Co_sa_naucite_pocas_obedu_s_Warrenom_Buffettom

Priemerný američan za obedy v reštauráciách ročne minie okolo 1000 dolárov. Ale investori Guy Spier (52) a Mohnish Pabrai (53) minuli 650 100 dolárov za jeden jediný obed – aj keď to malo veľmi špeciálny dôvod: mohli sa naobedovať s miliardárom Warrenom Buffettom.

Dvaja obchodníci získali túto predraženú večeru v roku 2007 ako súčasť každoročnej aukcie pre Glide Foundation, ktorá pomáha bezdomovcom a ľuďom vo finančnej tiesni postaviť sa na nohy. Minulý rok ponúknutá suma dosiahla 1 000 000 dolárov, čo predstavuje strmý nárast od sumy 25 000 dolárov, za ktorú ju vydražili v roku 2000, keď sa táto aukcia konala prvý krát.

Kým niektorí sa posmievajú tomu, kto dá takú nehoráznu sumu za 2 a pol hodinový obed, aj keď podľa Spiera a Pabraia to s Warrenom Buffettom stálo za každý cent.

Pabrai poznamenal: “Myslím, že by sme boli zaplatili aj oveľa viac ako len to,” … “Stálo to za to!”

Nielenže to bola fantastická skúsenosť, ale odniesli si z nej aj 3 základné pravidlá podnikania:

1. Pristupujte ku všetkému s celistvosťou

Počas obeda Buffett vysvetlil, ako so svojím dlhoročným obchodným partnerom Charliem Mungerom pristupujú k pravde, čestnosti a celistvosti. Pabrai poznamenal: “On a Mr.Munger používajú internú mierku.“

Buffet ukázal mužom nekonvenčnú metódu ako určiť integritu, a to otázkou: “Bol by si radšej najlepší milenec na svete, aj keď by o tebe hovorili ostatní ako o najhoršom, alebo by si bol najhorším milencom, ale ostatní by ťa poznali ako najlepšieho?” “A povedal: Ak viete ako odpovedať na túto otázku, tak máte správnu internú mierku.” spomína Pabrai.

Spier pokračoval: “Je to veľmi zaujímavý človek, vie sa prechádzať okolo, predstaviť si svet, kde odozva ktorú dostávajú je, že sú hrozní v tom, čo robia, ale oni hlboko vo vnútri vedia, že to, čo robia, je správne.“

Avšak Buffett bol veľkým zástancom kultivujúcej celistvosti, hlavne počas svojej mladosti a niekoľkokrát predtým sa zmienil o tom, že túto vlastnosť hľadá vo všetkých svojich zamestnancoch.

Miliardár pre časopis Nebraska Business Magazine povedal: “Študent (v študentskom veku) môže v podstate rozhodnúť o tom, akým človekom bude vo svojich šesťdesiatich,” … “Ak nemajú integritu teraz, nikdy ju nebudú mať.”

2. Naučte sa hovoriť nie

Warren Buffett raz povedal: “Rozdiel medzi úspešnými ľuďmi a veľmi úspešnými ľuďmi je v tom, že veľmi úspešní hovoria takmer na všetko nie.” Spier vo svojom článku v roku 2014 pre MarketWatch napísal, že on zjavne týmto výrokom aj žije.

Počas ich obedu, Spier povedal, že Buffett im ukázal svoj diár, ktorý bol takmer prázdny. Uviedol: “Rád necháva svoj čas neorganizovaný a necháva veľa miesta pre spontánnosť.”

Toto, podľa jeho najbližšieho miliardárskeho kamaráta Billa Gatesa, nie je jeho nový zvyk. V jednom rozhovore s Charlie Rose, Gates povedal, že keď stretol Buffetta prvý krát v roku 1991, Buffett mu ukázal svoj diár, ktorý bol poväčšine prázdny. Toto naučilo spoluzakladateľa Microsoftu veľmi poučnú lekciu. Gates, ktorý zvykol mať sklon k prepĺňaniu svojho diára vysvetlil: “Ty kontroluješ svoj čas,” … “Nie je to záruka tvojej serióznosti, keď máš naplánovanú každú minútu v tvojom diáry.”

Aj o niekoľko rokov neskôr, Buffett pripisuje svoj stály skvelý rast svojej schopnosti povedať nie.

Spier sa po obede s Buffettom zaviazal robiť to tiež. Pre MarketWatch napísal: “Sledovaním Buffetta môžem tvrdiť, že napriek tomu, že je to v srdci veľmi milý muž, nemá absolútne žiaden problém s nepríjemnými pocitmi, ktoré prichádzajú so slovíčkom nie. Keď som si to uvedomil, pomohlo mi to s mojou vlastnou schopnosťou hovoriť nie.”

3. Robte to, čo milujete

Spier pre CNBC povedal, že Buffett tiež diskutoval o dôležitosti lásky k tomu, čo robí. Miliardár najprv upozornil na to, že Cecil Williams (zakladateľ Glide Foundation) robí to, čo miluje tým, že pomáha menej šťastným. Potom Buffett dodal, že on tiež robí to, čo miluje ako výkonný riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway.

Vlastne Buffett, ktorého mahetok dosahuje 86,3 miliardy dolárov, svoju prácu miluje natoľko, že by ju rád robil aj za menej.” Miliardár pre PBS Newshour minulý rok povedal: „Istotne by som mohol byť šťastný aj so 100 000 dolármi ročne.”

Nalieha na mladých ľudí, aby si našli prácu, ktorú milujú rovnako. Buffett 400 000 zúčastneným na ročnom zasadnutí akcionárov Bershire Hathaway v roku 2017 povedal: “Keď vyjdeš do sveta, hľadaj prácu, ktorú by si robil rád aj keby si nepotreboval peniaze.” “Naozaj je dobré zamyslieť sa na tým, čo ťa urobí šťastným, keď budeš starší vo svojom živote a aspoň celkovo sa tohto smeru aj držať.”

Spier podotkol, že miliardárova čistá láska k svojej práci bola evidentná aj počas obeda.

Preložila: Andrea Andresz

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, MarketWatch

Facebook komentár