Ulava-pre-EU-Rusko-restartuje-Nord-Stream-1-Avsak

Európa si môže vydýchnuť – zatiaľ.

Rusko včera dni obnovilo dodávky zemného plynu pozdĺž plynovodu Nord Stream 1, čím zmiernilo obavy, že ponechá kohútiky zatvorené. To by uvrhlo blok do energetickej krízy a zároveň aj niekoľko jeho krajín do recesie.

Plynovod, ktorý v minulom roku dodával približne 35 % celkového ruského dovozu do Európy, bol na 10 dní odstavený z dôvodu bežnej údržby.

Predstavitelia sa obávali, že štátom kontrolovaní energetická spoločnosť Ruska – Gazprom, využije príležitosť na drastické obmedzenie dodávok plynu do bloku, ako odvetu za sankcie uvalené na Moskvu, od jej februárovej invázie na Ukrajinu.

Obavy Európy boli opodstatnené. V posledných týždňoch Rusko zastavilo prepravu zemného plynu do niekoľkých európskych krajín a energetických spoločností kvôli ich odmietnutiu splniť jeho požiadavky, platiť za energetickú surovinu v ruských rubľoch.

Súvisiace: Ako bude fungovať zákaz G-7 voči zlatu z Ruska?

Ale plyn cez Nord Stream 1 vo štvrtok ráno prúdil na 40 % svojej celkovej kapacity, ako poznamenal hovorca nemeckej vlády. To je rovnaká úroveň ako pred uzavretím potrubia, kvôli údržbe. Minulý mesiac Rusko znížilo dodávky o dve tretiny a obvinilo Západ zo zadržiavania životne dôležitých turbín, z dôvodu sankcií.

Podľa štvrtkovej správy výskumnej spoločnosti Eurasia Group sú tieto turbíny teraz na ceste späť do Ruska.

Správa o tom, že Rusko vo štvrtok obnovilo dodávky, prinieslo na európsky trhom so zemným plynom istú útechu.

Podľa údajov burzy Intercontinental Exchange, referenčné ceny, ktoré od začiatku vojny vzrástli o 70 %, klesli takmer o 5 % a dosiahli hodnotu 148 eur (151 dolárov) za megawatthodinu.

Vyhliadka na úplné odstavenie ruského plynu sa však nevytratila. Európska únia to považuje za pravdepodobný scenár a vypracovala núdzové plány na prežitie zimy, ak tak Moskva urobí.

Maximalizácia príjmov pre Rusko

Podľa amerického úradu pre energetické informácie bola Európa v minulom roku zďaleka najväčším nákupcom ruského plynu.

Kremeľ ako taký môže chcieť pokračovať v získavaní príjmov, kým sa ešte dá, než blok pristúpi k dramatickému obmedzeniu svojho dovozu.

V máji sa Európska únia zaviazala, že do konca roka zníži svoju spotrebu o 66 % a do roku 2027 kompletne preruší svoju závislosť.

Kaushal Ramesh, vedúci analytik pre oblasť zemného plynu a LNG v spoločnosti Rystad Energy, uviedol: „Jedným z kľúčových argumentov tohto postoja pre Rusko je preto zatiaľ udržať plyn v toku, aby sa maximalizovali príjmy v dolároch/eurách, kým sa trend odklonu od ruského plynu skutočne rozhýbe.“

Rastúce ceny zemného plynu boli prínosom aj pre Moskvu. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) začiatkom tohto týždňa uviedla, že od invázie sa príjmy z vývozu ropy a plynu do Európy v porovnaní s priemerom posledných rokov zdvojnásobili a dosiahli 95 miliárd dolárov.

V pondelok výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry Fatih Birol, v tlačovej správe uviedol: “Nárast príjmov z vývozu ropy a zemného plynu len za posledných päť mesiacov je pre Rusko takmer trojnásobkom toho, čo sa zvyčajne dosahoval vývozom plynu do Európy počas celej zimy.”

Ale Rusko už predtým použilo energetické suroviny ako zbraň a mohlo by to urobiť znova, keď sa vojna blíži už k šiestemu mesiacu trvania.

Firma Eurasia Group za celý rok 2022 očakáva pokles tokov ruského zemného plynu do Európy o 40 %.

Vo svojej poznámke uviedla: “Aj keď sa Nord Stream 1 vráti na normálnu úroveň, Moskva môže obmedziť dodávky inde, možno cez plynovody prechádzajúce cez Ukrajinu.”

“Táto stratégia je pravdepodobne zameraná na spôsobenie ekonomických škôd Európe v odvete za jej sankcie, pričom stále dokáže generovať príjmy pre Moskvu.”

Európa je stále v ohrození

Vyhliadka na úplné odstavenie ruského plynu sú podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej “pravdepodobným scenárom”.

Takýto krok by bol pre región katastrofou, keďže sa snaží naplniť svoje zásobníky plynu pred zimným obdobím. Zásobníky sú v súčasnosti naplnené na takmer 65 % svojej kapacity. To je stále ďaleko od cieľa 80 %, ktorý si blok stanovil pre krajiny do novembra.

“Rusko sa na nás vypočítavo snaží vyvíjať tlak znížením dodávok plynu,” poznamenala Von der Leyenová na stredajšej tlačovej konferencii Komisie, kde odhalila nový núdzový plán pre prídel zemného plynu.

Súvisiace: Saudská Arábia zdvojnásobila dovoz vykurovacieho oleja z Ruska

V pláne úradníci navrhli pre svojich 27 členských štátov dobrovoľný cieľ, znížiť dopyt po plyne o 15 % v období od augusta do marca budúceho roka.

Komisia taktiež dúfa, že schváli nový zákon, ktorý by jej dal právomoc ukladať štátom povinné ciele na zníženie zemného plynu v časoch vážneho nedostatku.

Podľa ekonomického think-tanku Bruegel sa Európe už podarilo znížiť podiel Ruska na dodávkach plynu zo 40 % v minulom roku, na iba 20 % v júni. Nemecko, najväčšia ekonomika bloku, znížila svoj podiel Ruska na dovoze zemného plynu na 35 % z 55 %.

Blok sa snažil nájsť náhrady, podpísal nové zmluvy o dodávkach a zvýšil produkciu z Nórska a dovozu skvapalneného zemného plynu (LNG).

Ale situácia v Európe zostáva podľa Birola „nebezpečná“.

IEA začiatkom tohto týždňa uviedla, že Európa musí nájsť spôsoby, ako počas nasledujúcich 12 týždňov ušetriť 12 miliárd kubických metrov plynu (čo sa rovná približne 3 % jej ročnej spotreby), aby sa predišlo vážnym problémom.

Nakoniec poznamenal: „Táto zima by sa mohla stať historickou skúškou európskej solidarity, ktorá si nemôže dovoliť zlyhať.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár