Vojnove-dlhopisy-NFT-a-kryptomeny-Ako-Ukrajina-financuje-svoju-krajinu

Epicentrum posledného úsilia s cieľom získať peniaze pre Ukrajinu predstavovala malá kancelária, nachádzajúca sa nad pekárňou v severnom Londýne.

Isaac Kamlish, Nathan Cohen a Isaac Bentata, vo veku 23 až 25 rokov sa začiatkom tohto týždňa zhromaždili okolo svojich notebookov a pomohli spustiť vôbec prvý predaj jedinečných digitálnych tokenov (NFT), zo strany štátnej vlády.

Za 24 hodín Kyjev pomocou technológie vyvinutej trojicou predal viac ako 1 200 nezameniteľných tokenov alebo NFT, čím získali približne 600 000 dolárov na pomoc pri financovaní svojej obrany proti Rusku.

Aukcia, ktorá využila technológiu blockchain ako páku vojnového financovania, podčiarkuje, ako sa ukrajinská vláda snaží využívať nové, ale aj tradičné nástroje na generovanie hotovosti, ktorú potrebuje na prežitie krízy.

Avšak bola využitá aj zásoba obvyklých taktík alebo metód. Kyjev “vytiahol“ zhruba 1 miliardu dolárov z vojnových dlhopisov predaných ľuďom a inštitúciám na Ukrajine, keďže obyvatelia prejavili ochotu požičať vláde, aj keď nie je zaručené, že všetky svoje peniaze dostanú späť.

Administratíva prezidenta Volodymyra Zelenského taktiež povzbudila potenciálnych darcov z celého sveta, aby priamo previedli kryptomeny, pričom podľa analytickej skupiny Chainalysis, toto úsilie pomohlo vyzbieralo viac ako 56 miliónov dolárov. A stredajší predaj NFT oslovil zberateľov od Los Angeles až po Barcelonu, keďže sa chceli zapojiť do toho, čo považovali za významný moment pre Ukrajinu aj pre kryptosvet.

Súvisiace: Invázia na Ukrajinu má pre Rusko vážne, nezamýšľané následky. Tu je len 5 z nich

Ben Jacobs, spoluzakladateľ investičnej spoločnosti zo sektora digitálnych aktív – Scenius Capital, poznamenal: “Vojna na Ukrajine je zničujúca a nájde si svoje miesto v historických knihách,” … “Toto využitie krypto technológie je taktiež samo o sebe historické.”

Jacobs, ktorý sídli v metskej kalifornskej štvrti Venice Beach, kúpil dva NFT (nezameniteľné tokeny), pričom minul spolu 1 100 dolárov, vrátane malých poplatkov súvisiacich s transakciami. Približne 1 000 dolárov vo virtuálnej mene ether (kryptomene zvyčajne používanej na predaj NFT) smerovalo ukrajinskej vláde.

Rýchla snaha pre získavanie financií

V Európe a Spojených štátoch ľudia prejavujú svoju solidaritu s Ukrajinou vyvesením modrých a žltých vlajok na budovy, usporiadaním miestnych finančných zbierok a aktualizáciou svojich profilových obrázkov na sociálnych sieťach.

Zelenského tím však potrebuje viac ako len slová a gestá. Aby ukrajinská vláda zostala v chode a vybavila svoju armádu, Kyjev potrebuje hotovosť a naozaj jej rozsiahle objemy. Odhaduje sa, že vojna môže stáť krajinu až 565 miliárd dolárov. Ich ekonomická produkcia v roku 2020 dosiahla objem 155 miliárd dolárov.

“Náš fiškálny deficit je oveľa väčší, ako sme očakávali, keď sme do tohto roka vstupovali,” poznamenal Yuriy Butsa – ukrajinský komisár pre riadenie verejného dlhu, s odkazom na rozdiel medzi vládnymi príjmami a výdavkami.

Aby pomohli preklenúť tento rozdiel, vláda počas piatich týždňov od ruskej invázie začala bezprecedentné úsilie, s cieľom získať peniaze pre svoje snahy v rámci celosvetového meradla.

„Títo chlapci sú kreatívni,“ povedal Viktor Szabo, manažér fondu, ktorý sa špecializuje na dlhy rozvíjajúcich sa trhov v investičnej spoločnosti Abrdn, so sídlom v Spojenom kráľovstve.

Vedúci politickí predstavitelia z Kyjeva sa pri získavaní peňazí obrátili aj na osvedčené kanály. Ukrajina už dostala núdzové financovanie vo výške 4 miliárd dolárov od multilaterálnych organizácií, vrátane Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky a rokuje sa o ďalších 2 miliardách dolárov.

Využíva aj klasické vojnové dlhopisy, ktoré vlády vydávajú počas konfliktu, aby získali podporu od občanov. Sú taktiež užitočné v boji proti inflácii, pretože sťahujú hotovosť z obehu v čase, kedy často existuje nedostatok produktov.

Ukrajina v marci získala približne 1 miliardu dolárov, prostredníctvom piatich predajov dlhopisov v miestnej mene. Butsa uviedol, že existuje značný dopyt zo strany inštitúcií aj jednotlivcov. Výnosy smerujú do vládnej banky a následne sa použijú na pokrytie výdavkov, ako je vyplácanie dôchodkov alebo pohotovostné služby.

Butsa ďalej uviedol: “Tento investičný nástroj kupuje veľa ľudí v hodnote 5 000 až 10 000 dolárov.”

Kúpa týchto dlhopisov v súčasnej klíme si vyžaduje vysokú prémiu a riziko. Jednoročné zmenky vydané v priebehu minulého mesiaca ponúkali s výnosom 11 %, čo naznačuje veľmi vysokú mieru rizika. Ak bude Zelenského vláda zvrhnutá alebo odíde do exilu, alebo ak ukrajinskú ekonomiku zdevastuje dlhá vojna, splatenie je veľmi isté.

Ratingová agentúra S&P Global Ratings krátko po invázii znížila úverový rating Ukrajiny. Uviedla, že hoci verí, že medzinárodné spoločenstvo pomôže Ukrajine splniť jej finančné potreby v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov, existuje „potenciál narušenia správy vecí verejných, ktoré ohrozia komerčnú dlhovú službu“.

Butsa poznamenal, že ukrajinská vláda v súčasnosti pracuje „24 hodín denne, 7 dní v týždni“ so svojimi bankármi na vývoji nového dolárového dlhopisu, ktorý by sa dal predať zahraničným investorom, z ktorých mnohí túžia podporiť politických lídrov v Kyjeve, no sú brzdení kapitálovými kontrolami, ktoré im bránia získať výnosy v krajine. Jedná sa o otázky ukrajinskej meny, ako aj ďalšie logistické otázky.

Butsa ďalej uviedol: „Naším zámerom je ponúknuť (nástroj), pomocou ktorého nás môže ľahko podporiť každý, kto chce podporiť Ukrajinu aj z USA a má svoj účet v miestnych finančných inštitúciách. Zároveň tím skúma možnosti aj v rámci Európskej únie.“

Napriek podpore pre Ukrajinu môžu byť profesionálni investori (ktorí majú povinnosť chrániť peniaze svojich klientov) nervózni z požičiavania peňazí ukrajinskej vláde práve teraz, aj keď môže nájsť spôsob, ako ponúknuť dlhopisy v zahraničí.

“Nemôžeme investovať do aktíva, kde vidíme vysokú pravdepodobnosť, že sa tieto peniaze investorom nevrátia,” povedal Szabo, hoci dodal, že si myslí, že po skončení vojny by sa trh mohol opäť stať atraktívnym.

Využitie kryptomien a NFT pre Ukrajinu

Možnosti financovania, ktoré nezahŕňajú pôžičky, sú taktiež príťažlivé, pretože Ukrajina sa obáva dramatického zvýšenia dlhu.

Butsa: “Nechceme skončiť len v aktuálnom období, ale chceme ísť ďalej, keď vojna prejde do fázy rekonštrukcie, keďže budeme míňať rozsiahle objemy finančných prostriedkov na obnovu infraštruktúry.”

To je miesto, kde môžu prísť na rad darovanie kryptomien a predaj NFT. Ukrajina na oficiálnych účtoch sociálnych médií, niekoľko týždňov vyzývala ľudí, aby prevádzali bitcoiny a iné kryptomeny. Toto úsilie umožnilo vláde prístup k veľkému počtu malých darcov, ktorí sa nemusia obávať zložitých finančných dohôd alebo menových konverzií.

Spoločnosť Chainalysis uviedla, že k 28. marcu Kyjev vyzbieral zhruba 56 miliónov dolárov v kryptomenách, s priemerným darom okolo 30 dolárov. Alex Bornyakov, námestník ukrajinského ministra pre digitálnu transformáciu, minulý mesiac poznamenal, že peniaze boli použité na nákup nepriestrelných viest, prilieb, vysielačiek a liekov.

Vojnove-dlhopisy-NFT-a-kryptomeny-Ako-Ukrajina-financuje-svoju-krajinu-1

Predaj NFT ukrajinskej vlajky organizáciou UkraineDAO (iniciatíva podporovaná členmi ruskej aktivistickej skupiny Pussy Riot), vyzbieral viac ako 6,7 milióna dolárov.

Toto úsilie vstúpilo počas tohto týždňa do novej fázy oficiálnou aukciou tokenov s označením NFT. Podporovatelia z celého sveta si vedeli zakúpiť digitálne obrázky vytvorené miestnymi umelcami, ktoré kombinovali farebné snímky s vojnovými artefaktmi, ako sú statusy na sociálnej sieti Twitter.

Kevin Lista Navarro, 26-ročný finančný poradca v Barcelone, už predtým prispel na podporu utečencov z Ukrajiny. Napriek tomu videl aukciu NFT ako jedinečnú príležitosť a kúpil hneď dve. Poznamenal: „Vďaka tejto technológii som mal aktuálne možnosť prispieť a získať na oplátku aj pamätné umelecké dielo,“ … “Ktovie, akú bude mať hodnotu v budúcnosti.”

Súvisiace:
Ohromujúce náklady na Putinovu vojnu na Ukrajine
India sťahuje lacnú ruskú ropu a na rade by mohla byť Čína

Kamlish, Cohen a Bentata – tím v Londýne, ktorých rodiaca sa platforma FAIR.xyz bola použitá na predaj, následne dostali ďalšiu prácu po tom, čo poslali e-maily ľuďom z ukrajinskej vlády po prvom ohlásení projektu NFT. Posledného obdobie pre spustením predaja, teda dva a pol týždňa, tak pracovali do neskorých nočných hodín a pracovali s veľkým vypätím, aby sa pripravili štart. Bentata uviedla: “Bolo to naozaj šialené.”

Kamlish dodal, že proces prebehol hladko, napriek vysokej návštevnosti webovej stránky, ktorá mohla pochádzať od škodlivých aktérov.

Jacobs zo spoločnosti Scenius Capital uviedol: „Keďže sa Ukrajina skutočne oprela o krypto ako o spôsobe, ako získať finančnú podporu… ukazuje to hodnotu vlád, ktoré sa opierajú o krypto a NFT technológiu, v protiklade k tomu, aby sa proti nej búrili len preto, že je novou a desivou.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár