Čínska vláda sa zamerala na peniaze a majetky miliardárov, v súčasnosti už aj na ich životy.

Podľa niekoľkých tlačových správ, čínske úrady popravili Liu Hana, ktorý je bývalým magnátom baníckych spoločností o hodnote cez 6 miliárd amerických dolárov. Bol to bývalý predseda banského konglomerátu Sichuan Hanlong Group. Úrady ho uznali vinným z prevádzkovania gangu  “mafiánskeho štýlu”, ktorý je zodpovedný za niekoľko vrážd, prepadnutí, pašovanie zbraní, krádeže a sprenevery.

Podľa The Telegraph 49-ročný Liu bol pevnou súčasťou čínskej podnikateľskej tlače, kde si získaval svoju pozornosť vďaka svojim diamantovým hodinkám a flotile automobilov so značkami ako Bentley, Ferrari a Rolls-Royce.

Súvisiace: 

Prezident Číny zarobí 22 000 dolárov … za rok!

Čínsky parlament má 83. dolárových miliardárov

Jeho poprava poukazuje na najextrémnejší príklad zákrokov čínskej vlády proti bohatým jednotlivcov, najmä tých, ktorí sa snažia mať prospech z napojenia na politikov. Liu mal obchodné väzby na syna Zhou Yongkanga, ktorý bol vedúci predstaviteľom národnej bezpečnosti a svojho členstva v komunistickej strane bol zbavený v decembri po tom, čo bol obvinený z úplatkárstva a “porušenia politickej, organizačnej disciplíne a dôvernosti strany.”

Zhou bol najvyššie postavený úradník v protikorupčnej kampane prezidenta Xi Jinpinga.

Vláda v rámci tejto kampane zatkla desiatky bohatých čínskych podnikateľov a úradníkov a začala sledovať toky aktív a majetkov bohatých jednotlivcov aj v zámorí.

Zdroj: NYTimes

Facebook komentár