Popularita služby od OpenAI - ChatGPT naberá na sile.

Popularita služby od OpenAI – ChatGPT naberá na sile.

..chatbotovi s umelou inteligenciou, o ktorom sa hovorí vo svete a technologickí giganti sa ho právom obávajú…

Čo je ChatGPT? Požiadali sme o vysvetlenie tohto chatbota s umelou inteligenciou, ktorý rozprúdil diskusiu v školách, dozorných radách firiem a na sociálnych sieťach.

Podľa vlastného opisu je ChatGPT “chatbot s umelou inteligenciou vyvinutý spoločnosťou OpenAI, založený na jazykovom modeli GPT (Generative Pretrained Transformer). Na generovanie odpovedí podobných ľudským vo forme textu, v rámci konverzácie využíva techniky tzv. hlbokého učenia”.

O tomto nástroji sa hovorí aj vo svete obchodu. V rozhovoroch o výsledkoch ho spomínajú manažéri mnohých spoločností vrátane ropných gigantov, bánk a dokonca aj priemyselného gigantu Caterpillar.

Vyvolal aj obavy z možného zneužitia. V školských triedach študenti používali ChatGPT na generovanie celých esejí a hackeri ho začali testovať na písanie škodlivého kódu.

Čo presne je ChatGPT? Tu je jednoduchý sprievodca všetkým, čo potrebujete vedieť o populárnom chatbote s umelou inteligenciou.

Čo je ChatGPT?

ChatGPT je chatbot s umelou inteligenciou, ktorého vyvinul startup OpenAI so sídlom v San Franciscu. Spoločnosť OpenAI v roku 2015 spolu-zakladal Elon Musk a Sam Altman a podporujú ju známi investori – predovšetkým skupina Microsoft.

Je to jeden z viacerých príkladov generatívnej umelej inteligencie. Ide o nástroje, ktoré umožňujú používateľom zadávať písomné zadania a dostávať nový text podobný ľudskému alebo obrázky a videá generované umelou inteligenciou.

ChatGPT poskytuje odpoveď vygenerovanú umelou inteligenciou na otázku "Povedz mi o ChatGPT".

ChatGPT poskytuje odpoveď vygenerovanú umelou inteligenciou na otázku “Povedz mi o ChatGPT”.

Medzi predchádzajúce príklady patrí Dall-E, program na prevod textu na obraz od spoločnosti OpenAI, ktorý si získal pozornosť ľudí, ktorých zaujal svojou schopnosťou vytvárať realistické a často absurdné obrázky, ktoré zodpovedajú textovým opisom ľudí.

Lensa, aplikácia založená na open-source zdoji umelej inteligencie – Stable Diffusion, bola použitá k premene selfie na ilustrované autoportréty inšpirované všetkým od sci-fi až po anime.

V prípade služby ChatGPT ide o textový nástroj, ktorý dokáže vytvárať odpovede podobné ľudským požiadavkám používateľov – od poézie v štýle Williama Shakespeara až po rady, čo robiť na narodeninovej oslave dieťaťa.

Čo je na tom také zvláštne?

ChatGPT je poháňaný rozsiahlym jazykovým modelom alebo LLM, čo znamená, že je naprogramovaný tak, aby rozumel ľudskému jazyku a generoval odpovede na základe veľkých súborov údajov.

LLM ChatGPT sa nazýva GPT-3.5. Jedná sa o aktualizáciu jazykového modelu GPT-3 od OpenAI.

Model GPT-3 s neuveriteľnými 175 miliardami parametrov je jedným z najväčších a najvýkonnejších modelov AI pre spracovanie jazyka.

Graf: Denné celosvetové návštevy webovej stránky OpenAI a jej platformy ChatGPT – od novembra 2022 do februára 2023
Vsetko-co-potrebujete-vediet-o-ChatGPT-1-graf

Jedným z dôvodov popularity ChatGPT je jeho dostupnosť. Služba je verejne dostupná každému prostredníctvom webovej stránky OpenAI a jej potenciálne využitie siaha od školských domácich úloh až po právne dokumenty.

Podľa Wonga zohralo úlohu aj načasovanie.

Uviedol: “Keď sa dostávame z pandémie, zvyčajne vidíme takýto výbuch kreativity,” … “Najväčším príkladom je, že po “čiernom mori“ nastáva renesancia, výbuch kreativity vo všetkých oblastiach.”

Prečo sa technologickí giganti dostali do paniky?

Microsoft vsádza miliardy na vlastníka bota ChatGPT, spoločnosti OpenAI. Koncom januára tento technologický gigant oznámil viacročnú investičnú dohodu s OpenAI v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

Microsoft odmietol zverejniť konkrétnu sumu. V správe spoločnosti Semafor sa uvádza, že technologický gigant z Redmondu vo Washingtone rokuje o investícii až 10 miliárd dolárov do spoločnosti. Microsoft už predtým investoval do OpenAI 1 miliardu dolárov.

V utorok Microsoft usporiadal tlačové podujatie, na ktorom oznámil nové aktualizácie svojho vyhľadávača Bing a prehliadača Edge využívajúce umelú inteligenciu. Altman potvrdil, že spoločnosť Microsoft začlenila do vyhľadávača Bing niektoré jazykové technológie OpenAI GPT-3.5.

Bolo to deň po tom, čo spoločnosť Google predstavila svoju vlastnú odpoveď na ChatGPT s názvom Bard AI. Spoločnosť plánuje začať zavádzať Bard-a vo vyhľadávaní Google v najbližších týždňoch.

ChatGPT sa považuje za hrozbu pre Google. Namiesto toho, aby sa ľudia v prípade najdôležitejších otázok obracali na priekopníka internetového vyhľadávania, mohli by sa spoľahnúť na ChatGPT.

Google bol v skutočnosti na začiatku hry s pokročilou konverzačnou umelou inteligenciou, a to prostredníctvom spustenia vlastného veľkého jazykového modelu s názvom Lamda v roku 2021. Zmeškal však uvedenie vlastného spotrebiteľského produktu založeného na Lamde – a dúfa, že to zmení s umelou inteligenciou Bard, ktorý je poháňaný jazykovým modelom.

Ako dobrý je ChatGPT v skutočnosti?

ChatGPT má svoje obmedzenia. Odpovede chatbota môžu obsahovať faktické nepresnosti. Môže napríklad vymýšľať fiktívne historické mená a knihy, ktoré neexistujú, alebo nemusí vedieť vyriešiť niektoré matematické úlohy.

Will Williams, viceprezident pre strojové učenie v britskom startupe Speechmatics, ktorý sa zaoberá práve umelou inteligenciou poznamenal: “Otvorené aspekty týchto modelov sú dvojsečnou zbraňou.”

“Na jednej strane je tu vysoká miera flexibility a plynulosti interakcií a je možné viesť pútavú konverzáciu takmer na akúkoľvek tému. Na druhej strane nikdy celkom presne neviete, kedy model nadväzuje kontakt s realitou a kedy nemá príliš sebavedomé halucinácie.”

Poznatky bota ChatGPT sú zatiaľ obmedzené na údaje z roku 2021, ale časom sa môžu zlepšiť. Do budúcnosti sa očakáva, že ChatGPT bude predchodcom oveľa pokročilejších systémov v rámci umelej inteliegencie.

Odborníci zatiaľ tvrdia, že generatívna umelá inteligencia (AI) ešte nie je schopná dosiahnuť “všeobecnú” inteligenciu podobnú tej ľudskej.

Umelá všeobecná inteligencia alebo AGI sa často považuje za svätý grál komunity AI. Najčastejšie sa ňou označuje schopnosť umelej inteligencie pochopiť alebo naučiť sa akúkoľvek intelektuálnu úlohu, ktorú dokáže človek.

Množstvo spoločností od OpenAI až po DeepMind zo spoločnosti Google dúfa, že sa im to podarí.

Možnosti modelu GPT-3 už viedli k nadšeniu v súvislosti s ďalšou generáciou modelu LLM spoločnosti OpenAI, GPT-4.

Altman zo spoločnosti OpenAI miernil očakávania a v nedávnom rozhovore pre StrictlyVC uviedol, že ľudia si “koledujú o sklamanie”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár