Co-sa-vie-o-novom-zmutovanom-variante-z-juznej-Afriky

Svetová zdravotnícka organizácia sa dnes stretáva, aby prediskutovala nový rozsiahlo zmutovaný variant ochorenia Covid-19.

Predstavitelia WHO so správami v piatok ráno o prípadoch nájdených v Izraeli a Hongkongu uviedli, že variant známy ako B.1.1.529 bol zistený v malom počte jednotlivcov v Južnej Afrike.

Tu je to, čo zatiaľ vieme:

Viacnásobné mutácie

Juhoafrický vedec Tulio de Oliveira na štvrtkovom brífingu pre médiá, ktorý organizovalo juhoafrické ministerstvo zdravotníctva, uviedol, že variant obsahuje “jedinečnú konšteláciu” viac ako 30 mutácií spike proteínu, čo sú zložky vírusu, ktoré sa viaže na bunky. To je podstatne viac ako pri delta variante.

Zdravotnícki predstavitelia uviedli, že mnohé z týchto mutácií sú spojené so zvýšenou protilátkovou rezistenciou, ktorá môže ovplyvniť, ako sa vírus správa s ohľadom na vakcíny, liečbu a prenosnosť.

De Oliveira povedal, že celkovo variant obsahuje približne 50 mutácií. Doména viažuca receptor (časť vírusu, ktorá sa ako prvá dostane do kontaktu s bunkami) má 10 mutácií, čo je oveľa viac ako len 2 pre variant delta Covid, ktorý sa začiatkom tohto roka rýchlo rozšíril a stal sa dominantným kmeňom v rámci celého sveta.

Táto úroveň mutácie znamená, že je možné, že pochádza od jedného pacienta, ktorý nedokázal odstrániť vírus, čo mu dáva šancu geneticky sa vyvinúť. Rovnaká hypotéza bola navrhnutá aj pre alfa variante ochoreniu Covid.

Dr. Maria Van Kerkhove z WHO pre oblasti ochorenia COVID-19, vo štvrtok v živom vysielaní otázok a odpovedí povedala, že vedci „o tom ešte veľa nevedia“ a že bude trvať niekoľko týždňov, kým získajú úplný obraz o tom, ako variant reaguje na existujúce vakcíny.

Doteraz „najzávažnejší variant“

Spojené kráľovstvo okamžite pristúpilo k zákazu letov z Južnej Afriky, Lesotha, Botswany, Namíbie, Eswatini a Zimbabwe od piatkového poludnia do nedele 4:00 miestneho času.

Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť vyšetruje variant, ktorý je podľa ministra zdravotníctva Sajida Javida „potenciálne znepokojujúci“. V Spojenom kráľovstve zatiaľ neboli identifikované žiadne prípady a Javid zdôraznil, že hoci je v tejto ranej fáze potrebných viac údajov, vláda sa rozhodla prijať preventívne opatrenia.

Vedúca predstaviteľka HSA – Jenny Harriesová, poznamenala: “Toto je najzávažnejší variant, s ktorým sme sa doteraz stretli, a prebieha naliehavý výskum, aby sme sa dozvedeli viac o jeho prenosnosti, závažnosti a citlivosti na očkovanie.”

Izrael kvôli novému variantu taktiež zakázal cestu do niekoľkých juhoafrických krajín, ako aj do Singapuru a niekoľkých ďalších krajín. Izrael hlásil jeden prípad nového variantu u cestovateľa vracajúceho sa z Malawi.

Izraelský premiér Naftali Bennett sa v piatok stretol so zdravotníckymi odborníkmi, aby prediskutovali reakciu krajiny, ktorá by údajne mohla zahŕňať vyhlásenie výnimočného stavu.

Je šíriteľnejší a odolnejší voči vakcínam?

“Vyzerá to tak, že tento konkrétny variant má veľmi znepokojujúce sady mutácií, najmä v spike proteíne, ktorý je potrebný pre jeho vlastnosti ohľadom prenosu, ako aj jeho ochranu pred vakcínami, takže z pohľadu genetických informácií sme z neho veľmi znepokojení,” poznamenal Pasi Penttinen, manažér reakcie na núdzové situácie v oblasti verejného zdravia v Európskom centre pre prevenciu a kontrolu chorôb.

“Stále sa máme čo učiť o situácii v Južnej Afrike a všetko úsilie by teraz nemalo smerovať len do Juhoafrickej republiky, ale aj do krajín v juhoafrickom regióne, aby sme zabezpečili, že získajú úplný obraz o tomto víruse.”

Francois Balloux, epidemiológ a riaditeľ Genetického inštitútu v rámci University College London, však v piatok pre agentúru BBC povedal, že skoré objavenie variantu by mohlo uľahčiť jeho potlačenie.

Balloux dodal, že aj keď B.1.1.529 je prenosnejší ako predchádzajúce varianty, v snahe zadržať vírus by nás “nepriviedol na nový začiatok”. Navrhol, že by to malo byť vnímané skôr ako nepríjemný neúspech, než znovuzrodenie pandémie.

Šírenie zatiaľ nie je známe

Prvé genómy nového variantu boli nahrané do medzinárodnej databázy GISAID už 22. novembra, no teraz boli nahrané genómy z Južnej Afriky, Botswany, Hongkongu a Izraela, pričom rozsah rozšírenia zatiaľ nie je známy.

Juhoafrický minister zdravotníctva Joe Phaahla na štvrtkovom brífingu uviedol, že prípady sa doteraz sústreďovali v provincií Gauteng, ktorý he najľudnatejším regiónom Južnej Afriky a domove takmer 16 miliónov ľudí.

Dva prípady v Hongkongu boli identifikované v hotelovej karanténe, pričom jedna osoba, ktorá cestovala z Južnej Afriky, mala podozrenie, že vírus preniesla na osobu v susednej izbe.

Nový vývoj prichádza s nárastom prípadov ochorenia Covid-19, väčšinou staršieho delta variantu, v rámci celého sveta, smerujúceho do zimných mesiacov. Najmä viaceré krajiny v Európe zaznamenali rekordný nárast a zaviedli prísne opatrenia ohľadom obmedzení.

William Schaffner, profesor preventívnej medicíny na Vanderbiltovej univerzite, v piatok pre agentúru CNBC povedal, vyjadrenia že tento variant by mohol byť prenosnejší ako delta a že by sa mohol byť imúnnym voči očkovaniu, znamená, že ide o „záležitosť vážnych obáv“.

Schaffner ďalej poznamenal: “Variant delta je už teraz mimoriadne prenosný. Je naozaj ťažké myslieť na iný vírus, ktorý by bol prenosnejší.“

“Ak tu máme ďalší kmeň ochorenia Covid, ktorý sa môže šíriť ešte rýchlejšie ako delta, predstavovalo by to nepríjemnú situáciu pre nás všetkých na celom svete, pretože keď delta prišla počas tohto leta, zmenila celú situáciu.”

Jedným pozitívom zatiaľ podľa Schaffnera je, že tento variant ešte nebol spojený s vážnejšími prípadmi Covid-19.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár