iné profesijné záujmy.

Skupina Wanda, ktorá bola založenou v roku 1988, v meste Dalian je stelesnením príbehov tejto krajiny. Z malého developera narástol do konglomerátu ktorý prevádzkuje centrá, hotely, zábavné parky a najväčší svetový reťazec kín. V tomto procese urobila z Wanga a jeho syna nesmierne bohatých jednotlivcov.

V nadväznosti na celosvetovú nákupnú horúčku, počas ktorej získali firmy AMC Entertainment Holdings, Hoyts Group a Odeon & UCI Cinemas Group, Wanda tak aktuálne prevádzkuje najväčší svetový reťazec kín, s viac ako 10 000 premietacími sálami. Prevádzkuje hotelové značky Westin a Sofitel, rovnako ako aj nákupné centrá.

Potom, čo si zozbierala podiely v európskych futbalových kluboch, Wanda aktuálne obracia svoju pozornosť na Hollywood, kde oznámil plány na kúpu spoločnosti Dick Clark Productions, ktorá vlastní vysielacie práva na Zlatý glóbus.

Wang Sicong bol riaditeľom konglomerátu svojho otca, s 2 percentným podielom v hodnote 12,7 miliardy čínskych juanov.

Svoje vzdelanie získal v Británii, kde študoval filozofiu na University College v Londýne.

Wang Sicong

Wang Sicong

Vyzbrojený s 500 miliónmi juanov, vo forme počiatočného kapitálu od svojho otca, Wang Sicong v roku 2011 založil firmu s názvom Prometheus Capital, kde svoj súkromný investičný fond pomenoval podľa gréckeho titana, ktorý z Olympu ukradol oheň, aby ho neskôr poskytol ľudstvu.

Časť svojho kapitál nalieval do čínskych prosperujúcich firiem okolo internetovej zábavy, hier a sociálnych sietí, s investíciami do Invictus Gaming, profesionálneho tímu eSports a v Hong Kongu obchodovanej spoločnosti Dining Concepts Holdings, ktorá prevádzkuje reťazec BLT Burger.

Súvisiace:
Najbohatší muž Ázie kúpil Ironmana za $650 mil.
Čínsky miliardár kúpil výrobcu luxusných jácht agenta 007

V auguste Wang vlastnil 9,98 percentný podiel v spoločnosti Dining Concepts, ktorý bol podľa podaní u Komisie pre cenné papiere ocenený na 80,9 milióna honkongských dolárov.

Meno mladšieho Wanga je v Číne taktiež veľmi obľúbené. V krajine je známy ako internetová celebrita, keďže jeho účet na sociálnej sieti Weibo (čínsky Twitter) má až 21 miliónov nasledovníkov.

Dokonca keďže jeho rodinná firma prevádzkuje najväčší svetový reťazec kín, Wang Sicong čelil niekoľkým internetovým roztržkám s filmovými hviezdami a osobnosťami, ako je najlepšie platená herečka krajiny – Fan Bingbing a jeden z najznámejších režisérov – Feng Xiaogang.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, Bloomberg

Facebook komentár