Cinsky_miliardar_reaguje_na_problemy_2017

Čínsky miliardár Wang Jianlin sa snaží chrániť svoje rozľahlé obchodné impérium, ktoré čelí problémoch.

Pod jeho vedením je Dalian Wanda Group, ktorá je jedným z najväčších čínskych konglomerátov, s niekoľkými medzinárodnými akvizíciami. Menej ako pred rokom, Wang predstavil svoj sľubný plán, kde sa chcel stať svetovým lídrom v oblasti nehnuteľností, cestovného ruchu, zábavy a športu.

Aktuálne je však v defenzíve. Počas minulého týždňa Dalian Wanda predala niekoľko zábavných parkov a desiatky hotelov za 9,3 miliardy dolárov, čo je označované za koniec ich súboja so spoločnosťou Disney v Číne. Miliardár povedal, že táto dohoda povedie k zníženiu dlhovej záťaže jeho spoločnosti.

Z toho vyplýva niekoľko záverov. Regulačné orgány v Pekingu prešetrujú niektoré zámorske obchody spoločnosti Wanda, pre porušenie investičných pravidiel a prišli s varovaním pre štátne banky, ohľadom poskytovania pôžičiek.

Súvisiace: Najbohatší muž Číny už nechce poraziť Disney

Skupina Wanda k týmto správam nereagovala na žiadosti o komentár a čínska vláda to odmietla komentovať.

Wang tak počas tohto týždňa v Pekingu prišiel s vyjadreniami pre obranu svojej hlavnej činnosti – obchodu s nehnuteľnosťami, pod názvom Wanda Commercial Properties.

Poznamenal: “Mnohí ľudia sú znepokojení záväzkami divízie Wanda Commercial. Avšak, zatiaľ čo väčšina z nich nie je podložená na skutočných obavách, šírenie fám vedie k možným problémom.”

Wang povedal, že Wanda Commercial sa rozhodla splatiť väčšinu svojich bankových úverov a dodal, že v súvahe má hotovosť o rozsahu viac ako 25 miliárd dolárov a nehnuteľnosti určené na predaj vo výške 19 miliárd dolárov.

Wang dodal: “Predpokladá sa, že, pokiaľ ide o prenájom, Wanda Commercial v priebehu nasledujúcich piatich rokov dosiahne priemerný ročný rast o rozsahu približne 20%. Je tak Wanda Commercial dobrým obchodom? Môžete si vytvoriť svoj vlastný úsudok.”

Ale neistota ohľadom konglomerátu, vystrašila investorov v iných spoločností skupiny Wanda. Obchodovanie akcií vo firme Wanda Film Holdings bolo na začiatku tohto mesiaca kvôli “veľkej udalosti” pozastavené a obchodovanie od tej doby nebolo obnovené.

Potom, čo počas tohto týždňa prepadli akcie amerického reťazca kín – AMC Entertainment (riadený skupinou Wanda) o 10%, prišli s vyhlásením ktoré hovorí, že nie je závislým od financovania svojej materskej spoločnosti.

Firma uviedla: “Skupina Dalian Wanda nikdy nebol zdrojom akvizičného financovania AMC,” … AMC taktiež “nikdy nezískala zdroje financovania z ktorejkoľvek banky so sídlom v Číne pre akýkoľvek účel, vrátane akvizícií.”

Celosvetová expanzia skupiny Wanda bola zastavenou už na začiatku tohto roka. V marci odstúpila od $ 1 miliardovej dohody, ako chcela kúpiť spoločnosť Dick Clark Productions, keďže Wanda podľa majiteľa produkčnej spoločnosti – Eldridge Industries “nedodržala svoje zmluvné záväzky.”

Wangove pripomienky prišli počas akcie, kde oznámil náhle prepracovanie dohody pri predaji zábavných parkov a 76 hotelov značky Wanda, pre jednu z najväčších realitných firiem v Číne – skupine Sunac Holdings.

Podľa nových podmienok, Wanda vykoná predaj hotelového portfólia (celkových 77) R&F Properties za 2,9 miliardy dolárov. Podľa ďalších vyjadrení, skupina Sunac vykoná kúpu zábavných parkov a už uhradila aj zálohu.

Wanda uviedla, že “obsah a celková hodnota transakcie sú v podstate rovnaké” ako pri pôvodnej dohode.

Avšak uponáhľaná nová dohoda vyvoláva ďalšie otázky, týkajúce sa stavu financií skupiny Wanda.

V pôvodnej dohode, podľa zverejnených na Hong Kong burze skupina Wanda Commercial chcel požičať firme Sunac miliardy dolárov, aby tento nákup mohla financovať.

V rámci novej štruktúry, Sunac už nepotrebuje úver, takže Wanda od dohody získa viac peňazí.

Franco Leung, ktorý je viceprezidentom a vedúcim pre oblasť úverov v hongkonskej divízie agentúry Moody’s poznamenal: “Z hľadiska cash flow je to mierne lepšie pre Dalian Wanda.”

Súvisiace: Druhý najbohatší Číňan varuje pred “najväčšou bublinou v histórii”

Moody’s má negatívny pohľad na komerčný úverový rating skupiny Wanda, ktorý sa začiatku tohto roka nachádza nižších úrovniach. Negatívny výhľad znamená, že agentúra by mohla vykonať ďalšie zníženie ratingu spoločnosti v strednodobom horizonte.

Leung uviedol: “Firma má stále relatívne vysokú dlhovú páku, a to je dôvod, prečo máme hodnotenie výhľadu negatívne.”

Wangov majetok však počas nepokojov klesol.

Podľa najnovších ročných rebríčkov bol tento miliardár najbohatším mužom Číny, s odhadovanou čistou hodnotou majetku vo výške 30 miliárd dolárov. Na základe súčasných odhadov zaostáva za technologickým magnátom – Jackom Ma z gigantu Alibaba a “Pony” Ma Huatengom zo skupiny Tencent.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Facebook komentár