Ak máme radi našu prácu, pracuje sa nám tam ľahko a s úsmevom.

No ako často v našom živote nájdeme také darčeky ako je obľúbená práca, tvorivá realizácia a zaslúžená výplata?

Spravidla si musíme vybrať zlatú strednú cestu medzi prijateľným zárobkom a osobnými záujmami. A v tomto prípade, tvorivá zložka, nanešťastie, znižuje ziskovosť práce. Čím sú hranice tenšie a pohyb voľnejší, tým nepredvídateľnejší môže byť výsledok. A vtedy, faktúry, úvery a hladné krky v rodine nebudú čakať.

A čo má vtedy pracujúci občan robiť, ak sa mu výplatná páska páči, ale každú nedeľu naňho dolieha smútok?

Súvisiace: 5 spôsobov ako prekonať svojich odporcov

Zmeňme spôsob myslenia!

Vo vážnych duchovných praktikách existuje taký spôsob dosiahnutia víťazstva nad svojím egom, kde sa donútite k tej najhoršej práci. Pracujete bez nároku na odmenu okrem potravy a základných existenčných potrieb. Ak zameníte svoje želania zriekaním sa a ľahostajnosťou ku všetkému pozemskému, môžete, ako keby, dosiahnuť osvietenie. Všetko je v poriadku a možno toto osvietenie prichádza spolu s vynaložením nadmerného úsilia, no podobný osud je predurčený iba málokomu.

Všetkým ostatným psychológovia radia, aby zmenili spôsob myslenia a, jednoducho povedané, zamilovali si to, čo teraz robia. A nie je dôležité, ako ste ju do momentu zmeny nenávideli. Vedomie je schopné mnohého. Iba to musíte brať vážne! Bez absolútnej kontroly nad citmi a emóciami nič nedosiahnete. Budete musieť popracovať nie nad prácou, ale nad sebou!

Pracujeme nie preto, aby sme pracovali, ale aby sme si zabezpečili slobodný, pohodlný, zaujímavý a bezpečný život. A tu stupeň slobody a pohodlia vo veľkej miere závisí od toho, ako sa počas práce cítime. Nie iba počas preberania výplaty, ale všeobecne. V pondelok ráno, v stredu poobede, pred štvrťročným vyúčtovaním, po odovzdaní projektu…

Ak sú naše pracovné dni nepríjemné a pomalé a my ich chceme urýchliť, tak sú tieto preteky extrémne nebezpečné. Je zlé, ak sa ponáhľame žiť. Žiť „práve tu a práve teraz,“ je jediný možný spôsob, ako sa stať slobodným a šťastným človekom. A tu prichádza na rad tá nenávidená práca…

To znamená, že ju musíme začať milovať! Nie podľa princípu „Zvykneš si, aj sa ti zaľúbi,“ ale trochu inak: pridaj farby, krásne zážitky, emócie a príjemné očakávania.

Začnite si každý deň ďakovať za dobre a kvalitne vykonanú prácu. Nech to bude iba nejaká príjemná maličkosť alebo čas na koníčky, šálka kávy v útulnej kaviarničke, stretnutie alebo nákup kníh, časopisov, alebo návšteva kina. Nie je dôležité, čo si „darujete,“ ale hlavné je, že ste si to zaslúžili. A počas pracovného dňa myslite na to, čo vás očakáva po ňom.

Nedovoľte, aby nad vami práca neustále vládla. Hneď po ukončení práce zo seba zmyte ten pracovný prach. Aj keď sa už chýli k spánku a vy sa potrebujete venovať deťom, manželovi, manželke alebo rodičom. Zaslúžite si maličký darček, pretože ste spravili jeden malý krôčik k svojmu snu! Vyhraďte si aspoň trošičku času pre seba, ako zásluhu.

Snívajte naplno!

Pracovať bez cieľa nie je zaujímavé ani v obľúbenej práci. No tam vás aspoň nezaťažuje plnenie pracovných povinností. A ak všetky ciele patria vedeniu spoločnosti a vy ste iba ako náradie na ich splnenie, tak je na čase zdôrazniť svoje túžby!

Súvisiace: 5 krokov ako prestať žiarliť na úspechy iných

Vezmite si list papiera, pero a napíšte „Ja chcem…“ alebo „Snívam o…“ A potom už smelo a opreteky píšte svoje želania a sny. Priznajte sa v skrytom a zdanlivo neuskutočniteľnom. A neuskutočniteľné je iba také, na aké veríme! Stojí za to uveriť silno a bezpodmienečne a vesmír vám začne pomáhať, tak ako len bude môcť. A on môže prakticky všetko.

Istotne budete súhlasiť, že je príjemnejšie zarobiť si v pondelok, napríklad na mesačné predplatné do plavárne alebo do fitnes centra, než jednoducho zarobiť niekoľko eur. A za utorkovú a stredajšiu plácu si s ešte väčšou vášňou môžete dopriať jeden voľný deň pri mori. Vo štvrtok pracujete na nové šaty a v piatok si zarábate na deň v zábavnom parku s deťmi. V piatok, pred odchodom do práce  im povedzte, kam idete a prečo a verte, že ich nadšenie nenechá na seba dlho čakať.

Áno, zvonku sa nezmenilo nič, no vnútorný stav nespokojnosti sa určite stratí. Veď každý deň na vás čakajú príjemné vyhliadky!

Aj keď sa nám práca veľmi páči, je omnoho ťažšie zamilovať si malú výplatu. Ale oveľa ľahšie je vyrovnať sa s dostatočnou výplatou v nudnej práci.

Preložil: Michal Guza

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Motivation-life.ru

Facebook komentár