Co-robi-ruska-skupina-Wagnerovych-zoldnierov-na-Ukrajine

Šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny odvolal vzburu a súhlasil s odchodom z Ruska.

Jevgenij Prigožin pohrozil pochodom na Moskvu, aby vytlačil ruského ministra obrany, čo vyvolalo hnev prezidenta Vladimíra Putina, ktorý sľúbil potrestať tých, ktorí “zradili” Rusko.

Sotva 36 hodín po tejto konfrontácii však Prigožin súhlasil s dohodou, na základe ktorej sa presťahoval do Bieloruska.

Kremeľ uviedol, že v dôsledku toho nebude trestne stíhaný a ani jeho verní vojaci. Tí, ktorí si to želali, mohli podpísať zmluvy o vstupe do regulárnych ruských ozbrojených síl.

Zatiaľ nie je jasné, či Prigožin zostane veliteľom všetkých žoldnierov, a ak áno, je otázne kde budú sídliť.

Skupina Wagnerovcov je súkromná armáda žoldnierov, ktorá bojuje na Ukrajine po boku klasickej ruskej armády. Odhaduje sa, že sa na nej zúčastnili desiatky tisíc Wagnerových vojakov.

Skupina sa označuje za “súkromnú vojenskú spoločnosť”, ale ruská vláda v poslednom čase podnikala kroky, ktoré boli vnímané ako pokus o jej obmedzenie.

Čo je Wagnerova skupina a kto za ňu bojuje?

Wagnerova Skupina (oficiálny názov PMC Wagner) bola prvýkrát identifikovaná v roku 2014, keď podporovala proruské separatistické sily na východe Ukrajiny.

V tom čase to bola utajená organizácia, ktorá pôsobila najmä v Afrike a na Blízkom východe a predpokladá sa, že mala len okolo 5 000 bojovníkov – väčšinou veteránov ruských elitných oddielov a špeciálnych jednotiek.

Od tej doby sa značne rozrástla.

V januári britské ministerstvo obrany uviedlo: “Wágnerovci teraz takmer určite obládajú 50 000 bojovníkom na Ukrajine a stali sa kľúčovou zložkou ukrajinskej kampane.”

Zároveň poznamenala, že organizácia v roku 2022 začala vo veľkom verbovať, pretože Rusko malo problém nájsť ľudí pre pravidelnú armádu.

Začiatkom tohto roka Rada pre národnú bezpečnosť USA uviedla, že približne 80 % Vagnerových vojakov na Ukrajine bolo získaných z väzníc.

Hoci sú žoldnierske jednotky v Rusku nezákonné, Wagnerová skupina sa v roku 2022 zaregistrovala ako spoločnosť a otvorila nové sídlo v Petrohrade.

“Otvorene vykonáva nábor v ruských mestách, na bilbordoch a v ruských médiách sa označuje za vlasteneckú organizáciu,” ako uvádza Samuel Ramani z organizácie Royal United Services Institute.

Čo robí Wagnerova skupina na Ukrajine?

Skupina Wagnerovcov sa výrazne podieľala na obsadení mesta Bachmut na východe Ukrajiny Ruskom.

Ukrajinské jednotky tvrdia, že jej bojovníci boli vo veľkom počte vyslaní do útokov v rámci otvorených terénov, v dôsledku čoho mnohí zahynuli.

Ministerstvo obrany Ruska sa najprv nezmienilo o tom, že sa Wagnerova skupina zapojila do bojov. Neskôr však pochválila jej žoldnierov za to, že zohrali “odvážnu a obetavú” úlohu.

Ako Wagnerova skupina vznikla?

Analýza agentúry BBC týkajúca sa Wagnerovej skupiny poukázala na predpokladanú účasť bývalého dôstojníka ruskej armády Dmitrija Utkina.

Veterán ruských vojen v Čečensku bol pravdepodobne prvým poľným veliteľom Wagnerovej skupiny a pomenoval podľa svojho bývalého rádiového označenia.

Súčasným veliteľom je Jevgenij Prigožin – bohatý podnikateľ, ktorého prezývajú “Putinov šéfkuchár”, pretože zabezpečoval stravovanie pre Kremeľ.

Vodca Wagnerovej spoločnosti - Jevgenij Prigožin.

Vodca Wagnerovej spoločnosti – Jevgenij Prigožin.

“Prvou operáciou Wagnerovej skupiny bola pomoc Rusku pri anexii Krymu v roku 2014,” ako poznamenala Tracey Germanová, profesorka pre oblasť konfliktov a bezpečnosti na King’s College London.

Predpokladá sa, že v týždňoch pred ruskou inváziou na Ukrajinu, Wagnerovci uskutočnili útoky pod “falošnou vlajkou”, aby poskytli Kremľu zámienku na inváziu.

Ako sa Wagnerovci dostal do konfliktu s ruskými vojenskými veliteľmi?

V posledných mesiacoch Prigožin opakovane obvinil ministra obrany Sergeja Šojgu a vedúceho predstaviteľa armády na Ukrajine – Valerija Gerasimova z nekompetentnosti a z úmyselného nedostatočného zásobovania Wagnerových jednotiek bojujúcich na Ukrajine.

Ruské ministerstvo obrany vydalo príkaz, aby spoločnosti ako Wagnerovci do konca júna podpísali zmluvy o formálnom začlenení do pravidelných ruských síl.

Wagnerova skupina nebola v oznámení identifikovaná, ale tento krok sa považuje za pokus vlády získať nad ňou väčšiu kontrolu.

Prigožin vydal rozhorčené vyhlásenie, v ktorom uviedol, že jeho sily budú zmluvy bojkotovať.

Konfrontácia vyvrcholila 23. júna, keď Prigožin obvinil najvyšších predstaviteľov ruskej obrany, že bombardovali jednotky Wagnerovcov na Ukrajine, čo malo za následok veľký počet obetí. Neuviedol žiadne podrobnosti, ale o deň neskôr jeho jednotky prevzali kontrolu nad vojenským veliteľstvom v juho-ruskom meste Rostov na Donetsku a pokračovali v plnení hrozby, že budú pochodovať na Moskvu, aby zosadili vojenské vedenie.

V jednom momente sa vraj Vagnerove jednotky približovali k Moskve bez toho, aby narazili na akýkoľvek odpor, keďže prezident Putin nariadil sprísniť bezpečnosť v celom hlavnom meste a na iných miestach.

Keď sa však zdalo, že dramatická eskalácia smeruje k možnej konfrontácii, Prigožin odvolal svoje jednotky a oznámil, že po sprostredkovaní rozhovorov s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom súhlasil s odchodom z Ruska.

Dohoda, ktorú Kremeľ neskôr potvrdil, zahŕňala záväzok zastaviť stíhanie vedúceho predstaviteľa Wagnerovcov a vojakov, ktorí sa zúčastnili na tom, čo Moskva označila za vzburu.

Kde ešte Wagnerova skupina pôsobí?

Od roku 2015 pôsobia žoldnieri Wagner skupiny v Sýrii, kde bojujú po boku provládnych síl a strážia ropné polia.

Žoldnieri Wagnerovej skupiny pôsobia aj v Líbyi, kde podporujú sily lojálne generálovi Chalífovi Haftarovi.

Stredoafrická republika (SAR) pozvala skupinu Wagnerovcov na stráženie diamantových baní a predpokladá sa, že stráži zlaté bane v Sudáne.

Členovia Wagnerovej skupiny pôsobia v Sýrii.

Členovia Wagnerovej skupiny pôsobia v Sýrii.

Vláda Mali v západnej Afrike využíva Wagnerovu skupinu proti islamským militantom.

Predpokladá sa, že Prigožin na týchto operáciách Wagnerovej skupiny zarába. Ministerstvo financií USA tvrdí, že využíva jej prítomnosť na obohacovanie ťažobných spoločností, ktoré vlastní, a uvalilo na ne sankcie.

Aké trestné činy údajne Wagner skupina spáchala?

V januári požiadal o azyl v Nórsku bývalý veliteľ, ktorý dezertoval zo žoldnierskej jednotky. Tvrdí, že bol svedkom vojnových zločinov na Ukrajine.

Ukrajinskí prokurátori tvrdia, že traja žoldnieri Wagnerovej skupiny v apríli 2022 spolu s bežnými jednotkami Ruska zabíjali a mučili civilistov neďaleko Kyjeva.

Nemecká spravodajská služba tvrdí, že žoldnieri Wagnerovej skupiny mohli v marci 2022 zmasakrovať aj civilistov v Buči.

Organizácia Spojených národov a francúzska vláda obvinili členov žoldnierov Wagnerovej skupiny z páchania znásilnení a lúpeží na civilistoch v Stredoafrickej republike.

V roku 2020 armáda Spojených štátov obvinila Wagnerových žoldnierov, že v líbyjskom hlavnom meste Tripolis a jeho okolí nastražili nášľapné míny a iné improvizované výbušné zariadenia.

 

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár