Australsky-miliardar-investuje-na-Ukrajine-500-milionov

Magnát Andrew Forrest pomôže Ukrajine obnoviť jej hospodárstvo formou zelenej infraštruktúry, prostredníctvom novej investície vo výške 500 miliónov amerických dolárov (743 miliónov austrálskych dolárov).

Austrálsky miliardár sa prostredníctvom svojej súkromnej investičnej skupiny Tattarang zaviazal k počiatočnému financovaniu “Iniciatívy zeleného rastu na Ukrajine”.

Investíciu vo štvrtok oznámil po boku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v rámci Fóra novej ekonomiky v Singapure.

Forrest očakáva, že počiatočné financovanie navýši investície vo výške minimálne 25 miliárd amerických dolárov, keďže ukrajinské sily pokračujú v obrane krajiny po invázii Ruska.

Očakáva sa, že fond vzrastie k úrovni najmenej 100 miliárd dolárov, so zameraním na primárnu infraštruktúru, ako sú energia a komunikácie.

Forrest vo vyhlásení uviedol: „Náš investičný fond pomôže prekonať tzv. drôtené linky minulosti a urýchliť rozvoj digitálnej komunikácie.“

„Ukrajinská iniciatíva pre zelený rast bude domovom profesionálnych a suverénnych investícií, s cieľom pomôcť pri obnove Ukrajiny v rámci jednej generácie a zároveň prinášať investorom výnosy.

“Pozývam profesionálnych investorov, manažérov fondov a suverénnych fondov a všetkých, ktorí veria, že invázia do inej krajiny by mala byť teraz navždy odovzdaná do historického koša najhorších chýb ľudstva.”

Prezident Zelenskyj povedal, že iniciatíva má potenciál urobiť z Ukrajiny najrýchlejšie rastúcu ekonomiku v Európe, ak nie na svete.

Ďalej uviedol: “Andrew a ja sme sa dohodli, že infraštruktúru z komunistickej éry premeníme na najnovšie technológie.”

“Využijeme skutočnosť, že to, čo Rusi zničili, možno ľahko nahradiť najnovšou, najmodernejšou zelenou a digitálnou infraštruktúrou.”

Forrest o fonde informoval aj svetových lídrov vrátane amerického prezidenta Joea Bidena a austrálskeho premiéra Anthonyho Albaneseho.

V júni odcestoval na Ukrajinu, navštívil hlavné mesto Kyjev a stretol sa s väčšinou členov kabinetu prezidenta Zelenského.

Forrest poznamenal: „Chcem, aby každá vláda vedela, že hneď ako prestanú nepriateľské akcie, globálny biznis bude pripravený okamžite pomôcť pri obnove.“

„Vybudujeme novú budúcnosť, nielen nahradíme minulosť. Chceme, aby Ukrajinci vedeli, že tam budeme s vami a pomôžeme vám dosiahnuť silný a stabilný hospodársky rast v Európe.“

Filantropická organizácia Minderoo od Forresta taktiež poskytla pomoc Ukrajine, vrátane financovania prvej humanitárnej zásielky obilia z krajiny v mesiaci august.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár