Zákonodárny zbor poslednej najväčšej komunistickej krajiny, je podľa populárneho zoznamu bohatých, ktorý uvádza 83 dolárových miliardárov medzi poslancami v Čínskom parlamente v tomto roku takmer určite najbohatším vo svete.

Zatiaľ čo v Amerike nie je ani jeden miliardár v Snemovni reprezentantov  alebo Senáte, kým najbohatší člen, texaský republikán Michael McCaul je približne ohodnotený na úbohých $500 miliónov.

Medzi poslancami zhromaždenými v Pekingu tento víkend, ktorí sa zúčastnia Národného Ľudového Kongresu, čínou založený Hurun Global Rich List ustanovil 21 ľudí s viac ako 1 miliardovou hodnotou aktív.

Najbohatším podľa rebríčka Hurun je Zong Qinghou, zakladateľ Čínského výrobcu nápojov Wahaha, s odhadovaným majetkom v hodnote 13 miliárd $.

NĽK má za úlohu odsúhlasiť legislatívu, navrhnutú  vedúcou Komunistickou stranou ale v praxi má iba okrasnú úlohu. Ďalších 52 miliardárov sú poslancami v Čínskej Ľudovej Konzultativnej Konferencie, bezzubom poradenskom orgáne, ktorý sa stretáva v tom istom období ako NĽK na približne dva týždne každy rok v marci.

Vzhľadom na ťažkosti zahrnuté v počítaní  skrytého bohatstva mnohých top činských vodcov a ich rodín, správa Hurun pravdepodobne seriózne nedoceňuje skutočné číslo super bohatých účastníkov politických stretnutí.

Číslo dolárových miliardárov nájdených správou bolo v tomto roku o 17% vyššie ako v minulom roku, kedy sa NĽK zúčastnilo 28 miliardárov.

V Čínskom autoritárnom ale nominálne rovnostárskom systéme, konvergencia sily a obrovského bohatstva je vysoko citlivou témou a jednou z tých, ktoré komunistickí lídri počítajú ako potenciálne destabilizujúcu. Xi Jinping, novonaznačená hlava strany a vojska, ktorý formálne preberie post prezidnetna  na konci zjazdu NĽK 17. marca, zahájil kampaň proti extravagancii a korupci hneď po prevzatí úradu v novembri.

Zdá sa ale, že toto presvedčilo ultra bohatých v Číne dnes viac ako kedykoľvek predtým, že musia byť  vo vnútri politického stanu.

Xingyuang Feng, vedec z Čínskej akadémie sociálnych vied, štátneho náučného centra povedal: “ Naša vláda je totalitárna so sekerou vysiacou nad každou hlavou a rozhodnutie na koho hlavu padne leží na úradníkoch. Keď biznismeni nahromadia majetok, musia ho chrániť – takže buď hľadajú agenta, ktorý by to spravil, alebo sa sami stanú úradníkmi“

“ Ďalšia populárna možnosť je nadobudnúť zahraničný pas, a už aj sme svedkami toho, ako sa mnohí členovia ČĽPKR stávajú cudzincami.“

Všetci traja najbohatší členovia ČĽPKR sú synmi Hong-Kongských obchodných magnátov na čele s Victorom Li, synom najbohatšieho ázijského muža Li Ka-shing, s odhadovaným rodinným majetkom 32 miliárd dolárov.

Relatívne hladký prechod Hong Kongu z bývalej britskej kolónie späť k čínskemu územiu za posledných 15 rokov bolo podporené najbohatšími občanmi číny, ktorí  boli väčšinou kooptovaní komunistickou stranou, na výmenu za obchodné príležitosti na pevnine.

Priemerný hodnota majetku medzi 83 najbohatšími NĽK a ČĽPKR delegátov je, podľa Hurun správy, 3.35 milardy dolárov, v porovnaní  s  priemernou mzdou čínskych mestských pracovníkov menej ako 7000 dolárov.

Každý z 83 najbohatších členov americkej Snemovne reprezentatnov a Senátu má, podľa daných Centra pre zodpovednú  politiku, priemerne 56,4 milóna dolárov.

Pri skoro 3000 delegátoch, NĽK je najväčším legislatívnym zhromaždením na svete, zatiaľ čo ČĽPKR sa môže pochváliť iba okolo 2200 delegátmi.

Preložila: Marcela Kubušová

Zdroj: CNBC

Facebook komentár