Elon-Musk-sa-v-Britanii-zucastni-na-klucovom-samite-o-AI

V dnešnom dni sa v Británií začína prelomový samit o umelej inteligencii, na ktorom sa stretnú politickí lídri a vedúci predstavitelia popredných firiem zaoberajúcich sa umelou inteligenciou, aby sa dohodli na tom, ako zabezpečiť bezpečný a zodpovedný rozvoj tejto rýchlo sa rozvíjajúcej technológie.

Na dvojdňovom samite, ktorý sa uskutoční 1. – 2. novembra v Bletchley Parku, ikonickom sídle britských kryptografov kódov z druhej svetovej vojny, sa zúčastnia vládni predstavitelia a spoločnosti z celého sveta vrátane USA a Číny – dvoch superveľmocí, ktorý sa snažia o vývoj najmodernejších technológií umelej inteligencie.

Britský premiér Rishi Sunak má tak príležitosť vyjadriť sa k úlohe Británie v rámci celosvetovej diskusii ohľadom umelej inteligencie (AI) a k tomu, ako by sa táto technológia mala regulovať. Od uvedenia technológie Microsoft – ChatGPT podporovanej spoločnosťou OpenAI sa preteky smerom k regulácii AI v rámci celého sveta zintenzívnili.

Kto sa na konferenciu o AI chystá?

Na konferencii sa zúčastnia významné mená z technologického a politického sveta. Od generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla – Elona Muska, ktorého súkromné lietadlo v utorok neskoro večer pristálo v Spojenom kráľovstve, až po viceprezidentku USA Kamalu Harrisovú. Musk sa zúčastňuje v mene svojho startupu xAI, ktorý sa zaoberá umelou inteligenciou.

Tu sú najväčšie mená z oblasti technológií a politiky, ktoré podľa úplného zoznamu účastníkov a zavítajú na konferenciu:

  • Tesla a xAI pod vedením Elona Muska
  • prezident spoločnosti Microsoft – Brad Smith
  • Demis Hassabis, generálny riaditeľ firmy Google Deepmind
  • riaditeľ umelej inteligencie v skupine Meta Yann LeCun a prezident pre globálne záležitosti – Nick Clegg
  • generálny riaditeľ Amazon Web Services Adam Selipsky
  • generálny riaditeľ OpenAI, Sam Altman
  • generálny riaditeľ spoločnosti Anthropic Dario AmodeiRE
  • generálny riaditeľ spoločnosti Nvidia – Jensen Huang
  • generálny riaditeľ spoločnosti Arm – Rene Haas
  • senior viceprezident IBM – Dario Gil
  • generálny riaditeľ Darktrace – Poppy Gustaffson
  • generálny riaditeľ spoločnosti Databricks – Ali Ghodsi
  • generálny riaditeľ spoločnosti Salesforce – Marc Benioff
  • technologický riaditeľ spoločnosti Samsung – Cheun Kyung-whoon
  • generálny riaditeľ spoločnosti Palantir – Alex Karp

Očakáva sa aj účasť vedúcich predstaviteľov juhokórejského elektronického gigantu Sony a čínskych technologických spoločností Alibaba a Tencent.

Kto tam nebude?

Niekoľko vedúcich predstaviteľov účasť na samite odmietlo a namiesto toho vyšlú svojich zástupcov.

Patria medzi ne:

  • prezident USA Joe Biden
  • kanadský premiér Justin Trudeau
  • francúzsky prezident Emmanuel Macron
  • nemecký kancelár Olaf Scholz

Na otázku, či sa Sunak necíti byť ignorovaný svojimi medzinárodnými partnermi, jeho hovorca v pondelok novinárom povedal: “Nie, vôbec nie.”

Čo sa má na samite o AI riešiť?

Hlavným cieľom britského samitu o umelej inteligencii je nájsť určitú úroveň medzinárodnej koordinácie, pokiaľ ide o dohodnutie niektorých zásad týkajúcich sa etického a zodpovedného vývoja modelov v rámci umelej inteligencie.

Samit sa priamo zameriava na takzvané “frontier modely AI” – inými slovami, pokročilé veľké jazykové modely alebo LLM, ako sú modely vyvinuté spoločnosťami ako OpenAI, Anthropic a Cohere.

Bude sa snažiť riešiť dve kľúčové kategórie rizík, pokiaľ ide o AI: zneužitie a strata kontroly.

Riziká zneužitia zahŕňajú pomoc voči nevhodným aktérom prostredníctvom nových schopností umelej inteligencie. Napríklad kyberzločinec by mohol využiť umelú inteligenciu na vývoj nového typu malvéru, ktorý výskumníci v oblasti bezpečnosti nedokážu odhaliť, alebo by sa mohla použiť na pomoc štátnym aktérom pri vývoji nebezpečných biologických zbraní.

Riziká straty kontroly sa týkajú situácie, v ktorej by sa umelá inteligencia (ktorú ľudia vytvorili), mohla obrátiť proti nim. Podľa vyjadrení vlády, by to mohlo “vzniknúť z pokročilých systémov, o ktorých zosúladenie s našimi hodnotami a zámermi by sme sa snažili,” uviedla vláda.

Podarí sa to?

Sunak kráča po tenkom lade, keďže sa snaží zvýšiť investície veľkých technologických firiem v Británií a zároveň presvedčiť skupiny občianskej spoločnosti, že venuje dostatočnú pozornosť rizikám zasiahnutia pracovnej sily, ktoré umelá inteligencia so sebou prináša.

Obzvlášť znepokojujúci je potenciál tejto technológie nahradiť (alebo oslabiť) ľudskú inteligenciu.

Pred samitom, podpísalo viac ako 100 organizácií list premiérovi, v ktorom ho varovali, že samit je “podujatím za zatvorenými dverami”, ktorému dominujú veľké technologické firmy a ktoré “vytlačili” malé podniky a umelcov.

Tieto spoločnosti na summit neboli pozvané.

Z výsledkov prieskumu, ktorý nedávno uskutočnila dátová a marketingová asociácia, vyplynulo, že 43 % malých a stredných podnikov v nasledujúcich 12 mesiacoch neplánuje inovovať umelú inteligenciu z dôvodu obáv o bezpečnosť.

Rachel Aldighieriová, výkonná riaditeľka DMA, uviedla, že “skutočné zavádzanie a využívanie AI je medzi členmi podnikateľského združenia stále pomerne nízke”.

Aldighieriová v utorok večer telefonicky poznamenala: “Dokonca aj mimo malých a stredných podnikov, keď hovoríme s veľkými značkami – bankami a leteckými spoločnosťami – vidia, že veľa prístupov k nástrojom AI je stále od ich využitia odrezaných, pretože chcú zmierniť riziko.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár